MLÁĎATA A MATKY

Rodiče, zvláště matky v živočišné říši zpravidla pro svá mláďata dělají první poslední, ale ani to jejich potomstvu nezajistí život jako v bavlnce. Matky ve volné přírodě dennodenně musejí bojovat o holý život. Nelehký úkol, tváří v tvář síle přírody, však ani s největším úsilím často nedokážou naplnit.

Mláďata jsou snadnou kořistí predátorů, ale i predátoři se mohou stát kořistí. Každý neúspěšný lov navíc oslabuje a snižuje šance na přežití. I takoví gepardi, nejrychlejší zvířata planety a dokonalí lovci musí své místo na slunci neustále obhajovat. Ne vždy se jim to daří. Přestože gepardí matky pro svá mláďata riskují všechno, jednoho roku se nedožije 95 % mláďat. Přestože život roztomilých mláďat při pohledu na něžnou péči a starostlivost rodičů či rozkošné hrátky sourozenců vypadá bezstarostně, opak je pravdou (jinak je tomu pochopitelně u mláďat v zoo).

Nejlepší matky ve zvířecí říši

První rok je pro všechna mláďata tím nejkritičtějším a také nejtěžším obdobím. Každý den se musí učit, neustále musí trénovat své schopnosti bez jistoty a bezpečí. Musejí se vypořádat s hrozbami v podobě věčně číhajících nepřátel, soupeřů i přírodních živlů. Jejich matky jsou jim přitom oporou, ty nejlepší matky ve zvířecí říši jsou oporou mnohem větší, než si umíme představit.

A není to jen gepardí matka, jsou to také slonice, medvědice a další zvířecí matky, které pro svá mláďata udělají doslova všechno. Překvapivě je to také chobotnice. Tato matka má natolik silný mateřský pud, že neváhá pro své potomky hladovět celé měsíce a někdy i roky. Zvířata, nejenom matky a mláďata, toho vůbec dokážou mnoho. Nad jejich super schopnostmi nezbývá než žasnout.

Autor: Radka Křivánková 2020/06/25