Dovolená se psem v pohodě? Cíl cesty rozhoduje, vyberte si správně!

Dovolená se psem

Jsou to členové rodiny. Není divu, že na naše domácí mazlíčky myslíme i tehdy, když vyrážíme na dovolenou. Přestože se někdy jeví jako lepší varianta nechat mazlíčka doma, i dovolená se psem může být povedená. Má-li si dovolenou užít pes i jeho rodina, vyžaduje to však určitou přípravu. Alfou a omegou je výběr cílové destinace.

Ubytování – Koupání se psem – Kam se psem? – Pes v autě

 

Ubytování aneb Psi vítáni

Ne všechny hotely, penziony či kempy mají pro psy pochopení a místo. Existuje přitom nespočet možností, kde chlupáče vítají. Ovšem vydat se za ubytováním se psem naslepo je zbytečný risk. Přitom lze pohodlně dohledat předem, jak to v dané lokalitě a objektu se psy mají. Dovolená se psem se dá pořídit i přes cestovní kanceláře, které nabízejí pro pejskaře speciální produkty. Při cestování na vlastní pěst si většinou stačí konkrétní hotel, penzion či kemp dohledat na internetu.

V České republice existují i různé databáze se souhrnnými přehledy o možnostech, například server Dovolena-se-psem.cz. Najdete zde i tipy na opravdu přátelské ubytování, kde se k dvounohým i čtyřnohým hostům chovají ve stylu „pacičku líbám“. Přívětivou atmosféru a vstřícnost k lidem i psům deklaruje certifikát Přátelské ubytování zmiňovaného serveru. Může jít o luxusní hotel, stejně jako rodinný penzion, farmu nebo rekreační osadu s klasickými dřevěnými chatkami. Tam všude se může pes se svoji rodinou cítit dobře.

„Pacičku líbám“

Kam se psem na dovolenou v Česku? Ověřené tipy nabízí mj. právě certifikát Přátelské ubytování. Tím se pyšní například ubytování v Krkonoších: Club Hotel Harmony, Špindlerův Mlýn nebo horská farma Hucul ve Vítkovicích v Krkonoších. Na Šumavě mají certifikát Ski penzion Kvilda, hotel Racek v Černé v Pošumaví, nebo penzion St. Leonhard Uhliště. V Lužických horách vítá chlupáče s otevřenou náručí penzion Na Stodolci, v Jeseníkách malý rodinný penzion U řeky, Karlovice, v Orlických horách Továrníkova vila ve Skuhrově nad Bělou nebo chata U Rampušáka v Bartošovicích, v Beskydech pak horská farma Severka, Valašská Senice nebo pension Jízdárna, Morávka. Pes a jeho rodina se budou mít jako v bavlnce také například Ve srubu v Horní Radechové u Náchoda, Oáze Maříž ve Slavonicích nebo v rekreačním středisku Brněnka, který náleží ke kynologickém areálu v Herolticích u Tišnova. Právě tam probíhají pod hlavičkou Herolky, Škola pracovní a zábavné kynologie také psí tábory.

Psí Tábor Herolky 2019

Video: Herolky, psí tábor 2019

Také v Novohradských horách si můžete se psem užít hory zážitků. Chatky a penzion Na celnici přímo v Nových Hradech doplňuje i několik výběhových a výcvikových hřišť. Máte možnost vyzkoušet různé psí sporty, nechybí tu vybavení a překážky pro agility, bull sporty nebo coursové vybavení. Krásná příroda Novohradských hor je vám dostupná i pro dog tracking, dog packing, canicross, také bikejöring (kolo tažené psem), dog scooterjöring (koloběžka tažená psem, letní obdoba zimního mushingu) aj.

Agility tábor na Celnici 2015 ...

Video: Agility tábor Na celnici

Koupání se psem

Nejenom ubytování, i koupání může být pro psy nedostupné, anebo naopak pro psy jako dělané. Čtyřnozí chlupáči osvěžující koupání v létě ocení stejně jako jejich dvounozí společníci. Ne všude je koupání psa povoleno. Na druhé straně se dají najít i úchvatná jezera, lomy, pískovny a další příležitosti pro koupání se psem. V České republice bývá zpravidla dostupnější přírodní koupání, zatímco bazény jsou určeny pro lidi. I v případě přírodního koupání je lepší zjistit si informace předem.

Hned 15 tipů na koupání se psem nabízí server Kudyznudy.cz. Doporučuje komplex jezer zatopené pískovny – lom Baraba nedaleko Mělníka nebo přírodní koupání v Kokořínském dole v téže oblasti. Osvěžit psa i sebe můžete také na Orlické přehradě, na přehradě Skalka u Chebu, ve vodní nádrži Letovice Křetínka, v jezeře Křenek v Polabí, Hamerském jezeře u Stráže pod Ralskem, v rybníce Velké Dářko na Vysočině, také v romantických žulových lomech u Nečína, nazvaných Špic, Jiraska či Vánčátka. Úchvatné přírodní koupání nabízejí i písníky Gigant a Malá Čeperka mezi Pardubicemi a Hradcem Králové, pískovna Štít u Chlumce nad Cidlinou nebo Veselské pískovny na Třeboňsku. Jižní Čechy mají možností pro koupání se psem více, například také Staňkovský rybník nebo rybník Hejtman, oba nedaleko Chlumu u Třeboně.

VESELSKÉ PÍSKOVNY - Veselí nad Lužnicí

Video: Veselské pískovny, naučná stezka

V Brně se dá se psem zajít vykoupat do Mariánského údolí, v Praze je k dispozici tzv. Modřanská laguna, přírodní koupání v Praze 4 Modřany. Nedaleko od Prahy je také pískovna Sadká, i ta umožňuje koupání se psem. Speciální pláž mají psi vyhrazenou i na Slapech, u hotelu Laguna poblíž obce Nebřich.

Není to však jen Česko. Ani zahraničí není psům zapovězeno. Itálie, Chorvatsko, Řecko, Španělsko i další zahraniční destinace dokonce nabízejí tzv. psí pláže.

Kam na dovolenou se psem?

Cíl cesty můžete určit tak, že nejprve zvolíte ubytování, všude se pak dají najít stezky jako dělané pro výlety se psem, někde najdete dokonce i výcviková hřiště pro psy a další možnosti pro psí sporty a zábavu.

Můžete postupovat i opačně. Nejprve si vyberete lokalitu, kterou chcete navštívit. A pak si v dané lokalitě najdete ubytování se psem. Tipy na výlety se psem připravujeme i v našich dalších článcích…

Pes v autě

Při cestování se psem je veledůležitý cíl cesty, stejně tak i způsob dopravy. Přestože psi oproti jiným zvířatům snášejí cestování relativně dobře, stále má cestování se psem svá specifika. Ta se liší dle konkrétní dopravy. Nejpohodlnější pro psa je doprava autem, to samo o sobě zužuje okruh možností. Ačkoliv automobil vezme víc času než jiné dopravní prostředky, při dodržení základních zásad bezpečnosti a nároků psího organismu může být i samotná cesta autem na dovolenou v pohodě.

3 klíčové zásady cestování se psem v autě

1. Bezpečnost

Dle zákona mají řidiči povinnost cestovat se psem či jiným zvířetem bezpečně. V praxi to znamená, že pes je v autě zajištěný. Může být umístěn buď v přepravním boxu, speciální autosedačce pro psy, upoután popruhy, nebo oddělený od cestujících v kufru vozidla.

2. Přestávky

Každé 2 až 3 hodiny jízdy autem by měl pes dostat možnost pro protažení, odpočinek a doplnění tekutin. Na přestávky je třeba myslet již při plánování cesty.

3. Potrava a doplňky stravy

Před cestou by pes neměl jíst, ale neměl by být ani hladový. Krmení by měl dostat alespoň 2 hodiny před cestou. Krmení, spolu s odměnou, by pak na něho mělo čekat při příjezdu do cíle.

Při cestování se nevyplatí žádné experimenty. Zatímco lidé si na výletě či dovolené rádi dopřávají místní kulinářské speciality, pes by měl mít k dispozici krmivo, na které je zvyklý. Nejenže se tím chovatelé vyhnou možným zažívacím potížím psa, ale pomůžou tak také zvířeti zvládnout stres, který cestování chtě-nechtě znamená.

Fyzická i psychická kondice psa je ve velké míře ovlivněna právě kvalitou potravy. Její význam je neoddiskutovatelný. Jak poznat kvalitní granule pro psa? Spolehněte se na osvědčené značky, sledujte složení granulí, zaměřte se na podíl živočišných bílkovin. Výběr granulí pro psa není jednoduchý, hodit by se vám mohl kocourův tip na kvalitní české granule. Hledejte je pod značkou Nativia…

REKLAMA

TIP OD KOCOURA

Granule pro psy značky Nativia obsahují až 94 % bílkovin živočišného původu a svými parametry se tak řadí mezi přední značky na trhu. Místo obvykle používaných obilovin jsou postaveny pouze na rýži a mase. Neobsahují lepek. Informace o složení nejsou uváděny jenom v souladu s legislativou, ale jsou prezentovány detailně a srozumitelně tak, aby bylo hned jasné, co pes dostává.

Příklad: Hypoalergenní granule pro psa Nativia Adult Maxi Lamb&Rice (web výrobce)
Kompletní krmivo pro dospělé psy velkých a obřích plemen s citlivým zažíváním
Složení: kvalitní jehněčí dehydrované maso 28 %, loupaná rýže 27 %, hovězí škvarky 11 %, rýžová mouka 9 %, vepřový tuk 7 %, cukrovarské řízky sušené, jablka sušená, pivovarské kvasnice 1 %, lososový olej 0,5 %, čekankový inulín 0,1 %, glukosamin 0,03 %, chondroitin-sulfát 0,02%, juka 0,02 %
Analytické složky: hrubý protein 26 %, hrubé oleje a tuky 14 %, hrubá vláknina 3,4 %, hrubý popel 7,6 %, vápník 1,5 %, fosfor 1,2 %, sodík 0,4 %

Hypoalergenní granule Nativia

  • Úvodní foto: Unsplash.com
  • Ilustrační obrázky: Canva.com, Pixabay.com, Unsplash.com, commons.wikipedia.org

Literatura

  • Bucksch, M: Jak správně krmit psa: Praktické rady a tipy na základě nejnovějších poznatků. Praha: Grada, 2018. ISBN: 978-80-2710-746-9

Internetové zdroje

/1/ Patočková, Martina: Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 21. dubna 2018 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/domaci-mazlicci-zvirata-krmivo-maso-granule.A180420_201247_ekonomika_mpl

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Dovolená se psem v pohodě? Cíl cesty rozhoduje, vyberte si správně!

Přestože se někdy jeví jako lepší varianta nechat mazlíčka doma, i dovolená se psem může být povedená. Má-li si dovolenou užít pes i jeho rodina, vyžaduje to však určitou přípravu. Alfou a omegou je výběr cílové destinace.

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA | KOČKA

Pes - silná imunita

5P pro silný imunitní systém psa

Není to jeden jasně ohraničený orgán, ale má na každý jediný orgán vliv. Nejde vidět a nebolí, přesto se jeho poškození může projevovat bolestí na různých místech těla. Silný imunitní systém je synonymem zdraví, neboť se díky němu organismus dokáže vypořádat s nejrůznějšími infekcemi, bakteriemi, viry a dalšími patogeny, kterým permanentně čelí. Pohyb – Pohoda…

Granule pro psa

3 jednoduché triky, jak poznat kvalitní granule pro psa

Jste si opravdu jistí, že svému psovi dáváte vše, co potřebuje? Krmíte ho granulemi, které mu skutečně prospívají? Není náhodou, jenom čistě náhodou, možné, že jste podlehli reklamním trikům výrobců granulí, důmyslnému marketingu, atraktivnímu obalu či třeba prostě jen pestrým barvám? Zkuste si své granule otestovat, jen tak, pro jistotu. Je to snadné. Nemusíte granule…

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *