Jiřičky v Krkonoších: Nejvýše položené hnízdiště v Česku

Jiřička je ptákem roku 2020, a tak se letos ornitologové zaměřili právě na ni. Od 1. června do 31. srpna 2020 zkoumali vědci z Oblastní ornitologické sekce při Správě Krkonošského národního parku spolu s dobrovolníky území Krkonoš a Podkrkonoší.

Narazili přitom i na jiřičky rekordmanky, které hnízdí ve výšce 1410 metrů nad mořem. Nejvýše položená hnízdní kolonie v Česku má více než padesát hnízd a nachází se na Luční boudě. Přesto dle ornitologů více než 70 % jiřiček hnízdí v nadmořské výšce 350 až 500 m n. m.

Úvodní foto: Pixabay.com

Jiřičky na Luční boudě – Sčítání ptactva – Jiřička nebo vlaštovka?

Jiřičky na Luční boudě

Jiřičky na Luční boudě dle Dušana Vodnárka z Východočeské pobočky ČSO a předsedy Oblastní ornitologické sekce při Správě Krkonošského národního parku (KRNAP) hnízdí díky souhře okolností. Začíná to vhodným podkladem pro stavěním hnízd, pokračuje dostatkem vody a potravy. Voda je tady díky nedalekému rašeliništi. Hmyz se nejspíš do vyšších nadmořských výšek přesouvá v důsledku oteplování, míní odborník.

Sčítání ptactva

Mapování jiřiček probíhalo na celém území parku, také na nedaleké Sněžce, tam ale žádné hnízdo ornitologové neobjevili.

Celkem se nám podařilo zmapovat 104 obcí nebo jejich částí a 72 horských bud či lučních enkláv. Zaznamenali jsme 3355 hnízd jiřiček. Z tohoto počtu se nacházelo 166 hnízd na horských boudách, 1707 hnízd v horských a podhorských oblastech a 1482 hnízd v Podkrkonoš.

Hana Trachtulcová, ČSO, koordinátorka sčítání

Jiřička nebo vlaštovka?

Lidé si jiřičky často pletou s vlaštovkami. Oba druhy jsou si totiž velikostí i zbarvením podobné, jiřičky i vlaštovky mají také podobnou hnízdní strategii a sdílí podobný životní prostor. Zatímco vlaštovky vyhledávají pro hnízdění místa uvnitř objektů, jiřičky hnízdí vždy z vnější strany. Mají kulovitá hnízda s malým vletovým otvorem, to vlaštovky mají hnízda ve tvaru misky, horní strana hnízda bývá otevřená.

Literatura

  • Strausová, D.: Ptáci našich zahrad v životní velikosti. Praha: Grada, 2015. ISBN: 978-80-247-5600-4

Internetové zdroje

/1/ Tisková zpráva: Jiřičky i v Krkonoších. Nejvýše položené hnízdiště v Česku je na Luční boudě. Birdlife.cz  [online]. Praha: Česká společnost ornitologická, 4. září 2020[cit. 2020-09-01]. Dostupné z: https://www.birdlife.cz/jiricky-v-krkonosich/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Jiřičky v Krkonoších: Nejvýše položené hnízdiště v Česku

Jiřička je ptákem roku 2020. Při mapování jiřiček narazili ornitologové i na jiřičky rekordmanky. Nejvýše položená hnízdní kolonie v Česku má více než padesát hnízd a nachází se na Luční boudě.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *