Bílá koťátka v Zoo Hodonín: vzácná lvíčata lva jihoafrického

Konec roku 2018 byl pro Zoo Hodonín opravdu štědrý, a to ještě před Vánocemi. 13. prosince se tady narodila dvě lvíčata s neobvyklou smetanově bílou barvou, kterou zdědila po svých rodičích.

Lvíčata jsou dvě samičky a stejně jako jejich matka zvládly poslední dny starého roku i silvestrovské oslavy, postrach všech zvířat a zoo, v poklidu. Lvíčata jsou zdravá, prospívají a postupně si zvykají na svůj domov, nedílně spojený s ruchem veřejnosti. Je jasné, že tato lvíčata budou v místní zoologické zahradě z těch nejvyhledávanějších zvířat. Lev je prostě králem zvířat, a platí to i v zoo.

Úvodní foto: Zoo Hodonín

Lvi v Hodoníně

Lev jihoafrický byl do Zoo Hodonín přivezen roku 2013, šlo o tehdy osmiměsíčního samce původem z Lory Parku v Jihoafrické republice. Záhy se k němu dostala i stejně stará samice z polského Safari Parku Borysew, kde se nedokázala začlenit. V Hodoníně si na sebe lvi zvykli bez potíží. Samice v minulosti dvakrát zabředla, lvíčata se však bohužel pokaždé narodila mrtvá. Do třetice přišla hned dvojnásobná radost v podobě nádherných lvíčat, která se mají čile k světu.

Lvi a tygři Hodonín

Video: Lvi v Zoo Hodonín (Youtube)

Zoo Hodonín je s historií lvů úzce spjatá, lvi se zde chovají téměř od počátku. Na začátku to byli lvi pustinní, v roce 2008 k nim přibyli ještě lvi berberští. Lev berberský je přitom v přírodě již vyhynulý, narazit tak na něj lze již jenom v zoologických zahradách, bohužel. Ze smečky lvů berberských je v Zoo Hodonín v současnosti k vidění již jen jedna stará lvice berberská.

Novou generaci lvů již zastupují lvi jihoafričtí, vzácné smetanové barvy. Smetanově bílá jsou nová koťata i oba jejich rodiče. Bílou srst lvi mají kvůli poruše pigmentace, tzv. leucizmu, který je však jinak nijak neomezuje.

Video: Zoo Hodonín (Youtube)

Další šelmy v hodonínské zoo

Zoo Hodonín láká návštěvníky nejenom na lvi a lvíčata. K vidění zde jsou i další šelmy jako je tygr ussurijský nebo jaguár, dokonce ve vzácném černém zbarvení jako černý panter. Tyto velké kočky přivádějí k úžasu nejednoho návštěvníka, a to je těch úžasných zvířat v ZOO Hodonín ještě mnohem a mnohem více.

Svoji roztomilostí vyčnívá nad jinými zvířaty jistě skupina šimpanzů či kočkodanů zelených. Zajímavostí jsou i místní tamaríni. Elegancí zaujmou zase plameňáci růžoví, ale za vidění stojí i zebry, klokani, velbloudi či antilopy. Mezi mořskými živočichy nechybí ani žralok, konkrétně žralok černoploutvý.

V roce 2019 budou novinkou hodonínské zoo nejenom nová lvíčata, ale také nově zrekonstruovaná expozice suchozemských želv a surikat. Její otevření je plánováno právě na rok 2019.

Aktualizace 2020: Lvíčata se stala hvězdami hodonínské zoologické zahrady a také notnou dávkou přispěla k překonání rekordu v počtu návštěvníků. Ze zoo se sice v roce 2020 přestěhovala, ale nahradila je lvíčata nová, a to hned čtveřice.

Zoo Hodonín

Zoo Hodonín se řadí mezi nejmladší české zoo, byla oficiálně otevřena v září 1977. Dnes se rozkládá na ploše 7,5 hektaru v severozápadní části města Hodonín. Je zasazena v nádherném prostředí lužního lesa. Chová se zde přes 700 zvířat v téměř dvou set druzích. Bílí lvi a lvíčata zde pochopitelně patří k těm největším hvězdám.

Bachovy esence pro psy, kočky, kocoury a jiná zvířata

Zvířata toho mají s lidmi mnoho společného, nesdílejí společně jenom své bydlení a domov. Psi,…

Interiér, eko domácnost

Domácnost bez chemie. Jak na to? Kde začít?

Kdo z nás by netoužil po čisté domácnosti plné svěžesti, která bude oázou plnou energie…

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Šeda, M.: FOTO: V hodonínské zoo se narodil páreček malých afrických lvíčat. Drbna.cz [online]. Brno: TRIMA NEWS, 2. leden 2019 [cit. 2019-01-07]. Dostupné z: https://brnenska.drbna.cz/zpravy/spolecnost/12866-foto-v-hodoninske-zoo-se-narodil-parecek-malych-africkych-lvicat.html

/2/ V naší zoo se opět narodila mláďata lvů jihoafrických. Zoo-Hodonín.cz [online]. Hodonín: Zoologická zahrada Hodonín, 2. září 2020 [cit. 2020-09-02]. Dostupné z: https://www.zoo-hodonin.cz/novinky/215-v-nasi-zoo-se-opet-narodila-mladata-lvu-jihoafrickych.html

/3/ Bílým lvíčatům v Zoo Hodonín jsou už čtyři měsíce. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 13. dubna 2019 [cit. 2019-04-13]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/bilym-lvicatum-v-zoo-hodonin-jsou-uz-ctyri-mesice

/4/ Turek, P.: Rekord v zoo. Na lví mláďata se do Hodonína přišlo podívat dvě stě tisíc lidí. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 15. leden 2020 [cit. 2020-01-15]. Dostupné z: https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/zoo-rekord-zvire-hodonin-navstevnici-lvi-lvice.html

/5/ Rytířová, B.: Dvě bílá lvíčata pomohla v hodonínské zoo překonat návštěvnický rekord. Novinykraje.cz [online]. Regionalnivydavatelstvi.cz, 11. leden 2020 [cit. 2020-01-11]. Dostupné z: https://www.novinykraje.cz/jihomoravsky/2020/01/11/dve-bila-lvicata-pomohla-v-hodoninske-zoo-prekonat-navstevnicky-rekord/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Bílá koťátka v Zoo Hodonín: vzácná lvíčata lva jihoafrického

Konec roku 2018 byl pro Zoo Hodonín štědrý. 13. prosince se tady narodila dvě lvíčata smetanově bílé barvy. Lvíčata jsou dvě samičky a stejně jako jejich matka zvládly poslední dny starého roku i silvestrovské oslavy, postrach všech zvířat a zoo, na jedničku.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...