Mezinárodní den jógy ve velkém stylu: Pozdrav Slunci na Karlově mostě

Od roku 2015 se vždy 21. června slaví Mezinárodní den jógy. Pojí se s oslavami slunovratu. Právě v den, který je na severní polokouli tím nejdelším a na jižní tím nejkratším, měl první guru Šiva totiž lidem předat své poznání skrze jógu.

Slunovrat alternativně

21. června, den letního slunovratu, oslavují v Indii a Nepálu jako svátek duchovních učitelů. Odkazují přitom na prvního jogína Šivu. Jóga je více než fyzické cvičení, je cestou k jednotě se sebou, se světem a přírodou. Současně spojuje tělo, mysl a lidské konání. Představuje holistický přístup ke zdraví a životu. Výhody cvičení jógy vyzdvihuje Mezinárodní den jógy. Provází ho nejrůznější akce, lekce jógy i duchovní oslavy slunovratu.

Mezinárodní den jógy v Praze a ve světě

Hned ráno 21. června 2022 začal Mezinárodní den jógy pro asi čtyři stovky Pražanů Pozdravem slunci. Ranní lekce jógy se za východu slunce uskutečnila na Karlově mostě. Vedla ji Adéla Porubská a na klavír doprovázel hudební skladatel Karel Havlíček.

Po celém světě se Mezinárodní den jógy slaví cvičením, které má spojovat lidi. Jógové asány propojují i významná místa, a tak první letní den cvičili Pražané na Karlově mostě, spolu s newyorčany na Times Square, Pařížany na Eiffelově věži nebo Australany v Sydney, před slavnou Operou.

Mezinárodní den jógy

Mezinárodní den jógy se slaví od roku 2015, aby zvýšil povědomí o pozitivních dopadech jógy na lidské životy, ale i společnost a planetu. Jóga je totiž více než cvičení holistický přístup k životu, indická filosofie a ztělesnění jednoty.
Jógu jako jednotu mysli a těla, myšlení a konání, zdrženlivosti a naplnění, harmonii mezi člověkem a přírodou označil na svém vystoupení na Valném shromáždění OSN indický předseda vlády Narendra Modi. Právě jeho řeč, ve které jógu označil za neocenitelný dar starodávné indické tradice, přispěla k tmu, že byl Mezinárodní den jógy v prosinci 2014 přijat. Následující rok, 21. června 2015 se mohlo začít slavit…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *