MÁME RÁDI MLÁĎATA

Nejsou to jenom koťata nebo štěňata, všechna mláďata od narození plně ovládají kouzlo roztomilosti. Přesto či právě proto, že schopnostmi či obratností oslnit nedokážou, za pár vteřin se jim daří rozehřát každé lidské srdce, pokud tedy není z kamene.

A tak obrázky mláďat budí sladký úsměv snad na každé tváři a na internetu hojně konkurují obrázkům ze všech možných sfér, obrázkům zdánlivě významnějším. Jenže zdání klame. Ne všechna mláďata mají sladký život. Zvláště mláďata v divočině rozhodně nežijí nádherný sen, i přes něžnosti, lásku a sebelepší péči svých rodičů, zvláště matek. Matky ve zvířecí dennodenně bojují o holý život, život svůj, ale zejména život svých mláďat. Jsou ochotny obětovat vše. Co všechno se dozvíte v seriálu Nejlepší matky ve zvířecí říši.

Mláďata v zoo

Protože jsou nejmenší mláďata na první pohled k zulíbání, jen těžko si lze představit, co to obnáší být novorozencem v divočině. První rok je pro zvířata v divoké přírodě tím nejkritičtějším obdobím. Jinak to mají mláďata v zoo, kde je opravdu jejich hlavním úkolem vzbuzovat úsměv na tváři svých pozorovatelů, návštěvníků zoologické zahrady. Nezřídka přitom tato mláďata patří k zachráncům svého druhu, protože v zoo se daří odchovat i mláďata těch nejvzácnějších druhů zvířat.

Úsměv se hodí vždycky, a tak přinášíme i sladké obrázky, foto a zprávy o mláďatech, která jsou v českých zoo připravena kdykoliv (tedy v návštěvní hodiny) okouzlit svou neobratností, hravostí a radostí ze života.

Pekari Zoo Praha

Nová mláďata v Zoo Praha se počítají ve stovkách. Jsou mezi nimi i vzácné druhy

Jaro v Zoo Praha předvádí veškerou svoji hravost. Dovádí tady mláďata lemura kata, guerézy pláštíkové či gibona stříbrného. Mláďata řádí u tučnáků Humboltových. Nové přírůstky mají i vlci. Mezi nejvzácnější mláďata patří ptáčata druhů bažant Edwardsův nebo majka Rotschildova.

Lemuři

Velemyš, lemuři, zebra či kočka arabská: Nová mláďata v Zoo Jihlava

Loni se v Zoo Jihlava narodilo či vylíhlo asi pět set mláďat osmdesáti druhů živočichů. K těm nejvýznamnějším patří vedle babirusy sulaweské, vari červeného, varana modrého také koťata vzácného levharta cejlonského. Radost v jihlavské zoo udělala koťata levharta po dlouhých dvanácti letech. Prvním mládětem roku 2022 je v Jihlavě trochu paradoxně velemyš.

Koťata

Jsme u kocoura doma. Samozřejmě nezapomínáme ani na koťata, symbol roztomilosti. Koťata větších i menších kočičích šelem ze zoo, koťata těch nejobyčejnějších koček v domácnostech i kočičí rarity a nejvzácnější plemena koček v chovatelských stanicích, dokonce i koťátka koček divokých mají patent na roztomilost. A je to vědecky potvrzeno! Dle psychologů z britské univerzity v Lincolnu nás na mláďatech baví tzv. baby schéma. Jsou to rysy malých dětí, ale i zvířat, tedy kulatá hlavička, velké oči, malý nosí a pusinka. Tyto rysy vzbuzují příjemné pocity a touhu opečovávat. Přirozeně je vnímají dospělí, ale podobné pocity vyvolávají mláďata již u tříletých dětí.

Psychologové tyto pocity odhalili tak, že dětem a dospělým ukazovali různé obrázky. Nad obrázky miminek a mláďat lidé trávili víc času. Pokud jde o děti, nejvíce ze všech je zaujala štěňata. Roztomilé obrázky máme připraveny i tady.

Margay kotě

Zoo Jihlava se chlubí vzácným kotětem. Margay konečně začíná vykukovat na svět

Nápadně velké oči a výrazná kresba srsti. To jsou charakteristické rysy jihoamerické kočkovité šelmy margay. Stavbou těla připomíná kočku domácí, avšak rozhodně není člověku tak nakloněná, aby se dala chovat jako domácí mazlíček. V Česku je tak k vidění zejména v zoologických zahradách, zdobí Zoo Brno, Zoo Děčín a Zoo Jihlava. A právě ze Zoo…

Bílá lvíčata Zoo Hodonín

2020: Lví radost v Zoo Hodonín: Narodila se tu čtyři bílá lvíčata

Již od roku 2013 chová hodonínská zoo lvy jihoafrické vzácné smetanově bílé barvy. Na celém světě bílých lvů najdeme v zoo jen kolem tří set, v Hodoníně se přitom nyní pyšní hned čtyřnásobným přírůstkem, narodila se tam čtyři bílá lvíčata. Bílý lev připomíná toho ze znaku Česka, a i proto budí pozornost.

Máme rádi zvířata

Kočka nebo pes? Každé zvíře má svoje kouzlo, své přirozené vlastnosti a svoji krásu. My lidé dle individuálního vkusu a preferencí některá zvířata máme rádi, některá obdivujeme za jejich schopnosti či vzhled, další z různých důvodů zabíjíme. Každé zvíře má svoje kouzlo, své přirozené vlastnosti a svoji krásu. Zvířata také mají na člověka léčivé působení, které využívá zooterapie. Nás učarovaly kočky svou magií, ale i pes svou vřelou povahou. V zoo obdivujeme něžné obry slony, ale i další zvířata s mimořádnými schopnostmi. Každé zvíře je něčím mimořádné, ať již patří do kategorie domácí mazlíčci, hospodářská zvířata či zvířata divočiny. Každé si zaslouží respekt a lásku. Máme rádi zvířata, všechna.

Autor: Radka Křivánková 2020/06/21