Strom roku 2022: Hlasujte pro nástupce Zpívající lípy!

Ocenění strom roku 2021 získala Zpívající lípa z Telecí na Svitavsku, nyní se hledá její nástupce. Do finále ankety Strom roku 2022 postoupilo dvanáct stromů z osmi krajů. Mezi finalisty jsou hned tři lípy, nejstarším a nejmohutnějším stromem letošní soutěže je bezmála pětisetletá Bratrská lípa z Kunvaldu s obvodem více než devět metrů.

Bude to zase lípa?

Vedle Bratrské lípy z Kunvaldu letos soutěží také 275 let stará Vorařská lípa z Rychnovska a 86 let stará Lípa osudu z Chvalkovic na Hané. Lípám mj. konkurují hned čtyři ovocné stromy, z toho tři hrušně a Bartákova třešeň z Hostěnic u Brna. Jihomoravský kraj v tomto ročníku soutěže ovládl nominace. Právě z Jihomoravského kraje dorazilo hned 21 nominací, z toho deset z Brna. Do finále se stromy musely probojovat z celkem 55 nominovaných návrhů.

Hlasy pro stromy

Hlasovat v anketě Strom roku 2022 můžete na webu soutěže, anebo pomocí dárcovské SMS. Výtěžek z DMS půjde na výsadbu nových stromů a péči o stromy. Hlasování končí 11. září 2022.

„Poslední týden hlasování bude již tradičně tajný. Vítěze vyhlásíme 21. září 2022 na brněnské Hvězdárně a planetáriu. Od roku 2002 se v anketě objevilo už 1608 stromů a vybralo přes tři miliony korun. Výtěžek putuje zpět ke komunitám okolo finálových stromů a Stromů hrdinů, které jej mohou použít na nové výsadby nebo ošetření stromů, jako tomu bylo třeba v případě stoletého jilmu ve Vyškově,“ uvedla koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

Strom roku

Anketu Strom roku pořádá Nadace Partnerství, která tak představuje veřejnosti zajímavé stromy a jejich příběhy. Nezáleží na stáří, velikosti nebo druhu… každý strom je jedinečný a zaslouží si obdiv. Na stupínek vítěze se však každým rokem může dostat jen jeden. Nemusí být nejkrásnější, nejstarší ani nejvzácnější. Stačí, že je váš. Pošlete svému oblíbenému stromu hlas a zároveň tak podpořte výsadbu nových stromů a péči o ně. Možná mezi nimi roste příští Strom roku!

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.