TOP 10: Nejoblíbenější hrady a zámky v Česku

Znovu a znovu objevované, hrady a zámky v Česku ročně navštíví miliony turistů. Stopy historie, kulturní dědictví, zručnost v našich předků… to vše české hrady a zámky nabízejí vrchovatě, také genius loci, romantiku, krásnou krajinu kolem.

Nejnavštěvovanějším místem ČR je Praha, a tak i Pražský hrad kraluje žebříčku nejoblíbenějších památek. Hned druhé místo však obsadil jihomoravský zámek Lednice a třetí jihočeský Český Krumlov.

Nejoblíbenější hrady a zámky v ČR (tabulka) – Žebříček CzechTourism – Neobjevené skvosty Česka

 

Nejoblíbenější hrady a zámky v ČR

Místo Návštěvnost (tis.) Kraj
1. Pražský hrad 2 587,5 Hl. město Praha
2. Státní zámek Lednice 389,4 Jihomoravský
3. Státní hrad a zámek Český Krumlov 386,3 Jihočeský
4. Státní zámek Hluboká nad Vltavou 292,9 Jihočeský
5. Zámek Dětenice 265,7 Královéhradecký
6. Státní zámek Valtice 212,5 Jihomoravský
7. Státní hrad Karlštejn 212,4 Středočeský
8. Zámek Loučeň 180,3 Středočeský
9. Arcibiskupský zámek a zahrady v Kroměříži 177,5 Zlínský
10. Hrad Loket 156,0 Karlovarský

Žebříček CzechTourism

Nejoblíbenější hrad v Česku leží v srdci české metropole. V roce 2019 ho dle dat agentury CzechTourism navštívilo více než 2,5 milionu lidí, velkou část přitom tvoří zahraniční turisté. Sídlo prezidenta ČR představuje také největší souvislý komplex na světě. Pražský hrad, který tvoří paláce a církevní stavby různých architektonických slohů, je pro svoji unikátní historickou a architektonickou hodnotu zapsaný v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V seznamu UNESCO však nechybí ani Český Krumlov nebo Kroměříž.

Cesky Krumlov in 4K

Video: Český Krumlov

Nejoblíbenější turistické cíle jistě nabízejí mnohé, avšak může jim chybět klid. Největší návštěvnost znamená přes sezónu, zvláště při hezkém počasí, davy turistů. To každému nemusí být příjemné. Přitom i méně vyhlášené hrady a zámky dýchají kouzlem starých časů a specifickou krásou. Dosud neobjevené skvosty Česka se nyní dostaly do hledáčku agentury CzechTourism, která vedle těch nejoblíbenějších míst představuje i ta méně známá. I ta však stojí za návštěvu.

Neobjevené skvosty Česka

Pokud jde o hrady a zámky, ve středočeském kraji to není jen Praha a její Pražský hrad, Karlštejn nebo Loučeň. Nacházejí se tu i skryté historické perly, dle CzechTourism je to například zámek Jemniště v Postupicích, zámek Radim nebo Státní zámek Michovo Hradiště.
Jihočeský kraj nabízí vedle těch nejproslulejších destinací, jako je Český Krumlov a Hluboká nad Vltavou, také zámek Brandlín. Jihomoravský kraj zase vedle zámků Lednice a Valtice také zámek Miroslav, Slavkov u Brna nebo Lysice.

ČR, Jemniště: pohádkový zámek Šternberků

Video: Zámek Jemniště

V Královéhradeckém kraji se dají navštívit ty nejoblíbenější zámky – Dětenice, Kuks, Staré Hrady, Částolovice nebo Kost, ale také třeba kostely kolem Broumova nebo Podorlický skanzen v Krňovicích, v sousedním Pardubickém kraji nejenom vyhlášený hrad Svojanov a zámek Litomyšl, ale třeba také Keltský archeopark Nasavrky.

V Plzeňském kraji je nejoblíbenější zámek Zbiroh, nejoblíbenější hrady Rabí v Sušicích a Švihov. V Karlovarském kraji je tou nejnavštěvovanější turistickou destinací Hrad Loket, třetí nejnavštěvovanější pak Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou, čtvrtou Chebský hrad. Ústecký kraj láká na své přírodní památky v Českém Švýcarsku, ale také památník Terezín. Za viděnou však stojí také Státní zámek Jezeří v Horním Jiřetíně.

Hrad Jezeří - 2. díl seriálu Hrady a zříceniny v Krušných horách

Video: Zámek Jezeří v Krušných horách

V Libereckém kraji turisté nejvíce vyhledávají Státní hrad Trosky, Státní hrad Sychrov a Státní hrad Bezděz. Avšak je tu i Státní hrad a zámek Grabštejn, Hrádek na Nisou nebo Státní zámek Zákupy, zatím neobjevené skvosty.

Vysočina má svůj Státní hrad Telč, Zámek Žďár nad Sázavou, Hrad Rotštejn nebo Zámek Třebíč. Vedle těch turisticky nejvyhledávanějších je zde však situován také hrad Kámen nebo Zámek a muzeum Velké Meziříčí. Turisté v Olomouckém kraji vyhledávají především Státní hrad Bouzov a Hrad Helfštýn, ovšem za návštěvu stojí i Zámek Čechy pod Kosířem nebo Zámek Plumlov. Zlínský kraj proslavila Bazilika Velehrad nebo Státní zámek Buchlovice, ale i hrad Lukov stojí za pozornost. Lukov je tedy spíše zřícenina, ale také Památka roku 2016.

Lukov Castle, Czech Republic #TouchCzechia

Video: Hrad Lukov

Moravskoslezký kraj má svůj Slezkoostravský hrad, hrad Hukvaldy nebo Štramberk, také Praděd nebo Lysou horu. Tyto destinace patří k těm nejznámějším, avšak za seznámení stojí i zámek Fryštát, hrad Sovinec, Starý a Nový zámek ve Studénce, zámek Bílovec, Kunín nebo Neplachovice.

Nejnavštěvovanější kraje v ČR

Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s agenturou STEM/MARK zpracovala data o cestovním ruchu dle krajů ČR. Výsledky analýzy MMR z let 2009 – 2015 zahrnují i návštěvníky a turisty, kteří v daném regionu nemuseli nutně navštívit nějakou placenou památku. Pokud jde o zahraniční turisty, nejvíce jich míří do Prahy. Druhým nejnavštěvovanějším krajem je Jihomoravský, který navštívilo 13 % zahraničních turistů. Další příčky žebříčku oblíbenosti u zahraničních turistů obsadil Karlovarský, Plzeňský a Ústecký kraj.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

  • Úvodní foto: Zámek Lednice, CzechTourism, autor Ladislav Renner
  • Ilustrační obrázky: Canva.com, Pixabay.com, Unsplash.com, commons.wikipedia.org

Literatura

  • Návštěvnost turistických cílů 2019. Praha: CzechTourism, 2020.

Internetové zdroje

/1/ Klofcová, M.: Tisková zpráva: Turismus je černé zlato. CzechTourism.cz [online]. Praha: CzechTourism, 27. června 2019 [cit. 2020-08-01]. Dostupné z: https://www.czechtourism.cz/pro-media/tiskove-zpravy/turismus-je-cerne-zlato/

/2/ 50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 21. května 2020 [cit. 2020-08-01]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/20-tipu-na-nejnavstevovanejsi-mista-v-cesku

/3/ Dosud neobjevené skvosty pro sezónu 2020. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 21. května 2020 [cit. 2020-08-01]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/dosud-neobjevene-skvosty-pro-sezonu-2020

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Nejoblíbenější hrady a zámky v Česku

Znovu a znovu objevované, hrady a zámky v Česku ročně navštíví miliony turistů. Nejnavštěvovanějším místem ČR je Praha, a tak i Pražský hrad kraluje žebříčku nejoblíbenějších památek. Hned druhé místo však obsadil jihomoravský zámek Lednice a třetí jihočeský Český Krumlov. Jaké další hrady a zámky se umístily do žebříčku těch nejoblíbenějších?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

ZVÍŘATA | MLÁĎATA | ZOO | NAŠE ČESKO

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.