MÁME RÁDI MLÁĎATA

Nejsou to jenom koťata nebo štěňata, všechna mláďata od narození plně ovládají kouzlo roztomilosti. Přesto či právě proto, že schopnostmi či obratností oslnit nedokážou, za pár vteřin se jim daří rozehřát každé lidské srdce, pokud tedy není z kamene.

A tak obrázky mláďat budí sladký úsměv snad na každé tváři a na internetu hojně konkurují obrázkům ze všech možných sfér, obrázkům zdánlivě významnějším. Jenže zdání klame. Ne všechna mláďata mají sladký život. Zvláště mláďata v divočině rozhodně nežijí nádherný sen, i přes něžnosti, lásku a sebelepší péči svých rodičů, zvláště matek. Matky ve zvířecí dennodenně bojují o holý život, život svůj, ale zejména život svých mláďat. Jsou ochotny obětovat vše. Co všechno se dozvíte v seriálu Nejlepší matky ve zvířecí říši.

Mláďata v ZOO

Protože jsou nejmenší mláďata na první pohled k zulíbání, jen těžko si lze představit, co to obnáší být novorozencem v divočině. První rok je pro zvířata v divoké přírodě tím nejkritičtějším obdobím. Jinak to mají mláďata v ZOO, kde je opravdu jejich hlavním úkolem vzbuzovat úsměv na tváři svých pozorovatelů, návštěvníků zoologické zahrady. Nezřídka přitom tato mláďata patří k zachráncům svého druhu, protože v ZOO se daří odchovat i mláďata těch nejvzácnějších zvířat.

Úsměv se hodí vždycky, a tak přinášíme i sladké obrázky, foto a zprávy o mláďatech, která jsou v českých ZOO připravena kdykoliv (tedy v návštěvní hodiny) okouzlit svou neobratností, hravostí a radostí ze života.

Mezi papoušky nestor kea v ZOO Zlín je nové ptáče. Říkají mu Sněhurka

Radostná novina dolétla ze Zlína, konkrétně ze ZOO Zlín. Tam se již 16 let věnují chovu novozélandského papouška nestor kea. Až letos se tam však vylíhlo ptáče. A má se k světu. Mladá samička se již chystá začlenit do hejna zlínských papoušků. Jedno ptáče vzácného horského papouška, symbolu Nového Zélandu, mají i v ZOO Praha.…

Lemur kata mláďata

Jelimánci, kukukifiku, malý husárek a další mláďata v ZOO Olomouc

Karanténa byla plodná, alespoň v českých ZOO. I bez návštěvníků zde život běžel dál, život se vším všudy. A tak se s jarem rodila roztomilá mláďata nejrůznějších podob. Na své své obdivovatele si sice musela počkat až na otevření ZOO se zrušením bezpečnostních opatření vlády, na kráse jim to však nic neubralo.

Koťata

Jsme u kocoura doma. Samozřejmě nezapomínáme ani na koťata, symbol roztomilosti. Koťata větších i menších kočičích šelem ze ZOO, koťata těch nejobyčejnějších koček v domácnostech i kočičí rarity a nejvzácnější plemena koček v chovatelských stanicích, dokonce i koťátka koček divokých mají patent na roztomilost. A je to vědecky potvrzeno! Dle psychologů z britské univerzity v Lincolnu nás na mláďatech baví tzv. baby schéma. Jsou to rysy malých dětí, ale i zvířat, tedy kulatá hlavička, velké oči, malý nosí a pusinka. Tyto rysy vzbuzují příjemné pocity a touhu opečovávat. Přirozeně je vnímají dospělí, ale podobné pocity vyvolávají mláďata již u tříletých dětí.

Psychologové tyto pocity odhalili tak, že dětem a dospělým ukazovali různé obrázky. Nad obrázky miminek a mláďat lidé trávili víc času, pokud jde o děti, nejvíce ze všech je zaujala štěňata. Roztomilé obrázky máme připraveny i tady.

Serval - koťata

Servalí rodinka v Zoo Dvůr Králové se rozrostla o dvě koťata

Safari Park Dvůr Králové se specializuje na zvířata Afriky. Zástupcem je i serval. Mrštná kočka s nápadně velkýma ušima, která se v Česku chová dokonce jako exotický domácí mazlíček, v Safari Parku porodila dvě koťata, nyní předvádí příkladnou mateřskou péči a rodinnou lásku.

Máme rádi koťata

Čím nás tak okouzlují koťátka a štěňátka? Vědci mají vysvětlení

Existuje mnoho vědeckých studií, které potvrzují pozitivní vliv domácích mazlíčků na zdraví člověka, ať již je to kočka, pes, papoušek, rybičky či jiné zvířátko. Ovšem mláďata zvířat na člověka působí pozitivně i zprostředkovaně, na dálku, prostřednictvím obrázků. To vysvětluje, proč všechna ta koťátka, štěňátka, potažmo slůňata, opičky či třeba velbouďata ze ZOO vzbuzují takový zájem. Může za to tzv. baby schéma.

Máme rádi zvířata

Kočka nebo pes? Každé zvíře má svoje kouzlo, své přirozené vlastnosti a svoji krásu. My lidé dle individuálního vkusu a preferencí některá zvířata máme rádi, některá obdivujeme za jejich schopnosti či vzhled, další z různých důvodů zabíjíme. Každé zvíře má svoje kouzlo, své přirozené vlastnosti a svoji krásu. Zvířata také mají na člověka léčivé působení, které využívá zooterapie. Nás učarovaly kočky svou magií, ale i pes svou vřelou povahou. V ZOO obdivujeme něžné obry slony, ale i další zvířata s mimořádnými schopnostmi. Každé zvíře je něčím mimořádné, ať již patří do kategorie domácí mazlíčci, hospodářská zvířata či zvířata divočiny. Každé si zaslouží respekt a lásku. Máme rádi zvířata, všechna.