Spánek slouží k udržení kondice a výkonnosti. Je to způsob regenerace celého těla, především mozku, ale také svalů. Je nezbytný pro regulaci energie v organismu, ačkoliv jeho podoba a délka závisí na tom, o jaký organismus se jedná.
Takový medvídek koala se klidně oddává spánku 20 hodin denně. Zatímco někdo prospí většinu dne, dalšímu stačí pár hodin nebo dokonce minut. Na světě však neexistuje živočich, který by se bez spánku obešel úplně.
Úvodní foto: Pixabay.com
Spánek – Koala a další spáči – Nespavci: žirafy a sloni – Nespavost
Spánek potřebujeme všichni
Existuje řada vědeckých studií, které dávají do souvislosti poruchy spánku s různými zdravotními riziky. Spánek, který znamená uvolnění svalstva, ztrátu vědomí a snížení citlivosti na vnější podněty, je jednou ze základních fyziologických potřeb. Pokud nejsou tyto potřeby naplněny, zákonitě se to musí někde odrazit. To platí pro lidi i pro zvířata.
Koala či netopýr jsou spáči
Člověk prospí asi třetinu dne, některá zvířata spí podstatně déle. Asi 20 hodin denně spánku věnuje živý symbol Austrálie medvídek koala, největší spáč ze všech savců. Koala je přirozeným obyvatelem eukalyptových lesů, listy a kůra eukalyptu (česky blahovičníku) je také jeho jedinou potravou. Eukalyptus je pro jiné býložravce nestravitelný, pro většinu zvířat přímo jedovatý, koala má játra natolik přizpůsobená, že si s toxiny eukalyptu poradí. K trávení koalovi pomáhají také speciální bakterie ve střevech, kde probíhají procesy fermentace. Přesto všechno je eukalyptus energeticky velmi nízký, vačnatec s kožíškem medvídka musí šetřit energií, i proto tolik spí. Tak jako je pomalý metabolismus spojený s trávením eukalyptu, je pomalý i medvídek koala. Denně sní až půl kilogramu nízkoenergetických eukalyptových listů, které potom za spánku dlouze tráví.
Video: Koala spí na stromě (Youtube)
Na spánek si potrpí také netopýr, krajta, pásovec štětinatý, vačice nebo lenochod. Ti všichni prospí více než 80 % života. Ovšem některá zvířata prospí hned několik měsíců. Zimní spánek si dopřávají i některá zvířata v našich končinách, přestože tu nemáme tak drsné zimy jako jinde. Typicky zimu prospí medvěd, jezevec, psík mývalovitý, ježek, také hadi, ještěrky aj.
Mezi savci jsou rekordmani syslové, vzácní hlodavci i u nás spí déle než jiní zimní spáči. Ten aljašský, sysel Parryův spí kvůli nepříznivým klimatických podmínkám ve své domovině dokonce až 9 měsíců v roce.
K vyznavačům spánku patří i známá kočka domácí. Stačí ji sice asi 12 hodin spánku denně, ale obyčejně se kočka spánku, odpočinku a lenošení věnuje kočka v pohodlí svého obýváku daleko víc. Podobně je na tom i její divoký příbuzný lev. Přestože či právě proto, že je králem zvířat, lev klidně prospí 16 hodin za den a dalších 6 hodin odpočívá.
Video: Spánek lvů (Youtube)
Žirafy či sloni spí minimálně
Na druhé straně stojí žirafy (dokonce doslova ve spánku stojí). Denně jim spánek nezabere více než 4 hodiny. Ještě méně než žirafy toho naspí sloni, kteří mají ze savců nejkratší spánek. V přírodě prospí maximálně 2 hodiny. Většinu svého času jsou bdělí a aktivní, věnují se obstarávání potravy nebo vody na chlazení svého obrovského těla.
Sloni i žirafy jako býložravci musejí sníst více, aby získali potřebné živiny. Jídlo jim zabírá tolik času, že na spánek není čas. A pak jsou tu také rizika v podobě masožravců. Obrovská zvířata nemají možnost najít si pro klidný spánek úkryt před predátory. Nemají se kam schovat. I to je důvod proč spí méně a ještě zpravidla ve stoje. Není to pro ně pohodlnější, je to především bezpečnější.
Video: Sloni spí vestoje (Youtube)
Spánek masožravců ve srovnání s býložravci bývá obecně delší. Obecně také platí, že větší zvířata spí kratší dobu než zvířata menší, výjimkou potvrzující pravidlo je však třeba hmyz. Například takoví pracovití mravenci spí 4 až 5 hodin denně. Nejde však o kvalitní noční spánek, ale jen o kratičké odpočinkové přestávky. Lehký spánek, ze kterého se snadno proberou, si mravenci dopřávají až 250x denně. To platí pro dělnice, královna usíná méně často, avšak spí déle a hlubším spánkem. Může si to dovolit, protože v mraveništi je vždy vzhůru nejméně osmdesát procent mravenčích dělníků.
Nespíte? Nenechte nespavost být!
Dospělý člověk potřebuje průměrně 8 hodin kvalitního spánku denně, část spánku zabírá tzv. REM fáze, která je nezbytná pro regeneraci nervové soustavy a mozku. 30 až 45 % moderní dospělé populace přitom dle lékařů trápí nespavost a další poruchy spánku. To negativně ovlivňuje fyzické i psychické zdraví.
Odborníci dlouhodobý nedostatek kvalitního spánku spojují se srdečními onemocněními, mozkovou mrtvicí, diabetes, poruchami metabolismu i psychickými poruchami. I krátkodobé výpadky spánku však způsobují potíže s fungováním mozku, pamětí, pozorností a únavou. My lidé bychom se proto měli od těch zvířecích spáčů, jako je třeba kočka, učit.
Předpokladem pro kvalitní spánek a usínání jsou zklidněné nervy, i s tím pomůžou kočky a jiní domácí mazlíčci, dokážou totiž nervy utišit a ztlumit napětí organismu. Působí jako antidepresivum, živý domácí lékař na zklidnění, usínání a spánek.
Nespavost umí potrápit
Význam spánku a odpočinku vyzdvihuje Světový den spánku, který připadá na 15. března. Kvalitní spánek však potřebujeme každý den v roce. Ne každému se ho však dostává. Co s tím? Základní podmínkou je spánková hygiena. Spánku pomůžou techniky proti stresu, protože při napětí a podráždění máme problém usnout a kvalitně spát.
Literatura
- Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Spánek spojuje lidi a zvířata. Bez spánku by nepřežil žádný obyvatel planety
Spánek slouží k udržení kondice a výkonnosti. Je to způsob regenerace, nutný pro každý organismus. Avšak záleží na tom, o jaký organismus jde. Medvídek koala se spí klidně 20 hodin denně, sloni nenaspí více než 2 hodiny.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.
Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.
Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.
Tento článek vznikl na základě spolupráce.
Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…
Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…