Skip to content →

Novoluní a jeho vliv na člověka

Není to jen úplněk, Luna nás ovlivňuje během celého svého cyklu. Její vliv je však nejvyšší právě o úplňku – anebo o novoluní. Novoluní dává prostor pro něco nového, je to prostor pro změnu, ať už osobní, duchovní, emoční, mentální nebo fyzickou. Pokud si chcete dávat nějaká předsevzetí, novoluní je pro ně tou nejlepší dobou. Právě během této fáze Měsíce se nám totiž může vyjevit směr, jakým se vydat dál. Ukazují se hluboko skryté záležitosti, objevují i ty nejjemnější vrstvy osobnosti. Ano, síla Měsíce o novoluní je jemná, proto ji někdy nemusíme ani postřehnout. Byla by však škoda ji nevyužít.

Síla novoluní

Novoluní (nov) je výjimečnou chvílí, kdy se Měsíc nachází uprostřed spojnice mezi Zemí a Sluncem. V tu dobu je od Země v nejdelší možné vzdálenosti. Nedopadají na něho sluneční paprsky, ze Země tak Měsíc nelze spatřit. Je to temná fáze Měsíce, kdy dvě světla stojí proti sobě. Slunce a Měsíc jsou ve stejné pozici, obě se nachází ve stejném znamení. Dochází k jejich sjednocení, dochází ke sjednocení mužského a ženského principu, a tak se rodí něco zcela nového.

Již samotný název novoluní vypovídá o tom, že jsme na začátku něčeho nového. Máme před sebou nový cyklus Měsíce, nový projekt, nový úkol, nový vztah, nové výzvy…

Oblast často určuje znamení, ve kterém se Nov odehrává.

Novoluní 2019 – termíny a znamení zvěrokruhu

 • 6.1. kozoroh
 • 4.2. vodnář
 • 6.3. ryby
 • 5.4. beran
 • 5.5. býk
 • 3.6. blíženci
 • 2.7. rak
 • 1.8. lev
 • 30.8. panna
 • 28.9. váhy
 • 28.10. štír
 • 26.11. střelec
 • 26.12. kozoroh

Novoluní versus úplněk

Zatímco úplněk svoji sílu projevuje v hmotné rovině, nov se projevuje zejména v rovině nehmotné. Je to zlom, přelomový bod dvou cyklů, ale je skrytý v závoji temné noci bez svitu Měsíce.

Novoluní uzavírá jednu etapu, a tak i my můžeme o novoluní uzavřít vše, co je potřeba. Je to skvělý prostor k očistě, meditaci, je to prostor, který máme sami pro sebe. Je to nejlepší doba k tomu, abychom se zastavili, nabrali novou sílu k dalším krokům. Je to čas pasivity, kdy se můžeme připravit na období aktivity a tvořivosti, které již brzy přinese fáze přibývajícího Měsíce. Vrchol nastane v období úplňku, období nejvyšší koncentrace magické energie.

Úplněk ovlivňuje naše tělo, novoluní zejména naši duchovní stránku. Má nehmotný vliv, ale současně nabízí prostor pro změny, které mohou mít dlouhodobý charakter a tak mít velký vliv na náš život. Účinky novu možná nejsou tak silné jako účinky úplňku, o to jsou záludnější a nebezpečnější. Mohou nás ovlivňovat temné stránky naší osobnosti bez toho, abychom si toho všimli. To při úplňku zažíváme zvýšené vědomí a stavy mysli, novoluní je časem, kdy rozum ustupuje intuici a mimosmyslovému vnímání.

Jak využít novoluní? Co dělat a co nedělat o novoluní?

Novoluní je přechodným období, které trvá 3 – 4 dny. Dochází k přechodu měsíční energie, z temnoty se rodí světlo. Novoluní je symbolem znovuzrození a nových příležitostí, přináší energii růstu a vzestupu, střípky inspirace, ale čas pro dozrání myšlenek, předsevzetí a plánů teprve nastane. Nyní je prostor k jejich vytyčení, je tu prostor pro stanovení vizí, předsevzetí, která se mají opravdu naplnit.

Co vlastně chci? Co je pro mě opravdové štěstí? Kde mohu najít spokojenost? Kde spokojenost nehledat? To jsou otázky, které o novoluní mohou vyvstanout. Dáme-li jim prostor, dostaneme na ně i odpovědi.

Cesta k podstatě

Novoluní je tichá temnota, která však nese i napětí a prvky neklidu. Snáze se dostaneme do svého nitra, ke skutečné podstatě. Luna nás k tomu vybízí skrze zvláštní pocity. Novoluní umožňuje dostat se tam díky tomu, že potlačuje rušivé vlivy z okolí a stres, který je potlačen stejně jako měsíční světlo. Okolí je zastíněné, a tak se můžeme věnovat sami sobě a meditaci.

Pozor, objevují se i temné stránky naší duše. Vynořují se také naše obavy a strach. Mohou přijít i sebedestruktivní myšlenky, pesimismus až deprese, melancholie. Náznak naděje však existuje stejně jako náznak měsíčního světla, které se již brzy objeví.

Novoluní je jako semínko

Novoluní je jako semínko, které máme vyset, aby vzniklo něčeho nového, Měsíc k tomu pomůže. Ať je to cokoliv, to nové se neobjeví hned. Je to jako s tím semínkem, nejprve bude skryto v nánosu temné zeminy. Stejně tak je o novoluní skryté světlo měsíce, ale plamínek je již zažehnutý.

O novoluní se mnou zjevovat všechny temné stránky života, nevyřešené úkoly, minulé křivdy. Zjevují se proto, aby mohlo dojít k jejich očistění. Díky tomu, že zpracujeme svoji minulost, můžeme v budoucnosti růst, stejně jako ono semínko.

Očista a půst

Očista duševní a tělesná jsou úzce propojené. Stejně jako je novoluní vhodné pro meditaci, tedy duševní očistu, je vhodné i pro půst, tedy očistu tělesnou. Tělo má v tomto období tendenci zbavit se všeho nepotřebného a škodlivého, půst tomu pomůže.

Pokud se necítíte přímo na půst, můžete si během novoluní dopřát očistný den s lehkou vegetariánskou stravou, zeleninou a ovocem. Očistu podpoří zeleninové a ovocné šťávy, stejně jako bylinkové čaje. Prospěšná může být ajurvéda, její očistné rituály a očistné bylinky, ideální je bylinka tulsi – bazalka posvátná, ale také očistné koření jako je zázvor, koriandr, také fenykl nebo římský kmín.

S novoluním přichází příležitost pro změnu, třeba i změnu nezdravých návyků. Nyní můžete odložit vše špatné, opustit své zlozvyky, které mohou souviset i se stravou.

Published in All