Jaro 2020 nenávratně poznamenal koronavirus. Následky pandemie a souvisejících bezpečnostních opatření pociťujeme všichni, a to zdaleka není nad koronavirem vyhráno. Oproti jaru však máme za sebou cenné zkušenosti, karanténa nás přivedla k zamyšlení i sebepoznání. Pro další krize bychom tak měli být silnější. Co lidem skutečně pomohlo překonat období pandemie? Co pomáhá v zátěžových situacích?
Co zjistili vědci?
Přestože je každý z nás jedinečný a má také osobitý přístup k různým situacím a specifické postupy ke zvládání stresu, některé obecné závěry a zjištění z jara 2020 mohou být užitečné. Vědci z Mendelovy univerzity v Brně se zapojili do celosvětové studie, aby její výsledky posloužily k porozumění psychologických důsledků pandemie. Nemusí být užitečné pouze pro psychology. Mohou také prospět při stanovování bezpečnostních opatření nebo v identifikaci skupin obyvatel, které jsou potenciální pandemií v psychologické rovině ohroženy nejvíce.
Výsledky celosvětové studie teprve budou zveřejněny, dokonce je v plánu publikovat i zdrojová data, tedy vedle oficiální analýzy bude moci analýzu dat provádět kdokoliv. Princip otevřené vědy se ostatně hojně uplatňoval i v období pandemie a stále se využívá pro také vědecké zkoumání koronaviru. Již nyní však vědci z Mendelovy univerzity v Brně, Ústavu sociálních studií publikovali zjištění výzkumu o tom, co Čechům v době pandemie reálně pomáhalo. Zatímco víra byla na okraji zájmu, lékem na pandemii byly především koníčky.
Psychické zdraví podporují především koníčky
V psychicky vypjatém období Češi spoléhali především na koníčky. Podporu nacházeli také v kontaktu s přáteli na dálku, pomáhalo i sledování seriálů a filmů, ostatně i to jsou koníčky. Mezi nejoblíbenější koníčky Čechů patří i chov domácích zvířat. Dle výzkumu Focus agency je chov zvířat pro 41 % Čechů zábavou a koníčkem, 28 % Čechů pak uvedlo, že je zvykem a rodinou tradicí. Většinou jde o chov psa nebo kočky. V Českých domácnostech hojně žijí také rybičky, papoušci a jiné ptactvo, králíčci a malí hlodavci. Právě domácí mazlíčci si v době karantény své chovatele užili bohatě. Na rozdíl od jiných je tento koníček mazlivý a hřejivý…
Zatímco některé klasické koníčky (kino, koncerty, divadlo) byly kvůli bezpečnostním opatřením v pozadí, rostla obliba aktivit, které se dají dělat doma. Na řadu tak přišli zmiňované filmy a seriály. Dle výzkumu Pidoci, který zpracoval statistiky četnosti vyhledávání v Google v žebříčku nejoblíbenějších aktivit v době karantény vedlo šití (šití roušek), na druhém místě se umístily seriály, třetí příčku v popularitě obsadily tvůrčí činnosti, DIY, následovalo vaření, online hry, filmy, kreslení, deskové hry, čtení, malování, také meditace, posilování, puzzle, zahradnictví , kaligrafie, koláž, křížovky, origami nebo šachy.
Atmosféře naopak neprospívaly zprávy v médiích a sociální sítě, útočiště proti těmto stresovým faktorů hledali lidé i v práci. Jen zlomek lidí pak hledal oporu ve víře, Bůh a náboženství skončilo dle vědců až na konci spektra podpůrných aktivit.
Čeho se lidé skutečně báli?
Vědci se zabývali i tím, jaké faktory ovlivňovaly nejvíc hladinu prožívaného stresu. Největší strach pociťovali lidé překvapivě v podobě obav o národní hospodářství, které souvisí s ekonomickým vývojem, příjmy, stabilitou zaměstnání apod.. Stres vyvolávala i nejistota, například v tom, jak dlouho potrvá karanténa a kdy se vše zase vrátí do normálu. Výzkum přinesl i paradoxní zjištění o tom, že lidé se báli hospitalizace sebe nebe svých blízkých, na druhé straně vyjádřili velkou důvěru ve české zdravotnictví a dokonce i Světovou zdravotnickou organizaci. Tu přitom média v době pandemie značně kritizovala.
Důvěru ve zdravotníky provázela i nedůvěra ve vládu a státní správu obecně. Přesto respondenti hodnotili přijatá bezpečnostní opatření v Česku jako adekvátní. Ukázala se také disciplinovanost Čechů, kteří vládní opatření většinou přijali, snažili se dodržovat bezpečnostní rozestupy i nosit roušky (navíc se mnoho Čechů zapojilo i do šití roušek).
Další krize? Výzkum se bude hodit
Výzkumu se v Česku zúčastnilo asi 1500 osob, navíc odpovídali i na otevřené otázky, což nebývá v dotaznících tak obvyklé. Projekt, který zpracovává data z padesátky státu ze všech kontinentů, je svým rozsahem ojedinělý. Unikátní (stejně jako koronavirus) je i cíl projektu, který se snaží pochopit psychologické důsledky koronaviru a zmapovat faktory ovlivňující psychologickou pohodu (tzv. well-being) lidí a jejich rozhodování během vypuknutí pandemie nemoci Covid-19. Jiří Čeněk z Ústavu sociálních studií Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií MENDELU k výzkumu uvedl, že by mohl nastínit vývoj společnosti za situace, pokud by se virus vrátil.
Češi a koníčky
Češi jsou národem chatařů a chalupářů. Chalupa, kutilství nebo DIY také patří k nejoblíbenějším koníčkům, stejně jako zahrada, zahradničení a pěstování rostlin. Ovšem k TOP koníčkům patří i chov zvířat, v počtu psů žijících v českých domácnostech překonáme většinu evropských zemích. Češi hojně chovají také kočky, případně rybičky, papoušky a jiné ptactvo, hlodavce aj.
Jako koníček Češi vnímají i grilování, potažmo vaření. Mnozí Češi by jako koníček jistě označili i posezení s přáteli, české restaurace, hospůdky a pivo. Volný čas tráví také před televizí, sledují filmy a seriály. Na druhé straně jsou tu také všemožné sporty jako zástupci velké skupiny koníčků. Hobby má často podobu hry, ale obvykle má také nějaké trvalý výsledek, typicky například sběratelství.
Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…
Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…
Literatura
- Kocourek, J.; Podhorský, M.: Česko krásné, Česko mé. Praha: Freytag & Berndt, 2012. ISBN: 978-80-7445-098-3
Internet:
/1/ Čeněk, J.: Češi se v době pandemie věnovali koníčkům, víra byla na okraji zájmu. Mendelu.cz [online]. Brno: Ústav sociálních studií (FRRMS) Mendelovy univerzity v Brně, 29. července 2020 [cit. 2020-07-31]. Dostupné z: http://mendelu.cz/33037n-cesi-se-v-dobe-pandemie-venovali-konickum-vira-byla-na-okraji-zajmu
Unikátní vědecký výzkum: Češi v době pandemie. Co lidem pomáhalo nejvíc a čeho se nejvíc báli?
Co lidem pomáhalo nejvíc a čeho se nejvíc báli? V psychicky vypjatém období Češi spoléhali především na koníčky. Podporu nacházeli také v kontaktu s přáteli na dálku, pomáhalo i sledování seriálů a filmů, ostatně i to jsou koníčky. Mezi nejoblíbenější koníčky Čechů patří i chov domácích zvířat.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…