Mláďata v Zoo Praha v roce 2020: Ty nejvýznamnější odchovy

Rok 2020 přinesl mnoho, také mnoho dobrého, třeba v podobě mláďat. Pokud jde o mláďata v zoo, konkrétně Zoo Praha, přišlo tam na svět hned 1369 mláďat 216 druhů savců, ptáků a plazů. Některá mláďata jsme již představovali. Nedaly se minout zejména ty největší zvířecí celebrity – slůňata.

Úvodní foto: Zoo Praha

Sloni a slůňata v Zoo Praha

Slůňata Lakuna a Amalee představují již čtvrté a páté mláďata slonů narozená v Zoo Praha. V roce 2020 doplnila skupinu pražských slonů, která aktuálně čítá devět zvířat. Je tak největší v českých zoologických zahradách.

Ovšem nejsou to jenom slůňata, Zoo Praha zveřejnilo seznam s těmi nejvýznamnějšími odchovy roku 2020. Najdeme mezi nimi mládě tapíra čabrakového, také ptáče dvojzoborožce nosorožčího, mládě gekončíka východoafrického, také zmije obecné, želvy smithovy, katupy malajské, krasky jávské, krysy obrovské nebo orangutana. Malý orangutan se narodil 17. listopadu a dostal jméno Pustakawan, zkráceně Kawi.

Mláďata roku 2020 v Zoo Praha

Video: Mláďata roku 2020 v Zoo Praha (YouTube)

Malý tapír Mors

Každé z jmenovaných mláďat je unikátní, ovšem ne každé se stane mediální hvězdou tak jako mladé slonice nebo mladý orangutan. Přesto si zaslouží pozornost, třeba mládě tapíra čabrakového, který představuje teprve druhé odchované mládě tohoto ohroženého druhu v pražské zoo. Raritou je přitom i samotný chov tapírů čabrakových, kterých ve všech evropských zoologických zahradách nenajdeme více než 43. Pražští tapíři Indah a Nik jsou jedni z mála tapírů čabrakových v Česku. Právě Indah a Nik se v roce 2020 stali rodiči.

Mládě tapíra: jméno v morseovce - Zoo Praha

Video: Mládě tapíra v Zoo Praha (YouTube)

Malý tapír čabrakový byl v Zoo Praha pokřtěn 27. dubna 2020. Šlo o první den, kdy byla Zoo Praha otevřená po koronavirové uzavírce. Nejenže se 27. dubna slaví Světový den tapírů, ale jde také o Den Morseovy abecedy, jméno mláděte se proto přímo nabízelo. Ovšem s Morseovkou toho má tapírek společného více než jenom termín křtu, stačí se podívat na jeho srst posetou kontrastními tečkami a čárkami.

Mláďata v Zoo Praha

Mláďata se v Zoo Praha rodí neustále. Hned se začátkem roku 2021 tam přivítali na svět malé papoušky vlnkované. První mláďata roku 2021 v Zoo Praha sice vypadají jako andulky chované v mnoha českých domácnostech, ale nejde o žádné domácí mazlíčky. Tito papoušci představují onen původní divoký druh, ze kterých se domácí papoušci šlechtí celé generace. V Evropě je chová pouze necelá desítka zoologických zahrad. U papoušků však v roce 2021 rozhodně nezůstane. Sotva se vylíhli mladí papoušci už Zoo Praha hlásí vylíhnutí želvy skalní, po 122 dnech inkubace.

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Oficiální webové stránky a sociální sítě ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 2021 [cit. 2021-01-02]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/multimedia/prenos-z-udoli-slonu-zive/zakladni-informace/8858-sloni-v-zoo-praha

/2/ Dosedělová, L.: Významné odchovy v Zoo Praha v roce 2020. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 16. prosince 2020 [cit. 2021-01-02]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/novinky-u-zvirat/12654-vyznamne-odchovy-v-zoo-praha-v-roce-2020

/3/ Tapír čabrakový na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2021 [cit. 2021-01-02]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tap%C3%ADr_%C4%8Dabrakov%C3%BD

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Mláďata v Zoo Praha v roce 2020: Ty nejvýznamnější odchovy

Nejsou to jenom slůňata, Zoo Praha se chlubí i dalšími zajímavými odchovy. Mezi mláďata 2020 se v Zoo Praha vedle slůňat zařadilo i mládě tapíra čabrakového Mors, ptáče dvojzoborožce nosorožčího, mládě gekončíka východoafrického, také zmije obecné, želvy smithovy, katupy malajské, krasky jávské, krysy obrovské nebo orangutana. Malý orangutan se narodil 17. listopadu a dostal jméno Pustakawan.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *