Gepardí matka dělá pro mláďata první poslední. Přesto jich většina nepřežije

Gepard a koťata

Ani nejrychlejší zvíře planety, perfektní predátor s dokonalými instinkty, smysly a obratností, nemá na růžích ustláno. To platí zvláště pro samici geparda, která na rozdíl od samců žije samotářsky a většinu života tráví se svými mláďaty.

Gepardí samice jsou matky na plný úvazek. Jakmile asi ve věku tří let dosáhnou pohlavní dospělosti a poprvé porodí mláďata, mateřská role se stává hlavní náplní jejich života. A role to není vůbec snadná, už jen kvůli nešikovnosti mláďat. Možná je ta nešikovnost roztomilá, ale koťata snadno přivede do záhuby.

 

Vědomé Vánoce

Kočka, která pláče

Gepardí koťata jsou oblíbenou kořistí lvů, hyen nebo paviánů. Proto je matka také neustále přenáší z místa na místo. Pomáhá ji k tomu delší srst na hřbetě, která je pro koťata geparda typická. Má jít současně o mimikry. Gepardí koťata svoji hřívou a zabarvením napodobují medojeda kapského, aby pro své nepřátele vypadali více nebezpečně.

Světlou hřívu na hřbetu koťata postupně s dospíváním ztrácejí, současně se také teprve vybarvují do charakteristického skvrnitého zbarvení. Právě na skvrny také odkazuje anglický název kočky Cheetah, který pochází z hindského číta a sanskrtského čitraká s významem skvrnitý. Srst dospělého geparda je zlatohnědá s černými skvrnami, tím se také gepard odlišuje od podobného levharta. Ten má kresbu s černými rozetami. Přesto název gepard odkazuje na levharta, pochází totiž z italského gattopardo, složeniny slov gatto (kocour) a pardo (pardál, levhart).

Kresba geparda je typická také černým pruhem, který se táhne z koutku oka až k tlamě. Proto se mu někdy říká kočka, která pláče. Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus) také na rozdíl od jiných kočkovitých šelem nedokáže zatáhnout drápy. Dokonce vědecké rodové jméno Acinonys znamená právě nepohyblivý dráp, zatímco jubatis znamená hřívnatý. Dříve se gepardi řadili do podčeledi kočkovitých šelem Acinonychinae. Dnes se považují za bližší příbuzné pumy americké nebo jaguarundi. Řadí se mezi malé kočky, resp. malé kočkovité šelmy. Tyto malé kočky na rozdíl od velkých kočkovitých šelem nedokážou řvát. Avšak vydávají vrnivý zvuk, tzv. předení, které známe od klasické kočky domácí.

Gepard je kočkovitá šelma, která stavbou těla připomíná psa. Podobá se chrtům. Má malou hlavu, ale dlouhé končetiny a mohutný ocas, který v běhu používá jako kormidlo. Zatímco při sprintu s rychlostí až 100 km/h gepard vyvažuje tělo ocasem, jeho hlava se nehne, oči upřeně sledují cíl. Za rychlost vděčí gepardi dlouhým končetinám a ocasu, nezatažitelným drápům, ohebné páteři, svalům, ale dle posledních vědeckých zjištění také uším. Právě uši, resp. vnitřní ucho totiž obsahuje veledůležitý vestibulární (rovnovážný systém), právě ten dokáže udržet hlavu predátora v naprostém klidu.

Král predátorů - Gepard - CZ Celý dokument

Video: Král predátorů – Gepard (dokument)

 

Matka na plný úvazek

Samice geparda je březí 90 až 95 dní, pak v hnízdě z trávy, které si předtím vybudovala rodí 3 až 6 koťat. Na jednom místě však nemohou zůstat dlouho, a tak je matka stále někam přenáší.

Mláďata si asi do čtyř měsíců vychutnávají mateřské mléko, pak je matka odstavuje a zajišťuje jim přísun čerstvého masa. Do roku až dvou mláďata s matkou zůstávají a učí se s ní lovit a obstát v drsném světě divočiny. Poté matka mláďata opouští, sourozenci spolu pak ještě nějaký čas zůstávají. Zvláště sami nezřídka žijí ve skupinách o několika jedincích, lépe si tak hájí teritorium, snadněji si zajistí obživu, jsou úspěšnější v lovu i hledání samice k páření. Samice geparda to mají jinak. Jen co opustí svá mláďata, znovu se páří, aby založila novou rodinu, respektive měla na starosti další vrch mláďat. A tak to má gepardí matka po celý život.

Video: Gepardí matky (dokument)

Ctností gepardí matky je trpělivost, se kterou se o svá mláďata stará. Těm chybí instinkty k přežití, které si teprve musí s pomocí matky osvojit. Matka je učí lovit kořist a vyhýbat se všem nebezpečím, která jim hrozí. A že těch nebezpečí je.

95 % koťat nepřežije první rok života. V divoké přírodě je největším nepřítelem geparda lev a hyeny, ovšem především díky člověku se gepard dostal na pokraj vyhubení.

Na celém světě dnes žije asi 7 500 gepardů, několik tisíc v africké Nanimbii. V Asii byli gepardi zcela vyhubeni, v Africe žije pouze v šesti zemích, zatímco dříve se zde vyskytoval téměř na celém území. Za posledních sto let se populace gepardů snížila o 90 %. Důvodem je pytláctví a lov pro krásnou kožešinu, ale také ničení přirozeného prostředí, kdy je pak gepard tlačen do smrtelného ohrožení lvů a hyen.

Matky ve zvířecí říši

Asi nikoho nepřekvapí, že mateřská láska nezná hranic. A přece se nejspíš budete divit, co všechno dokážou pro své děti udělat matky ve zvířecí říši. Nejenom gepardí matky, také slonice, medvědice nebo třeba chobotnice pro své potomky bez váhání obětují život. Sledujte kocourův seriál Nejlepší matky ve zvířecí říši, oslavujme Den dětí nebo svátek matek po celý rok!

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

  • Úvodní foto: Pixabay.com
  • Ilustrační obrázky: Canva.com, Pixabay.com, Unsplash.com, commons.wikipedia.org

Literatura

  • Gordoň, Zdeněk; Thámová, Olga: Plemena koček: Průvodce do kapsy. Praha: Aventinum, 1999.

Internetové zdroje

/1/ Zajíčková, Radka: Kočičí plemena: Ruská modrá carevna. Abíčko.cz [online]. Praha: CZECH NEWS CENTER, 17. května 2019 [cit. 2020-05-06]. Dostupné z: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-priroda/24829/kocici-plemena-ruska-modra-carevna.html

https://www.holidaycat.cz/plemena-kocek-ruska-modra-kocka-elegantni-osobnost-rozhovor-s-chovatelkou/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Gepardí matka dělá pro mláďata první poslední. Přesto jich většina nepřežije

Ani nejrychlejší zvíře planety, perfektní predátor s dokonalými instinkty, smysly a obratností, nemá na růžích ustláno. To platí zvláště pro samici geparda, která na rozdíl od samců žije samotářsky a většinu života tráví se svými mláďaty. Gepardí samice jsou matky na plný úvazek.

Redakce U KOCOURA DOMA

ZVÍŘATA | MLÁĎATA | KOŤATA | GEPARD

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *