Odhalené kočičí tajemství: jaguarundi kotě v Zoo Brno je kluk!

Když přišlo kotě jaguardi v Zoo Brno koncem roku 2018 na svět, bylo i pro chovatele velkým překvapením. Těhotenství kočky jaguarundi se totiž dá jen stěží pozorovat. Mláďata se navíc rodí vzácně a často jen jednou za život. Kočka Fiona přitom na svět přivedla již v roce 2015 dvojčata. Je to starostlivá a natolik žárlivá matka, že ke svému kotěti jen tak nikoho nepustí.

Malý kočičí kluk

Kotě jaguarundi se Fioně narodilo 18. listopadu 2018, až do ledna 2019 ho jeho matka Fiona střežila tak bedlivě, že ani nebylo jasné, zda je to kočička nebo malý kocourek. Až začátkem ledna kotě absolvovalo svoji první veterinární prohlídku. Od veterinářů dostalo zaočkování, čip, zjistilo se, že je to kluk a váží 530 gramů. Kocourek dostal jméno Conkon.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zoo Brno (@zoobrno),

Velké stěhování kocourů

Jaguarundi (Puma yagouaroundi či Herpailurus yagouaroundi) Zoo Brno obývají od roku 2009. Až v listopadu 2015 se kočce Fioně narodila zmiňovaná dvě mláďata, jejich otcem byl kocour Fox. Ten posléze odešel do důchodu a nahradil ho mladší Chaco. Ještě před narozením Conkona však Chaco putoval z Brna do Prahy. Kvůli malým odchovů se totiž Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) dohodla na velkém stěhování kocourů jaguarundi.

Zoo Brno, Praha, Děčín a Ostrava, zoo chovající tyto kočky s podporou UCSZOO, si v roce 2018 vzájemně vyměnily samce, aby oživily chov. Pražský kocour se tak stěhoval do Ostravy, ostravský do Brna a brněnský do Prahy. Pouhý měsíc po stěhování přišel v Brně na svět malý Conkon (březost kočky jaguarundi přitom trvá asi 2,5 měsíce). I proto bylo kotě jaguarundi v Brně takovým překvapením.

Původně ostravský kocour, který je nyní v Brně, se námluv jen tak nedočká. Fiona se věnuje mateřským povinnostem, společnost jí dělá malý kocourek, a tak velkého kocoura čeká nejspíš další stěhování do Zoo Děčín.

Jaguarundi, a little known cat

Video: Jaguarundi (Youtube)

Upovídaní jaguarundi

Kočky jaguarundi (Puma yagouaroundi či Herpailurus yagouaroundi), příbuzné s pumami a gepardy, patří mezi malé kočky. Od ostatních malých koček se však odlišují nejenom svým zajímavým jménem, ale také zajímavou jednolitě vybarvenou srstí bez skvrn či pruhování. Jejich srst bývá tmavě hnědá až černá, také šedivá nebo do červena. Mezi malými kočkami jsou výjimečné také tím, že mají kulaté zornice.

Jaguarundi, která přirozeně obývá zalesněné oblasti Jižní a Střední Ameriky,  vypadá trošku jako kočka domácí. Vypadá však také trošku jako lasička nebo vydra, i proto si v angličtině vysloužila označení otter cat nebo weasel cat. Oproti klasické kočce domácí má kratší a silnější končetiny, delší ocas, ale zase také menší uši.

Jaguarundi kočky mají mnoho zajímavostí. Zajímavé jsou jistě i jejich zvukové projevy. Jde o nezvykle upovídané kočky, které spolu vzájemně komunikují prostřednictvím zvuků připomínajících ptačí švitoření a hvízdání. Kočky jaguarundi také na sebe nezřídka prskají nebo společně předou. A mají ještě jednu zvláštnost. Drápy na zadních packách nemohou plně zatáhnout tak, jak to dělají ostatní malé kočky.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6

Internetové zdroje

/1/ Brněnští jaguarundi schovávají mládě. ZooBrno.cz [online]. Brno: Zoo Brno a stanice zájmových činností, 2019 [cit. 2019-01-07]. Dostupné z: https://www.zoobrno.cz/pro-navstevniky/aktuality/brnensti-jaguarundi-schovavaji-mlade

/2/ Jaguarundi v Zoo Brno. ZooBrno.cz [online]. Brno: Zoo Brno a stanice zájmových činností, 2019 [cit. 2019-01-07]. Dostupné z: https://www.zoobrno.cz/zvirata-v-zoo/chovana-zvirata/savci/puma-yagouaroundi

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Odhalené kočičí tajemství: jaguarundi kotě v Zoo Brno je kluk!

Kotě jaguardi v Zoo Brno přišlo na svět na konci roku 2018 jako velké překvapení. Těhotenství kočky jaguarundi se totiž dá jen stěží pozorovat. Mláďata se navíc rodí vzácně a často jen jednou za život. Brněnská kočka Fiona přitom na svět přivedla již v roce 2015 dvojčata. Je to starostlivá a natolik žárlivá matka, že ke svému kotěti jen tak nikoho nepustí.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

4.7/5 - (4 votes)