Sedmihorské mokřady ožívají. Úspěch revitalizace potvrzují letošní mláďata

Revitalizace Území Sedmihorských mokřadů nedaleko Trutnova probíhala poslední tři roky. Pozemkový spolek Sedmihorské mokřady ve spolupráci se Společností pro Jizerské hory v Chráněné krajinné oblasti Český ráj vybudoval celkem čtrnáct tůní, když přerušil sedm kilometrů melioračních trubek a zahradil 770 metrů odvodňovacích kanálů. Nyní je obnova Sedmihorských mokřadů vzorovým příkladem pro další projekty, které do krajiny vracejí vodu. Její úspěch dokazují letošní mláďata.

Od teorie k praxi

Celý projekt revitalizace vznikl jako bakalářská práce. Nadšenec, ekolog a koordinátor Pozemkového spolku Sedmihorské mokřady Vojtěch Šťastný ho z bakalářské práce přenesl do krajiny v roce 2019. Ekologickou hodnotu rašeliniště srovnává třeba s deštnými pralesy. Lidem však bohužel chybí pouto k přírodě, ačkoli je dnes nakládání s vodou bráno vážněji než dříve.

REVITALIZACE SEDMIHORSKÝCH MOKŘADŮ

Video: Revitalizace Sedmihorských mokřadů, YouTube

„Na vlastní kůži jsme zkusili, co znamená sucho i povodně. Přesně s tím dokážou projekty, na kterých se v posledních letech podílíme, pracovat. Když vydatně prší, voda se v místech mokřadů a rašelinišť zasakuje jako do houby. A v době sucha ji zase postupně uvolňuje,“ přibližuje význam mokřadů Ondřej Petrovský z Nadace Ivana Dejmala, která stála u záchrany mokřadů od samého začátku.

Obnově přecházelo náročné jednání s více než třiceti různými vlastníky pozemků. Část pozemků prostřednictvím sbírky a podpory nadačního fondu Veolia odkoupil Český svaz ochránců přírody. U dalších se podařilo vyjednat souhlas vlastníků s úpravami. Náklady pokryla evropská dotace ve výši 2,8 milionu korun, kterou získala Společnost pro Jizerské hory.

Sedmihorské mokřady z ptačí perspektivy pohledem dronu

Video: Sedmihorské mokřady, YouTube

Jeřábi, čejka, kulík, chřástal nebo bekasina

„Už první práce vedly ke zvýšení retenční schopnosti krajiny a vybudované tůně přinesly skvělé podmínky pro místní živočichy a rostliny. Zvýšila se biodiverzita prostředí,“ sdělil Ondřej Petrovský z Nadace Ivana Dejmala, která stála u záchrany mokřadů od samého začátku.

Letošní jaro se dostavily již také první výsledky revitalizace krajiny. Zahnízdili tady jeřábi popelaví a vyvedli mládě. Domov v Sedmihorských mokřadech našla i čejka chocholatá nebo kulík říční. Žijí tady i vzácní chřástali kropenatí, bekasina otavní, moták pochop nebo třeba slavík modráček.

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Ve stejnojmenném městě v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji leží romantický zámek Libochovice ve stylu raného baroka. Je sice zasazen na břehu řeky Ohře, aktuálně jsZámek Libochovice je sice zasazen na břehu řeky Ohře, aktuálně jsou tady však k vidění také suchomilné rostliny –⁠ kaktusy a sukulenty v rámci prodejní výstavy zdejších pěstitelů. Prodejní výstava kaktusů a sukulentů v Libochovicích probíhá tradičně během června. V červenci pak milovníky zeleně v Libochovicích potěší výstava bonsají.

, , ,

Křivánková, R.: Sedmihorské mokřady ožívají. Úspěch revitalizace potvrzují letošní mláďata. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 11. červen 2022 [cit. 2022-06-101]. Dostupné z:

Mokřady

Mokřady se řadí mezi ty nejproduktivnější ekosystémy. Nejenže přispívají k zadržování vody v krajině, jsou klíčovým prvkem koloběhu vody v přírodě, jsou také centry biodiverzity. Mokřad je biotopem specifických společenstev, vzácných druhů rostlin, živočichů, hub a mikroorganismů. Rašeliniště jsou významným úložištěm uhlíku, ale tako filtrem oxidu uhličitého z ovzduší. Příznivě ovlivňují podnebí velkým výparem a přispívají zmírňovat klimatické změny. Přestože planetě, krajině a lidem poskytují nezastupitelné ekosystémové služby, rozloha mokřadů ve většině regionů světa přičiněním člověka neustále klesá. O to cennější jsou projekty, které mokřady obnovují.

ČESKO · VÝLETY · ZDRAVÝ DOMOV · OBJEVUJTE!

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *