Historické slavnosti v Telči připomínají 30 let zápisu na seznam UNESCO

Ve stejný čas jako byla na Seznam světového dědictví UNESCO zapsána Praha, přibyla na něm z Česka vedle Českého Krumlova také Telč. Psal se prosinec 1992 a letos je to již 30 let. Šlo o první tři místa v Česku, která se na prestižní seznam dostala. V roce 2022 si v Telči třicáté výročí zápisu na seznam UNESCO připomínají městskými oslavami, které vyvrcholí 20. srpna při Historických slavnostech Zachariáše z Hradce a Kateřiny z Valdštejna.

Telč žije oslavami

Výročí se prolíná všemi tradičními akcemi v Telči, tou klíčovou jsou dvoudenní historické slavnosti s průvodem městem a dobovým jarmarkem. Program zpestřují i koncerty. Vedle hudebníků z Telče budou účinkovat i hudebníci z Prahy a Českého Krumlova. Propojení tří měst ze seznamu UNESCO si v Telči vyzkoušeli již při květnovém setkání folklorních souborů a osvědčilo se. V létě na historických slavnostech tak v originální tradici budou v Telči pokračovat.

Malebné město uprostřed Českomoravské vrchoviny nejenom v rámci oslav, ale kdykoliv každému návštěvníkovi nabízí estetický zážitek a výlet do již zapomenutých časů. Potkat se tady lze se všemi stavebními slohy minulého tisiciletí.

Odkaz pánů z Hradce

Město Telč i dnes vypadá jako v dobách své největší slávy, za vlády pánů z Hradce. Ti sem v druhé polovině šestnáctého století pozvali italské stavitele, aby přebudovali původní vodní pevnost s gotickým hradem na impozantní renesanční sídlo. Povedlo sev výsledky italských mistrů obdivujeme dodnes. Noblesa se přitom neotiskla jen do zámku, ale i všech měšťanských domů na náměstí. Sgrafita a fresky na zdobených štítech domů nezapřou italskou inspiraci. Renesanční prvky se tady však prolínají i s těmi gotickými, barokními a prvky pozdějších stavebních slohů. I v tom je kouzlo Telče.

Telč

Telč leží na polovině cesty mezi Prahou a Vídní, uprostřed Českomoravské vrchoviny, v nádherné krajině lesů a rybníků. Láká na krásy přírody, ale především na pozoruhodnou architekturu, renesanční zámek se zahradou a měšťanské domy na náměstí, yhlídkové věže sv. Jakuba a sv. Ducha, ale i Telčské podzemí.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *