Energie kovu s příchodem babího léta ještě posiluje. Jak si ulehčit těžké období?

Celý rok 2020 náleží dle čínského kalendáře kovové kryse. Odstartoval již 25. ledna 2020, s příchodem září a babího léta však energie kovu nabývá notně na síle. Kov je totiž právě elementem podzimu.

Energie kovu dle starých Číňanů ještě podporuje inteligentní a činorodé znamení krysy, která je přirozeně nakloněná změnám. Veselý zemský vepř, který předal žezlo kryse začátkem roku, nenávratně zmizelo, přišla činorodá krysa, a s ní koronavirus. Udály se změny, které si nikdo z nás neuměl ani představit. Po období léta a lehkosti, která léto každoročně provází, nyní s podzimem opět přichází těžké období nabité hutnou energií kovu.

Pořádek a úklid – Ovoce barevné plody a čerstvý vzduch – Podzim dle Feng Shui

Pořádek a úklid

S krysou jsme pod tlakem k akci. Pilná, vytrvalá a odvážná krysa nás všechny tlačí k pilnosti, vytrvalosti a odvaze. Kov krysu navíc ještě posiluje a zrychluje, zvláště v období babího léta, kdy element kovu začíná vládnout. Může to vést až k takovému zrychlení, které je neúnosné. Výsledkem je pak přepracovanost, únava nebo vyhoření. Tlak a stres se odráží ve snížené imunitě, nachlazení a typické sezónní chřipky tak dostávají zelenou, nehledě na Covid-19.

Ke kovu náleží také pořádek, pravidla a plány. Začíná to v září i s novým školním rokem, ale i další podzimní měsíce jsou strohé a přísné. Jsme nuceni k řádnému plánování, dodržování pravidel, přehodnocení svých aktivit. Element kovu nás tlačí k odstranění toho, co nefunguje. Navádí nás k přehodnocení svého života, k úklidu v sobě i kolem sebe, povzbuzuje k tvorbě pořádku.

Právě nyní bychom se měli zbavit nadbytečností, které nás zatěžují, pečlivě volit, čemu věnujeme svůj čas a energii, a současně sbírat plody své práce. Je tu čas úklidu, detoxikace, ale i sklizně.

Ovoce, barevné plody a čerstvý vzduch

Síla kovu nás vybízí k posilování vlastní energie. Dle starobylého čínského učení Feng Shui, ale i selského rozumu jsou přitom dva základní zdroje energie: strava a čerstvý vzduch. Ne náhodou tradiční čínská medicína přikládá na podzim váhu tlustému střevu, plicím a kůži.

  • To nejlepší, co pro sebe můžeme udělat, je vyrazit ven do přírody, dopřát si čerstvý vzduch a třeba i lesní koupel. Ideálním společníkem bude pes, který člověka rozhýbá a také motivuje k pravidelnému pohybu.
  • To nejlepší, co můžeme na podzim jíst, jsou sezónní potraviny, ovoce a barevné bobule (jablka, hrušky, švestky, hrozny, aronie, rakytník), také dýně, pastiňák, cuketa, červená řepa, mrkev a další kořenová zelenina, cibule, česnek, zelí, křen, houby aj., ideálně provoněné kořením, jako je zázvor, kurkuma, kardamom, fenykl, hřebíček, badyán, kmín aj. Podzim také nabízí burčák, jeden z nejzdravějších nápojů vůbec.

Do sytosti bychom si měli dopřávat plody podzimu a dary přírody. Na druhé straně bychom se měli vyhýbat všemu, co nás oslabuje, dělat maximum pro svoji odolnost, obranyschopnost a imunitu. Právě silná imunita nám pomůže náročné období babího léta a podzimu ustát.

Podzim dle Feng Shui

Feng Shui, učení větru a vody, si klade za cíl harmonizovat prostor. K ruce má přitom i všech pět elementů, které mají rozproudit životodárnou sílu, vždy s ohledem k konkrétní místo, jeho obyvatele a čas. Feng Shui pracuje s přírodními cykly, využívá i energii babího léta a podzimu.

Element kovu v sobě váže energii. To proto, aby ji chránil před chladem. V přírodě rostliny stahují energii do kořenů, zvířata využívají hustou srst… Nejenom venku, i doma bychom se měli po vzoru přírody chránit před chladem. Pomůžou k tomu hřejivé textury a hebké materiály. Deka se stává na podzim základním bytovým doplňkem a také ochráncem životní síly. Jistě ji uvítají i domácí mazlíčci, ať již je to kočka nebo pes. Ostatně i kočka, pes, domácí mazlíčci obecně, stejně jako pokojové rostliny jsou dle Feng Shui zdrojem pozitivní energie.

Energii podzimní přírody do bytu vnesou dekorace z ovoce a podzimních bobulí, vyzdobí i podzimní truhlíky za oknem. Hodit se k tomu bude i podzimní listí, dýně nebo vřes. Barvy pomůžou překonat podzimní splín daný ubýváním slunečních paprsků.

Zdravé bydlení

Základním zdrojem energie je vzduch nabitý kyslíkem. Většinu času přitom trávíme v interiérech, dýcháme vzduch plný nečistot a škodlivin. Zapomínáme na větrání a vzduch vylepšujeme chemickými osvěžovači, které ho paradoxně ještě více znečišťují. Přitom tu jsou i přírodní vůně, aromaterapie, která dokáže pročistit a provonět vzduch. Esenciální oleje aromaterapie navíc fungují jako dezinfekce, dokážou zklidnit i povzbudit. Nesou terapeutické účinky, které pomáhají zvládnout stres a náročné období podzimu.

Literatura

  • Frej, D., Kuchař, J., Kozumplík, M.: Svět přírodních antivirotik: Prevence a terapie pomocí domácích prostředků. Praha: Eminent, 2020. ISBN: 978-80-7281-557-9
  • Armbruster, U., Bergmann, H.: Léčivé byliny v květináči a na zahradě: Jak je pěstovat a sklízet. Praha: grada, 2020. ISBN: 978-80-271-1005-6
  • Zrubecká, A.: Aromaterapie podle ročních období. Praha: CPress, 2018. ISBN 978-80-264-2085-9
  • Germann, G., Germann, P.: Rostliny pro aromaterapii. 90 vonných rostlin, jejich znaky a způsob využití. Praha: Grada, 2013. ISBN: 978-80-247-4672-2

Internetové zdroje

/1/ 10 tipů pro domácnost bez chemikálií. Nazeleno.cz [online]. Praha: Narrative Media, 13. červenec 2011 [cit. 2020-09-11]. Dostupné z:
https://www.nazeleno.cz/bydleni/domacnost/10-tipu-pro-domacnost-bez-chemikalii.aspx

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Energie kovu s příchodem babího léta ještě posiluje. Jak si ulehčit těžké období?

Rok kovové krysy nabírá na obrátkách. Po období léta a jeho lehkosti nyní s podzimem opět přichází těžké období nabité hutnou energií kovu. Element kovu dle starých Číňanů ještě podporuje inteligentní a činorodé znamení krysy, která je přirozeně nakloněná změnám.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.