2020: Lví radost v Zoo Hodonín: Narodila se tu čtyři bílá lvíčata

Již od roku 2013 chová hodonínská zoo lvy jihoafrické vzácné smetanově bílé barvy. Na celém světě bílých lvů najdeme v zoo jen kolem tří set, v Hodoníně se přitom nyní pyšní hned čtyřnásobným přírůstkem, narodila se tam čtyři bílá lvíčata.

Bílý lev připomíná toho ze znaku Česka, a i proto budí pozornost.

Úvodní foto: Zoo Hodonín

Roztomilá koťata – Nejsou to albíni, je to leucismus – Lvi v Zoo Hodonín

Roztomilá koťata jsou na světě!

Lvíčata přišla na svět 19. srpna 2020. První mládě se narodilo kolem páté hodiny odpoledne, poslední pak v pozdních nočních hodinách. S radostnou novinkou se Zoo Hodonín pochlubila na začátku září. To už mají koťata za sebou odčervení a první vážení. Zatím dorostla do hmotnosti 2 až 2,5 kilogramu a už se ví, že jde o tři samce a jednu samičku. Ještě je čeká v následujících dnech očkování a čipování. V brzkém budoucnu se pak setkají i s otcem, který byl od samice kvůli bezpečnosti a klidu mláďat oddělen již před porodem.

Po narození byla lvíčata s matkou v uzavřené hale, nyní jsou v ubikaci. Pavilon s lvíčaty by se měl během tohoto týdne znovu zpřístupnit veřejnosti, avšak sklo ubikace zůstane zastřené barvou. To aby si koťata postupně zvykala na okolní vjemy. Z očí do očí se s návštěvníky uvidí později a zejména návštěvníci se mají na co těšit. Jistě se zařadí mezi nejvyhledávanější zvířata nejenom té hodonínské zoo, ale všech českých zoologických zahrad.

Nátěr bude odstraněn v průběhu několika dalších týdnů. Dle ředitele zoo Martina Kruga je na místě zvýšená opatrnost, protože mláďata jsou zranitelná a mohou podlehnout různým onemocněním.

Snažíme se matku zbytečně nestresovat a mláďata bezdůvodně neodebírat, protože i psychika sehrává důležitou roli v úspěšném odchovu. Nabádáme a prosíme návštěvníky, aby tuto skutečnost brali v úvahu a chovali se v hale šelmince ohleduplně.

Martin Krug, ředitel Zoo Hodonín

Nejsou to albíni, je to leucismus

Bílá lvíčata zdědila vzácnou bílou barvu po rodičích. Nejsou to však albíni. Albíni neumějí vytvářet černý pigment melanin. Bílá lvíčata stejně jako jejich rodiče mají poruchu pigmentace označovanou jako leucismus. Nejde o poruchu pigmentu jako takového, ale o poruchu pigmentových buněk, které neobsahují barviva. Leucismus v organismu neznamená absenci pigmentu, ale stav, kdy se pigment nedostává do pigmentových buněk, zpravidla jen některých. Leucisté tak mají zachované zbarvení drápů nebo očí. Nemají drápy či oči zbarvené červeně, jak to známe od albínů.

Mláďata bílých lvů se sice rodí sněhobílá, ale postupem času se jejich srst jemně zbarvuje. Bílý lvi s leucismem pak v dospělosti bývají spíše tmaví s částečně zachovaným vzorem.

Lvi v Zoo Hodonín

Lvi se v Zoo Hodonín chovají téměř od počátku, pojí se tak nedílně s její existencí. První se do zoo dostali lvi pustinní, k těm v roce 2008 přibyli v přírodě vyhynulí lvi berberští. Loni je zcela nahradil pár lvů jihoafrických smetanově bílé barvy, kteří se do zoo dostali již v roce 2013. Nejprve přišel tehdy osmiměsíční samec, za měsíc se k němu nastěhovala stejně stará samička. Pár se sžil bez potíží, samice v minulosti zabřezla několikrát, dvakrát však bohužel porodila mrtvá mláďata. Odchov byl úspěšný až napotřetí. Na konci roku 2018 se v Zoo Hodonín narodily dvě samičky. Ty se letos v červenci odstěhovaly do litevské zoo Klapeida. A už jsou tu koťata nová!

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ V naší zoo se opět narodila mláďata lvů jihoafrických. Zoo-Hodonín.cz [online]. Hodonín: Zoologická zahrada Hodonín, 2. září 2020 [cit. 2020-09-05]. Dostupné z: https://www.zoo-hodonin.cz/novinky/215-v-nasi-zoo-se-opet-narodila-mladata-lvu-jihoafrickych.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

2020: Lví radost v Zoo Hodonín: Narodila se tu čtyři bílá lvíčata

Již od roku 2013 chová Zoo Hodonín lvy jihoafrické vzácné smetanově bílé barvy. Na celém světě bílých lvů najdeme v zoo jen kolem tří set, o to pyšnější jsou v Hodoníně na čtyři bílá lvíčata. Bílý lev připomíná toho ze znaku Česka, a i proto budí pozornost.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *