Historie chovů lvů v Zoo Hodonín je téměř tak dlouhá jako její existence (zahrada vznikla v roce 1977). Jako první se tady choval lev pustinný, posléze ho doplnil v přírodě vyhynulý lev berberský. V roce 2013 se v zoo zabydlel lev jihoafrický smetanově bílé barvy. V létě 2020 se v Hodoníně k velké radosti všech narodila hned čtyři bílá lvíčata, aby se stala nejzářivějšími hvězdami zoo. Vystřídala tak předchozí lvíčata narozená v roce 2018, dvě mladé samičky se totiž v červenci 2020 z jihomoravské zoologické zahrady přestěhovaly do jiné. V květnu 2022 se pak přesunula i čtyřčata narozená v srpnu 2020, jejich domovem je jihoamerická Venezuela.
Úvodní foto: Bílá lvíčata, Zoo Hodonín
Chov lvů v Zoo Hodonín
Původně to byl lev pustinný. V roce 2008 se v Zoo Hodonín díky spolupráci se Zoo Olomouc začal chovat v přírodě již vyhynulý lev berberský. Zoo Olomouc poskytla hodonínské zahradě několik zvířat. Ta byla v Hodoníně doma několik let. Poslední pár se rozdělil v roce 2014, kdy uhynul samec Benito. Samice Nela od té doby obývá starý šelminec sama.
V roce 2013 do Hodonína přijel z Jihoafrické republiky, konkrétně Lory Parku (s mezizastávkou v Zoo Chleby), osmiměsíční samec lva jihoafrického ve vzácném bílém zbarvení. Na celém světě v zoo přitom najdeme jen kolem tří set takto zbarvených lvů. Za měsíc se k němu přidala jen o několik dnů starší samička, i ta ve vzácné bílé barvě. Přicestovala z polského Safari Parku Borysew, protože se tady nedokázala začlenit mezi místní smečku lvů. V novém prostředí si se stejně starým samcem padli do noty a bez komplikací se sžili.
Bohužel první odchovy nebyly úspěšné. Samice otěhotněla dvakrát, ale vždy se jí narodila mrtvá mláďata. Až na potřetí, v roce 2018 na svět přišla dvě koťata, samičky, která v Zoo Hodonín dělala radost až do léta 2020, kdy se přestěhovala do litevské Zoo Klaipeda.
Video: Lev jihoafrický a bílá lvíčata, Zoo Hodonín (Youtube)
V půli srpna 2020 lvice kolem páté hodiny odpoledne porodila nové lvíče, následovalo další, další a nakonec i čtvrté, které přišlo na svět v pozdních nočních hodinách. Jde o tři samce a jednu samičku. Všechna koťata po rodičích podědila bílou barvu.
Přestože je Zoo Hodonín uzavřená, zdejší bílá lvíčata se mají čile k světu. Mláďata, která…
Již od roku 2013 chová hodonínská zoo lvy jihoafrické vzácné smetanově bílé barvy. Na celém…
Leucismus
Bílí lvi v Zoo Hodonín nejsou albíni. Albíni neumějí vytvářet černý pigment melanin, zatímco tito lvi netrpí absencí pigmentu. Jde o poruchu zvanou leucismus, poruchu pigmentových buněk, nikoliv pigmentu jako takového. Pigment leucistům nechybí, ale nedostává se do pigmentových buněk, a to jen do některých. Proto zvířata s leucismem mají černé drápy a klasicky zbarvené oči, nesetkáváme se u nich s červenou barvou očí, jakou mají albíni.
Zatímco mláďata s leucismem bývají po narození sněhobílá, dospělí lvi s leucismem mohou být tmavší. Mívají částečně zachovaný vzor, ten se však u nově narozených koťat neprojevuje, přichází až postupem času. Leucismus přitom není vlastní jenom lvům, ale setkáváme se s ním i u jiných druhů, jako jsou tygři nebo žirafy.
Video: Bílá žirafa (Youtube)
Opakem je porucha zvaná melanismus, kdy je v organismu pigmentu melaninu nadměrné množství. Dochází pak ke ztmavení přirozeného zbarvení. Srst je pak vzácně černá. Nejenom s bílou, i s pozoruhodnou černou srstí se setkáváme v Zoo Hodonín. Chovají tady totiž i tzv. černého pantera.
Šelmy v Zoo Hodonín
Zoologická zahrada Hodonín na 7,5 hektarech chová asi 700 zvířat, celkem téměř 200 druhů. Šelmy zde zastupuje nejenom lev berberský a lev jihoafrický, ale také tygr ussurijský, rys ostrovid nebo jaguár. Samička jaguára Gracia, přirozeně skvrnitého zbarvení, původně z německého Saarbrückenu, tu má aktuálně partnera v podobě černého jaguára, který se do Zoo Hodonín dostal v roce 2014 z Petrohradu. Jmenuje se Tito.
Video: Černý panter v Zoo Hodonín (Youtube)
Bílý lev a černý panter v Hodoníně
Kočičí šelma Tito se sice oficiálně označuje jako jaguár, ale říká se mu také černý panter. Vzácný černý panter tak v Zoo Hodonín doplňuje vzácného bílého lva.
Jihoamerická kočka představuje legendární zvíře, které se v Hodoníně postaralo o senzaci v roce 2016. Po více než dvou letech se tady konečně dočkali mláděte, navíc zase černého pantera. V té době čtyřletý samec Tito a sedmiletá samice Gracia překvapili i samotné chovatele. Březost na samici totiž nebyla patrná a chovatelé nezaznamenali ani páření. Mláďata černého pantera a skvrnité samičky mohou být jak skvrnitá, tak černá. A právě černé mládě se Gracii a Titovi narodilo. Mladá samička získala po otci poruchu zvanou melanismus, v praxi tajemné temné zbarvení.
Zoo Hodonín
Zoo Hodonín se rozkládá v severozápadní části jihomoravského města. Jako jediná zoo v Česku chová vzácné bílé lvi jihoafrické, chloubou je i vzdělávací centrum s pavilonem velkých kočkovitých šelem. Za viděnou stojí i pavilon primátů a terárií, pavilon akvárií nebo pavilon exotického ptactva. Mají zde i expozici sokolnictví nebo pavilon plameňáků růžových. Děti uvítají výběhy domácích zvířat s kontaktním koutkem nebo dětská hřiště s různými atrakcemi.
Zoo Hodonín nabízí i speciální programy během kterých si návštěvníci mohou vyzkoušet roli ošetřovatele v zoo. Může přitom jít o ošetřovatele kočkovitých šelem, opic, papoušků, antilop a velkých přežvýkavců, anebo na vlastní kůži okusit péči o sladkovodní i slaná akvária či terária.
Literatura
- Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
Internetové zdroje
/1/ V naší zoo se opět narodila mláďata lvů jihoafrických. Zoo-Hodonin.cz [online]. Hodonín, Zoologická zahrada Hodonín, 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://www.zoo-hodonin.cz/novinky/215-v-nasi-zoo-se-opet-narodila-mladata-lvu-jihoafrickych.html
/2/ Lev jihoafrický na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lev_jihoafrick%C3%BD
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Bílá lvíčata v Zoo Hodonín
Zoo Hodonín od roku 2013 chová vzácné bílé lvy a radují se tady také z lvíčat. Hned čtyři bílá lvíčata v Hodoníně přišla na svět v půlce srpna 2020. Krátce předtím se ze zoo odstěhovala koťata narozená v roce 2018.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.
Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…