Přestože mezi lidmi vstupují do rodičovství i tatínkové, někdy si s matkami i různě vyměňují role, není pochyb o tom, že mateřský instinkt je jedním z nejsilnějších instinktů v přírodě. Jeho sílu nám předvádí vzorné matky ze zvířecí říše, například slonic, medvědice, ale také chobotnice.
Některé zvířecí matky jsou schopné pro své potomky položit i vlastní život. Na jednu z těch nejlepších, tedy nejobětavějších matek vědci narazili na dně oceánu. Svá vajíčka bedlivě střeží celé měsíce až roky, aby krátce po narození potomků zemřela vyčerpáním. Takovou matkou je chobotnice…
Úvodní foto: Pixabay.com
Supermatka chobotnice velká
Spolu s krakaticemi se chobotnice o délce až 5 metrů velká řadí k těm největším měkkýšům. Vyniká také svojí inteligencí. Je to samotářský tvor, samice se se samcem potkává jen v době rozmnožování, pak už se zaměřuje výhradně na svá vajíčka.
Dle druhu klade chobotnice desetitisíce až statisíce vajíček. Po nakladení je pak permanentně střeží, zpravidla několik měsíců. Chrání svá vajíčka vlastním tělem před predátory a stará se také o to, aby měla dost kyslíku. Chapadly jim přihání vodní proud naplněný kyslíkem. Protože se od vajíček nevzdaluje, po celou dobu trpí hladem. Nezřídka sice pojídá i vlastní chapadla, ale to je na několik měsíců dost málo. Jakmile se chobotničky narodí, matka bývá natolik zesláblá, že umírá. Buď hyne vyčerpáním anebo se zesláblá stává snadnou kořistí predátorů. Jejím hlavním životním úkolem je naklást vajíčka a počkat na vylíhnutí mláďat.
Chobotnice velká (Enteroctopus dofleini) čeká a pečuje o vajíčka několik měsíců, existuje však druh chobotnice, který na vylíhnutí potomků čeká i několik let.
Video: Chobotnice velká (Enteroctopus dofleini), YouTube
Chobotnice Graneledone boreopacifica
Chobotnice žijící v mělkém moři pečují o svá vajíčka několik měsíců, než se z nich vylíhnou malé chobotničky. Na dně Tichého oceánu v hloubce kolem 1500 metrů však žije chobotnice s latinským názvem Graneledone boreopacifica, která pečuje o vajíčka dokonce v řádu roků. Tak dlouho nesedí na vejcích žádný z dosud pozorovaných živočichů.
Na chobotnici natrefili výzkumníci z Monterey Bay Aquarium Research Institute a byli ohromeni. Referovali o tom v článku pro magazín PLOS ONE. Chobotnice na stejném místě vydržela 4,5 roku. Kvůli ochraně svých vajíček se nehnula z místa.
Video: Chobotnice, která svá vejce hlídala celé roky (YouTube)
O co slabší je matka, o to silnější jsou její děti
Chobotnice, která své nenarozené děti chrání vlastním tělem, postupně hubne, ztrácí váhu a sílu a také viditelně bledne. Hlady okusuje vlastní chapadla, čeká jen na vylíhnutí malých chobotniček.
Video: Malá chobotnice, YouTube
Díky mimořádné mateřské péči matky se z vajíček chobotnice líhnout plně vyvinuté chobotničky. Jsou sice malé velikosti, ale ve schopnostech se vyrovnají i dospělým jedincům. Dokážou si sami zajistit potravu, jsou připraveni na přežití. Matka jim připravila skvělý start do života, nyní ji nepotřebují, chobotnice splnila svůj životní úkol…
Matka okusuje vlastní chapadla, aby mohla být se svými potomky
Není to jen chobotnice. Také samice jednoho pavouka sama ze sebe udělá potravu, aby zajistila život svým potomkům. Zatímco chobotnice požírá vlastní chapadla, samička cedivky domácí se svým potomkům neváhá naservírovat jako hlavní chod.
Matky ve zvířecí říši
Sledujte kocourův seriál o supermatkách ve zvířecí říši, nejenom na Den matek nebo Den dětí, síla mateřské lásky vládne světu pořád. Články seriáluNejlepší matky ve zvířecí říši vás o tom přesvědčí.
Literatura
- Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
Internetové zdroje
/1/ Robison, B., Seibel, B., Drazen, J.: Deep-Sea Octopus (Graneledone boreopacifica) Conducts the Longest-Known Egg-Brooding Period of Any Animal. Plos.org [online]. PLoS ONE 9(7), 30. červenec 2014 [cit. 2022-23-01]. Dostupné z: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0103437
/2/ Dunham, W.: Octopus mom protects her eggs for an astonishing 4-1/2 years. Reuters.com [online]. REUTERS, 31. červenec 2014 [cit. 2022-23-01]. Dostupné z: https://www.reuters.com/article/us-science-octopus-idUSKBN0FZ2K920140730
/3/ Robison, B.: Deep-sea octopus broods eggs for over four years—longer than any known animal. mbari.org [online]. Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) , 30. červenec 2014 [cit. 2022-23-01]. Dostupné z: https://www.mbari.org/deep-sea-octopus-broods-eggs-for-over-four-years-longer-than-any-known-animal/
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Nejlepší matka zvířecí říše? Budete se divit, u koho vědci zaznamenali ten nejsilnější mateřský instinkt
Některé zvířecí matky jsou schopné pro své potomky položit i vlastní život, příkladem je chobotnice. Na jednu z těch nejlepších, tedy nejobětavějších matek vědci narazili na dně oceánu. Svá vajíčka bedlivě střeží celé měsíce až roky. Takovou matkou je chobotnice…
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…
Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…