MÁME RÁDI MLÁĎATA

Nejsou to jenom koťata nebo štěňata, všechna mláďata od narození plně ovládají kouzlo roztomilosti. Přesto či právě proto, že schopnostmi či obratností oslnit nedokážou, za pár vteřin se jim daří rozehřát každé lidské srdce, pokud tedy není z kamene.

A tak obrázky mláďat budí sladký úsměv snad na každé tváři a na internetu hojně konkurují obrázkům ze všech možných sfér, obrázkům zdánlivě významnějším. Jenže zdání klame. Ne všechna mláďata mají sladký život. Zvláště mláďata v divočině rozhodně nežijí nádherný sen, i přes něžnosti, lásku a sebelepší péči svých rodičů, zvláště matek. Matky ve zvířecí dennodenně bojují o holý život, život svůj, ale zejména život svých mláďat. Jsou ochotny obětovat vše. Co všechno se dozvíte v seriálu Nejlepší matky ve zvířecí říši.

Mláďata v zoo

Protože jsou nejmenší mláďata na první pohled k zulíbání, jen těžko si lze představit, co to obnáší být novorozencem v divočině. První rok je pro zvířata v divoké přírodě tím nejkritičtějším obdobím. Jinak to mají mláďata v zoo, kde je opravdu jejich hlavním úkolem vzbuzovat úsměv na tváři svých pozorovatelů, návštěvníků zoologické zahrady. Nezřídka přitom tato mláďata patří k zachráncům svého druhu, protože v zoo se daří odchovat i mláďata těch nejvzácnějších druhů zvířat.

Úsměv se hodí vždycky, a tak přinášíme i sladké obrázky, foto a zprávy o mláďatech, která jsou v českých zoo připravena kdykoliv (tedy v návštěvní hodiny) okouzlit svou neobratností, hravostí a radostí ze života.

Bílá lvíčata

Aktuálně: Mláďata lva jihoafrického v Hodoníně marně čekají návštěvníky zoo

Přišla na svět 19. srpna 2020. V Zoo Hodonín udělala hned čtyřnásobnou radost, ovšem ukázat se návštěvníkům zoologické zahrady nešlo hned. Novorozená lvíčata potřebují klid, a tak se Zoo Hodonín svými novými přírůstky mohla pochlubit jen zprostředkovaně. Mláďatům lva jihoafrického a jejich matce dopřávali v Hodoníně klid v ubikaci chráněné před nežádoucími okolními vjemy nátěrem.…

Hadilov písař

Hadilov písař: Vzácné mládě elegantního dravce si hýčkají v Zoo Praha

Hadilov písař, Sagittarius serpentarius je v Zoo Praha doma od roku 1986. Jde o afrického dravce, který dorůstá do úctyhodné výšky 1,3 metry. Od jiných dravců se odlišuje elegantním vzhledem s dlouhými štíhlými nohami, zbarvením a způsobem lovu. Vytváří dlouhodobé páry, kteří dokonce v lovu spolupracují. Avšak v zajetí se rozmnožuje jen obtížně, a tak…

Koťata

Jsme u kocoura doma. Samozřejmě nezapomínáme ani na koťata, symbol roztomilosti. Koťata větších i menších kočičích šelem ze zoo, koťata těch nejobyčejnějších koček v domácnostech i kočičí rarity a nejvzácnější plemena koček v chovatelských stanicích, dokonce i koťátka koček divokých mají patent na roztomilost. A je to vědecky potvrzeno! Dle psychologů z britské univerzity v Lincolnu nás na mláďatech baví tzv. baby schéma. Jsou to rysy malých dětí, ale i zvířat, tedy kulatá hlavička, velké oči, malý nosí a pusinka. Tyto rysy vzbuzují příjemné pocity a touhu opečovávat. Přirozeně je vnímají dospělí, ale podobné pocity vyvolávají mláďata již u tříletých dětí.

Psychologové tyto pocity odhalili tak, že dětem a dospělým ukazovali různé obrázky. Nad obrázky miminek a mláďat lidé trávili víc času. Pokud jde o děti, nejvíce ze všech je zaujala štěňata. Roztomilé obrázky máme připraveny i tady.

Bílá lvíčata Zoo Hodonín

2020: Lví radost v Zoo Hodonín: Narodila se tu čtyři bílá lvíčata

Již od roku 2013 chová hodonínská zoo lvy jihoafrické vzácné smetanově bílé barvy. Na celém světě bílých lvů najdeme v zoo jen kolem tří set, v Hodoníně se přitom nyní pyšní hned čtyřnásobným přírůstkem, narodila se tam čtyři bílá lvíčata. Bílý lev připomíná toho ze znaku Česka, a i proto budí pozornost.

Serval - koťata

Servalí rodinka v Zoo Dvůr Králové se rozrostla o dvě koťata

Safari Park Dvůr Králové se specializuje na zvířata Afriky. Zástupcem je i serval. Mrštná kočka s nápadně velkýma ušima, která se v Česku chová dokonce jako exotický domácí mazlíček, v Safari Parku porodila dvě koťata, nyní předvádí příkladnou mateřskou péči a rodinnou lásku.

Máme rádi zvířata

Kočka nebo pes? Každé zvíře má svoje kouzlo, své přirozené vlastnosti a svoji krásu. My lidé dle individuálního vkusu a preferencí některá zvířata máme rádi, některá obdivujeme za jejich schopnosti či vzhled, další z různých důvodů zabíjíme. Každé zvíře má svoje kouzlo, své přirozené vlastnosti a svoji krásu. Zvířata také mají na člověka léčivé působení, které využívá zooterapie. Nás učarovaly kočky svou magií, ale i pes svou vřelou povahou. V zoo obdivujeme něžné obry slony, ale i další zvířata s mimořádnými schopnostmi. Každé zvíře je něčím mimořádné, ať již patří do kategorie domácí mazlíčci, hospodářská zvířata či zvířata divočiny. Každé si zaslouží respekt a lásku. Máme rádi zvířata, všechna.

Autor: Radka Křivánková 2020/06/21