Šiju, šiješ, šije… šijeme roušky. Jede v tom celé Česko!

Šití roušekV těch nejhorších časech ukazuje český národ své nejlepší stránky. Právě v době koronavirové epidemie se vyjevuje to ryzí z každého z nás, to zlé i to dobré. Na jedné straně tak stojí politická reprezentace, populismus a plané sliby. Na straně druhé občanská iniciativa a aktivita, která se vzedmula jako výsledek neschopnosti vlády zajistit základní vybavení proti šíření nákazy.

Češi ukazují, co umí. A umí! Umí také šít, a tak se pustili do šití roušek. Právě, roušky, respirátory nebo ochranné štíty, ochranné pomůcky obecně v době koronaviru nechybí jenom v Česku, ale poptávka zdaleka převyšuje nabídku po celém světě.

 

Hodné tuky

Češi si poradí!


Roušky a respirátory – ochranné pomůcky potřebují lékaři a zdravotníci, pacienti, senioři, pošťáci, prodavači, lidé v prvních liniích, ale i ostatní občané. Od 19. března 2020 platí zákaz vycházení bez roušky či jiné ochrany obličeje. Vláda zakazuje, ale už neříká, kde roušky vzít. Ty jsou totiž ve stavu nouze nedostatkovým zbožím. Češi si však umí poradit v každé situaci. A neztrácejí přitom ani smysl pro humor…

DJ ROUŠKA - KARANTÉNA !!!

Video: Roušky a karanténa: Michal Kavalčík jako DJ Rouška

Roušky teď šijí studenti i učitelé, vězni i herci, profesionálové i amatéři, běžní lidé i celebrity. Šijeme roušky pro seniory! Informují ve svých aktualitách lidé se Sdružení obrany spotřebitelů. Šijeme roušky hlásají také lidé z Divadla z Husy na provázku. Nejsou sami. Do šití se zapojují i  zaměstnanci z dílen Divadla Josefa Kajetána Tyla nebo studentky Integrované střední školy živnostenské v Plzni, informuje o tom Český rozhlas. Roušky šije i krejčovská dílna Východočeského divadla v Pardubicích, především pro krajskou nemocnici nebo městskou policii. Podobně je tomu v krejčovských dílnách Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, pro strážníky, pracovníky sociálních služeb nebo zaměstnance magistrátu.

V Národním divadle moravskoslezském šijeme roušky!

Video: Šití roušek v Národním divadle moravskoslezském

Česko šije roušky


Roušky se staly tématem března a naštěstí nezůstalo jen u prázdných slov. Lidé si pomáhají navzájem, sami přešli k akci a namísto lamentování se pustili do šití. Dobrovolníci se hlásí ze všech stran, v každém městě se dají najít větší či menší šicí dílny. Objevily se zčista jasna, protože byly potřeba. Česko šije roušky, nejenom pro sebe a své blízké, ale i pro ty, kteří tuto možnost nemají.

Do šití se pustila i vyučená švadlenka, před krizí zpěvačka a zlatá slavice Lucie Bílá. Pozadu nezůstala ani bývalá první dáma Dagmar Havlová a další a další více či méně slavné ženy. Mezi jinými například herečky Michaela Badinková, Ljuba Krbová, Iva Janžurová, Iva Pazderková, zpěvačka Marta Jandová nebo Miss ČR a moderátorka Gabriela Lašková. Ta šití roušek na Instagramu komentovala slovy:

Smekám všem, co neváhali a pořídili si nebo vyrobili roušku. Smekám všem, kteří neváhali a začali šít pro ostatní. Smekám všem, kteří jdou příkladem a roušky nosí všude. A držím palce všem ve zdravotnictví, ať jim ochranné pomůcky konečně (zatraceně!) od vlády dorazí, protože ti jediní nám dokážou pomoci a zaslouží si nejen náš potlesk.

Česko šije roušky, i na sociálních sítích

Zdroj: Instagram.com

Ne politici, to lidé sami nyní zachraňují v duchu solidarity kritickou situaci. Česko šije roušky – organizovaně pod stejnojmennou facebookovou skupinou, která za pár dnů narostla do desetitisícových rozměrů (k 22. březnu má 33,7 tisíc členů), a nejenom to. Dobrovolníky z celé České republiky, ty, kteří šijí roušky nebo je distribuují dál a rozvážejí, ty, kteří nabízí látky, nebo naopak ty, kteří roušky potřebují sdružuje iniciativa a její web DámeRoušky.cz. Stojí za ním dobrovolníci Česko.Digital zakladatele Jakuba Nešetřila. Na webu je dostupná interaktivní mapa, v rámci této platformy se navíc roušky dají i zakoupit, avšak cena nesmí přesáhnout 50 Kč. Pro lékaře, záchranáře nebo domovy důchodců jsou však primárně roušky zdarma. Sdružení těch, kteří šijí roušky, a těch, kteří je potřebují, si klade za cíl také web CeléČeskoŠije.cz. Registrovat se zde mohou nejenom ti, co chtějí šít, ale i ti, co chtějí rozvážet roušky nebo darovat materiál, konečně i organizace, které roušky potřebují.

Internet zaplavují také praktické návody na to, jak ušít roušku, v mnoha variacích. Návody na šití roušky doplňují je i hygienické zásady, které je třeba dodržovat, například návod na sterilizaci roušek. Mnoho praktických informací a rad na jednom místě nabízí nový web Chráním nejslabší. Dozvíte se tam, jak zacházet s rouškou. Najdete odpovědi na otázky: Co lze udělat pro ty nejohroženější? nebo Jak chránit nejslabší. Najdete tam praktické desatero Chráním nejslabší ke stažení.

DAYA: Návod "Jak ušít roušku" 😷

Video: Návod Jak ušít roušku?

Návod bavlněná rouška TUL s kapsou na filtr

Video: Jak ušít roušku, do které se dá vložit filtr?

Rouška nezaručuje zdraví, ale pomůže proti šíření nákazy. Pro ty v první linii, kteří za nás všechny bojují v první linii, je rouška či respirátor základním ochranným prostředkem. Ve stavu šíření koronavirové epidemie se hodí všem. Ostatně nechybí ani osvěta v podobě iniciativ jako ostravská Rouška je cool nebo #RouskyVsem.

Roušky a kritické myšlení #RouškyVšem (Petr Ludwig)

Video: Roušky a kritické myšlení: Petr Ludwig

Češi umí víc než jen nadávat


Ano, objevují se i hyeny. Někteří krizi využívají pro vlastní prospěch, toto prospěchářství lze teď pozorovat i na místech vyšších a nejvyšších, jasněji než kdy dříve. Avšak vlna dobra, solidarity, snahy pomoci se vzedmula natolik, že zahltí vše, překoná i to zlé. Chtělo by se věřit, že překoná všechno zlé už napořád, nejenom to v podobě zcela nového nepřítele onemocnění Covid-19, způsobené koronavirem SARS-CoV-2 (dříve označovaným jako 2019-nCoV). Snad se z této krize poučíme…

Na roušky se zaměřily i firmy. Jejich majitelé ukázali, že ani v době krize, kdy musí řešit vlastní existenční problémy, nemyslí jen na sebe. Zatímco někteří hledají způsoby, jak na krizi vydělat, další se zcela nezištně pouštějí do pomoci ostatním.

Na výrobu roušek pro zdravotníky a záchranné složky z Chrudimi se v rámci akce Do Chrudimi roušky zdarma zaměřila chrudimská společnost Evona. Ta již téměř 80 let vyrábí punčochové zboží, spodní prádlo, domácí oblečení, například pyžama, navazuje přitom na tradici tzv. Popprovky, která ve městě vyráběla textilní a obuvnické zboží již v druhé polovině devatenáctého století. Zlom přinesl až rok 2020, koronavirus a rozhodnutí ředitele podniku Stanislava Pantůčka. Ten téměř z minuty na minutu zastavil běžnou výrobu, aby mohl šít textilní roušky a zdarma je rozdávat potřebným. Poputují do místní nemocnice, na polikliniku, ale také policistům, hasičům nebo prodavačům v místních prodejnách. Firma přispěje k zabezpečení chodu města, později počítá i s prodejem ústenek přes svůj eshop.

Jak se k šití roušek společnost Evona dobrala? Své rozhodnutí vysvětluje přímo ředitel podniku…

Hnací motor byli naši zaměstnanci, kteří nám začali nosit roušky, jež si šijí doma. Dalším motorem byli sousedé, příbuzní nebo i moje čtyřletá vnučka, která si s maminkou vyráběla roušku, protože stát není schopen zabezpečit ani ty základní potřeby. Poslední tečkou byla skutečnost, že stát honí všechny ty maminky na nákup do galanterie, aby si roušky ušily samy. Řekli jsme si dost, pojďme být lepší než stát, a proto jsme se rozhodli, že výrobu zahájíme v maximální míře.

ROUŠKY V CHRUDIMI BUDOU - PRO OBČANY CHRUDIMI JE ŠIJE ZDARMA EVONA CHRUDIM - 17.3.2020

Video: Roušky budou (Evona)

Dalším příkladem solidarity je Jakub Lohniský, majitel oděvní značky Le Premier, která se specializuje na šití na míru. To je vzhledem ke karanténě nyní téměř nemožné. Běžně jeho švadleny šijí v Prostějově košile a další luxusní oděvy. I přes nečekaný a prudký výpadek obratu až na pět procent se pustil do šití roušek pro zaměstnance společnosti Rohlik.cz. Ti se zase starají o rozvážku jídla až do domu a v současné době mají práce nad hlavu. „Pro Rohlík dodáme potřebné roušky za výrobní náklady, spíš to vnímám tak, že budu mít práci pro naše lidi,“ vysvětluje Lohniský pro český Forbes.

Na šití roušek a výrobu ochranných štítu se přeorientovalo i Brašnářství Tlustý. To plánuje vyrábět roušky a ochranné pomůcky na prodej, ale část jich putuje také na charitu. Šéf Brašnářství Tlustý Ivan Petrův pro Forbes popisuje, že se v Češích odbrzdilo to dobré…

Jestli na tom celkovém stavu spatřuji něco úžasného, tak jak se v Češích odbrzdilo to dobré. Takové maličkosti. Nám například najednou zazvoní u firmy kurýr s 20 hamburgery, které jsme si neobjednali. Prý je posílá jedna paní, že prý máme určitě hlad. Dva zbudou, a tak nabídneme závozníkovi, který přijede s obálkami.

Druhou fajn věcí pak je, že jsme se s tím prostě přestali s*át. Osekal se veškerý bullshit a všichni makají s jedním jediným cílem – zvládnout to.

Do šití roušek se pustily i další módní značky, například Oneday Alžběty Straussové, která reagovala na výzvu starosti Prahy 7 Jana Čižinského. Ten vyzval k šití roušek přednostně pro sociální zařízení. Do výzvy Prahy 7 se zapojila i  designérka Petra Balvínová z Tiqe nebo ateliée leedastore, kde se šije společně se studenty a dobrovolníky, zejména z Uprum Praha. Šije olomoucký obchod zaměřený na autorskou módu Flop, kreativní studio realizující výlohy, originální instalace z recyklovaných materiálů, Visua Merchandising prodejen artyšok aj. Mezi všemi těmi profi i laickými švadlenami nimi ani píšící švadlena, která si říká Rosa Mitnik. Na stav nouze reagovala na svém eshopu tak, že zrušila poštovné a ke každému nákupu zdarma zasílá ručně šitou, 100% bavlněnou roušku. Podobným směrem se vydala i společnost TAPO-MAX, která na Vysočině vyrábí kvalitní české ponožky. Ve svém eshopu přidává nyní k ponožkám roušku zdarma.

Roušky jsou in

Zdroj: Instagram.com

Roušky s nanovlákny


Technická univerzita v Liberci zašla ještě dál, vyvinula speciální filtr z nanovláken, který dokáže zachytit koronavirus s účinností 70 až 90 %. Nyní se snaží zajistit roušky s filtrem pro všechny. Ty totiž nechrání jenom okolí před nákazou, ale účinně také pomáhají ochránit samotného nositele roušky. Na svém novém webu rouskystulkou.org vyzývá ke spolupráci firmy i domácnosti.

Společně to zvládneme!

Tým TUL vás žádá o dvě minuty vaší pozornosti, které mohou pomoci snížit šíření koronaviru. Veškeré informace naleznete na našich webových stránkách www.rousky.tul.cz. Děkujeme Taťána Gregor Brzobohatá / Tatiana Gregor Brzobohata, Ondřej G. Brzobohatý, Pavel Liška, Karel Kovář / Kovy, Tomáš Sedláček, Libor Bouček a JAKUB DĚKAN BAND! Sdílejte a šiřte tuto výzvu!#pravonaochranu #rouskystulkou #spolecnetozvladneme #rouskysfiltrem

Zveřejnil(a) Technická univerzita v Liberci dne Neděle 22. března 2020

Video: Technická univerzita Liberec: Roušky s filtrem, #pravonaochranu

Roušky s nanovlákny začala vyrábět i firma Batist Batist Medical z Červeného Kostelce na Náchodsku. Dle ČTK by měla měsíčně produkovat až milion nových obličejových nanomasek, sdělili ČTK večer zástupci firmy. Výroba začala minulý týden a firma vyrobila už více než 50.000 nanoroušek. Cena za kus je 25 Kč. Nová čtyřvrstvá rouška má díky vnitřní vrstvě z nanovláken schopnost zachycovat i viry, nejen bakterie a je výrazně levnější než respirátor. „Maska sice nepředstavuje stoprocentní ochranu nositele, ale snižuje riziko nákazy koronavirem a její filtrační schopnost je díky vrstvě z nanovláken zesílena,“ uvedla zástupkyně firmy Batist.

Ochrana z 3D tiskárny


Nový typ respirátoru nyní testuje i České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), konkrétně Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC). České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), konkrétně Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC).

Nabídku ochranných pomůcek pomocí 3D tisku rozšiřuje i Josef Průša. Průša pomocí 3D tisku začal vyrábět obličejové štíty určené pro lékaře, na jejich vývoji spolupracoval s lékařem Martinem Havrdou z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Štíty chrání oči a tvář a doplňují tak respirátory. Náklady na výrobu jednoho štítu jsou asi 20 Kč. Průša zároveň avizuje, že prvních deset tisíc kusů věnuje Ministerstvu zdravotnictví. Jakmile štíty projdou testováním v provozu, dá šablonu pro jejich výrobu k dispozici všem. Na 3D tiskárně si tak štít bude moci vytisknout každý. Hodit se bude zejména těm, u kterých je zvýšené riziko nákazy.

3D Printed Face Shield (RC1) - Assembly Guide

Video: Ochranný štít Průša

 

#SPOLU TO ZVLÁDNEME | ZLATÉ ČESKÉ RUČIČKY | POMOC LIDEM V KARANTÉNĚ | DOBRÉ ZPRÁVY 2.0

Všichni nyní aktivujeme síly, abychom se postavili nejenom samotné nákaze, ale zcela novým výzvám a doposud neznámým situacím. Všichni nyní žijeme v karanténě. Každý dělá, co může. A tak jsme se rozhodli, že se zapojíme i my U KOCOURA DOMA. Šít roušky neumíme, ale umíme psát. Tedy píšeme. Chceme přispět k šíření dobra. Nově přinášíme DOBRÉ ZPRÁVY, protože ty by se mohly v záplavě všech těch zpráv vzbuzujících obavy, strach až paniku utopit.

Nikdo z nás neví, co přinese budoucnost, ale je jisté, že máme-li tuto krizi zvládnout, budeme potřebovat vnitřní sílu, odvahu a pozitivní mysl. Psychohygiena je stejně důležitá jako mytí rukou nebo nošení roušek. Chceme pomáhat, proto se v nové situaci věnujeme i článkům z nových oblastí. Chcete se podílet na šíření dobra? Staňte se naším redaktorem, spolupracujte s námi. Posílejte nám své články či náměty na email info@ukocouradoma.cz. Sdílejte Dobré zprávy na Facebooku.
#SPOLU TO ZVLÁDNEME

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *