VědaFest 2022: Co nabídla zábavná vědecká laboratoř v Dejvicích?

Letos VědaFest, dříve Festival vědy, slaví desáté narozeniny. Organizátoři oslavy pojali ve velkém stylu, prostřednictvím bohatého programu a 101 expozicemi, které na návštěvníky čekali v Praze Dejvicích 22. června 2022. Videoexpozice tu budou k vidění ještě následující dva měsíce.

Virtuální realitě v realitě Kulaťáku

VědaFest, největší venkovní populárně naučná akce v ČR, společný projekt vysokých škol, akademických pracovišť a volnočasových institucí v roce 2022 ovládl Vítězné náměstí v Praze Dejvicích, které však místní znají především jako Kulaťák. Věda v zábavné formě čekala na návštěvníky i v přilehlé Technické ulici. Vedle reálných stanů a stánků tady organizátoři připravili také virtuální expozice.

Ve virtuální realitě se návštěvníci VědaFestu v rámci programu Fakulty strojní ČVUT mohli podívat třeba dovnitř do jaderné elektrárny nebo do středověkého města Hradec Králové, s experti z Fakulty informačních technologií ČVUT.

Ústav experimentální botaniky AV ČR zase naživo pod mikroskopem představoval, jak se pěstují rostliny v laboratoři na živných půdách. Zvídaví měli možnost vidět na vlastní oči pylová zrna různých rostlin, ale současně se na svět podívat také okem včely. Vědci nabídli odpověď na otázku: Jaké barvy v květu vidí včela?

Fyzikální ústav AV ČR zase názorně ukazoval, k čemu slouží a jak fungují zrcadla v teleskopech. Zaměřil se na různé vrstvy, které pomáhají rozkrývat tajemství vesmíru. Nabídl například možnost rozpoznat srážku galaxií. To Ústav jaderné fyziky AV ČR prostřednictvím radiouhlíkové datovací metody umožnil analyzovat stáří organických nečistot z podrážek bot docenta Vozába… Aby toho nebylo málo, přijel s bouřkovým autem.

Lovci bouřek z Akademie věd

Jak vzniká bouřka, jak probíhá, proč měříme bouřku a co se měřením můžeme dozvědět? Vědci z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd ČR mohou měřit blesky a napětí v bouřkovém mraku simulací pomocí tzv. pomocí tzv. Ruhmkorffova induktoru, který předvedli v Dejvicích spolu s měřícím vozem projektu CRREAT (Centrum výzkumu kosmického záření a radiačních jevů v atmosféře).

Bouřkový vůz loví bouřky přímo v terénu a pomocí optického a radiového signálu měří radiaci a detailní průběh blesku. Pomáhá mu v tom i bouřkový dron, virník, který se dokáže dostat ještě blíže k mraku.

Česká zemědělská univerzita zase přiblížila, jak drony a roboti pomáhají v zemědělství, jak funguje přenosná laboratoř pro diagnostiku infekčních nemocí v odlehlých nebo poničených oblastech nebo ochutnávku hmyzu, jídla budoucnosti. Národní technická knihovna předvedla, jak by v budoucnu mohl knihovnu obsluhovat roboti, vedle humanoidního robota také šestinohý robotický pavouk.

Pestrý program na dejvickém Kulaťáku nabídl v neposlední řade i sledování bouří v lidském mozku, prostřednictvím behaviorální laboratoře Fakulty sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.