Jak na úklid s domácími mazlíčky? Hlavně šetrně!

Domácí mazlíčci přinášejí spoustu radostí, ale občas také nějakou tu starost. Ať chceme nebo ne, domácnost s mazlíčkem prostě vyžaduje častější úklid. Avšak nešetrným úklidem s agresivními čisticími prostředky můžeme ublížit nejenom sobě, ale především svým chlupáčům.

Jak provádět úklid šetrně? Jak realizovat úklid, aby byl bezpečný pro všechny členy domácnosti? Prozradíme vám, jaké fígle frčí u kocoura.

Úvodní foto: Unsplash.com

Přes 80 %…

Přes 80 % lidí trpí respiračními, dermatologickými potížemi a alergiemi především kvůli špatnému ovzduší v domácnosti. Chemické látky, které se do ovzduší uvolňují při použití různých čističů (na vodní kámen, rez apod.) dráždí sliznice a dýchací cesty. Častější kontakt s těmito látkami ústí v častějším výskytu chřipek, angín a dalších respiračních potíží.

Jemné sliznice s čichovými buňkami jsou u psů i koček mnohem citlivější než ty lidské. Je pochopitelné, že agresivní chemie je proto dráždí více než lidi. Mnohdy registrují i pachy, které člověk svým čichovým ústrojím vůbec nepostřehne. Zvláště u koček navíc kvůli olizování kožíšku a tlapek hrozí, že chemii nejen vdechnou, ale i pozřou. Myslíte na to, když čistíte podlahu chemií?

 

Jaké čističe použít v bytě s domácími mazlíčky?

Existuje nespočet chemických přípravků a agresivních čističů kdečeho. Účinnost jde ruku v ruce vysokou toxicitou. Přitom existují alternativy, ekologické a šetrné. Jsou šetrnější k domácím mazlíčkům, životnímu prostředí a nakonec i vaší peněžence. Uklízet ekologicky se prostě vyplatí. Ve většině případů si vystačíte s přírodními surovinami, které se dají najít v každé domácnosti. Jde zejména o ocet, jedlou sodu, sůl nebo citron. Recepty a návody na jejich použití najdete níže.

K úklidu, čistění, dezinfekci nebo odstranění pachů můžete využít i nejrůznější bylinky, buď přímo nebo jako esenciální oleje aromaterapie.

reklama

 

Úklid s domácími mazlíčky – tři největší pomocníci

  • ocet
  • jedlá soda
  • citron

RECEPTY OD KOCOURA – PŘÍRODNÍ ČISTIČE PRO ŠETRNÝ ÚKLID

DIY univerzální čistič s octem

Jak na to?
  • Ocet se dá využít přímo – neředěný, nebo ředěný s vodou k poměru 2:1 (ocet:voda).
  • Čistič můžeme provonět i pár kapkami esenciálního oleje. Esenciální oleje (označované také jako silice) podpoří antibakteriální a dezinfekční vlastnosti čističe. V octu se krásně rozpustí (ve vodě jsou nerozpustné) a navíc ho příjemně provoní. Vhodné jsou například esenciální oleje citron, borovice, levandule, šalvěj, rozmarýn, vavřín aj. (pozor, neředěné esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a mohou být pro domácí mazlíčky nebezpečné).

Obyčejný ocet má antibakteriální účinky, poradí si s mastnotou i vodním kamenem, vyčistí nejrůznější povrchy.

Univerzální čistič z octa si poradí se špínou a mastnotou na kuchyňské desce, keramických dlaždicích nebo třeba nerezové výlevce. A nemusíte se obávat, že by při čištění někomu uškodil. Neředěný ocet můžete využít i na čištění vodního kamene v konvici nebo zašlých dvířek od trouby. Poslouží i k mytí oken nebo nádobí, které se pak krásně leskne. Využít se dá i k dezinfekci prádla při praní a dezinfikuje i samotnou pračku. Tento levný kyselý čistič vytváří prostředí, které zabraňuje množení bakterií i plísní.

DIY čistící pasta z jedlé sody

Jak na to?
  • Stačí sodu jednoduše smíchat s vodou (poměr cca 1:1).
  • Silnější účinky získáme naředěním s citronovou šťávou nebo octem.
  • I do jedlé sody můžeme nakapat pár kapek esenciálního oleje pro provonění. Přírodní silice také posílí čistící a dezinfekční účinky.

Čistící pastu z jedlé sody využijete k čištění nejrůznějších povrchů. Poradí si i se rzí a nepříjemnými skvrnami. Vyčistí i zašlé hrnky od čaje a kávy nebo grilovací náčiní. Využití jedlé sody je však ještě širší. Můžete s ní čistit i čalouněný nábytek nebo koberce. Přidáte-li ji k prádlu do pračky při praní, změkčí vodu, tím praní zefektivní.

Nejenom ocet, také jedlá soda patří k účinným přírodním čisticím prostředkům, vyniká navíc schopností pohlcovat pachy. Zvláště soda v kombinaci s octem se doporučuje na čištění páchnoucích loužiček po domácích mazlíčcích. Nejenže odstraní pach, ale má i zabránit tomu, aby stejné místo mazlíček využil ke stejným účelům i příště.

 

Osvěžovače vzduchu?

Osvěžovače vzduchu založené na agresivních chemických látkách patří paradoxně k těm největším znečišťovatelům ovzduší v domácnosti. Chemické vůně možná ošálí čich, avšak dráždí citlivé sliznice, způsobují alergie, negativně ovlivňují celou řadu systémů živého organismu.

Řada klasických osvěžovačů vzduchu uvolňuje spolu s chemickou vůní do vzduchu také karcinogenní benzen. Jako potenciální karcinogeny, které dráždí dýchací cesty a způsobují další potíže, se považuje i xylen nebo styren. I tyto látky přitom můžeme najít ve složení běžných osvěžovačů vzduchu. Nezřídka obsahují také formaldehyd nebo toluen, látky s neurotoxickými účinky, které se mohou odrazit například v dýchacích potížích nebo bolestech hlavy.  Harmonii domova neprospívá ani xylenové pižmo hojně využívané v klasických osvěžovačích, které se může negativně podepsat na hormonálním systému. Zvířecí sliznice jsou přitom citlivější než sliznice lidské, organismus domácích mazlíčků je vůči toxickým chemickým látkám vnímavější než lidský.

Zvláště tam, kde žijí domácí mazlíčci, bychom se tedy měli vyhnout klasickým osvěžovačům. Můžeme je přitom pohodlně nahradit ekologickými alternativami, osvěžovačích založených na přírodních vůních, zejména esenciálních olejích. Ty dokážou bezpečně provonět a pročistit vzduch, navíc nesou i významné terapeutické vlastnosti. Přírodní osvěžovač vzduchu si přitom můžeme vyrobit i doma, základní ingrediencí bude zase jedlá soda, citronová šťáva a některý z esenciálních olejů.

RECEPTY OD KOCOURA – PŘÍRODNÍ OSVĚŽOVAČE VZDUCHU

DIY citronový osvěžovač vzduchu

Na hrníček vody, nejlépe destilované budeme potřebovat lžičku jedlé sody a lžičku citronové šťávy. Osvěžovač provoní esenciální olej citron, můžeme však využít i jinou citronovou esenci, například pomeranč, mandarinku, grep nebo bergamot.

Jak na to?
  • Nejdříve odšťavníme citron. Do šťávy pak nakapeme pár kapek esenciálního oleje a přidáme jedlou sodu.
  • Poté směs promícháme, nakonec směs přidáme do rozprašovače s vodou a důkladně protřepeme.

Zatímco chemické osvěžovače vzduchu mohou být zdraví škodlivé a domácím mazlíčkům rozhodně nesvědčí, tento přírodní osvěžovač bezpečně provoní a osvěží vzduch a ještě mírně dezinfikuje. Nutno podotknout, že citrusové esence bývají zvláště kočkám nepříjemné. Tedy se uplatní na místech, ze kterých chceme kočky vyhnat. Naopak, z vonných silic aromaterapie naopak kočkám zpravidla voní levandule…

DIY levandulový osvěžovač vzduchu

Domácí levandulový osvěžovač vzduchu můžete vyrobit stejně jako ten citronový výše, na místo esenciálního oleje citron přitom využijete esenciální olej levandule. Další varianta domácího osvěžovače vzduchu rozpouští vonné esence ve vysokoprocentním alkoholu (vodka či ethanol využívaný jako dezinfekce), který se pak naředí destilovanou vodou. Levandulový osvěžovač lze doma vyrobit i z sušené byliny. Opět přitom využijeme i alkohol…

Jak na to?
  • Do malého hrnce nalijeme šálek vody, přidáme sušenou levanduli a přivedeme k varu.
  • Vaříme asi 15 minut, poté necháme odstát pod pokličkou dalších asi 15 minut.
  • Vodu s bylinkou slijeme přes kávový filtr do láhve rozprašovače, přidáme lžíci alkoholu a promícháme.

Podobně jako levanduli můžeme využít i další bylinky a bylinné směsi, například bazalku, meduňku, mátu, tymián, rozmarýn, šalvěj aj. Bylinky se dají kombinovat i s plátky citronu a kořením, jako je hřebíček, skořice aj.

reklama

 

Česká EKO drogerie

Není drogerie jako drogerie. V široké nabídce nejrůznějších čističů, mycích přípravků či dezinfekce najdeme i produkty ekologické drogerie. neobsahují: fosfáty, enzymy, triklosan, optické zjasňovače, ropné deriváty, formaldehyd, glycerín, EDTA, bělidla na bázi chlóru, geneticky modifikované látky (GMO), lanolín, umělé vůně ani umělá barviva. Produkty ani přísady nejsou testované na zvířatech, neobsahují žádné živočišné složky a všechny jsou vhodné pro vegany. Všechny produkty jsou vhodné pro použití se septiky a domácími čističkami.

Ekologická drogerie je založena na přírodních ingrediencích, často jde o zmiňované esenciální oleje aromaterapie – levandule, citron, borovice aj. Česká značka ekologické drogerie Yellow & Blue společnosti Tierra Verde využívá zejména mýdlové ořechy, které mají přirozeně antibakteriální účinky. Uplatní se pro šetrné praní i úklid. Pod značkou Yellow & Blue najdete i čisté esenciální oleje, jedlou sodu v maxi balení nebo dezinfekci založenou na alkoholu…

reklama

 

Aromaterapie pro zvířata

Přestože aromaterapie slouží zejména lidem, hodí se i pro zvířata. Je však třeba esenciální oleje pečlivě vybírat a vždy je ředit. Neředěné, vysoce koncentrované silice mohou být pro zvířata nebezpečné. Vždy s nimi nakládejte obezřetně.

Do domácnosti s domácími mazlíčky jsou vhodné zejména výše uvedené esenciální oleje – celá řada jiných esenciálních olejů je pro zvířata, především pro kočky, toxická. Jednou z nejbezpečnějších vonných silic, pro dospělého člověka, děti, seniory i zvířata je levandule. Pro šetrný úklid ji doplní esenciální oleje borovice a citron. Více se dozvíte v samostatném článku Tři silice, které provoní každou domácnost.

 

Očista prostoru aneb (ne)obyčejný úklid

Možná si to ani neuvědomujeme, ale těžký vzduch nám brání cítit se lehce, svírá naši…

Silice

3 silice, které šetrně provoní každou domácnost. Hodí se i tam, kde jsou děti nebo domácí mazlíčci

Vonné silice nacházejí široké praktické využití. Jsou základním kamenem aromaterapie, také aromaterapie pro zvířata. Pro…

ÚKLID BEZ CHEMIE| DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Literatura

  • Mondell, E.: Alergie. Praha: Omega, 2016. ISBN: 978-80-7390-412-8
  • Müller-Burzler, H.: Alergie: Rozpoznávání a léčení alergického syndromu – Dermatitida, Astma, Senná rýma, Hyperaktivita. Praha: Pragma, 2007. ISBN: 978-80-7205-973-7
  • Bylinková lékárna. Ottovo nakladatelství 2011. ISBN: 978-80-7360-931-3
  • Kohout, P.: Potraviny – součást zdravého životního stylu. Praha: Forsapi 2010. ISBN: 978-80-87327-39-5
  • Duke, J. A.: Průvodce světem léčivých potravin – Zelená lékárna. Praha: Anag, 2017. ISBN: 978-80-7554-091-

Internetové zdroje

/1/ Příčiny alergické reakce: v hlavní roli imunitní systém. Pylováslužba.cz [online]. Pylováslužba.cz, 2018 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z: https://www.pylovasluzba.cz/novinky/priciny-alergicke-reakce-v-hlavni-roli-imunitni-system-464

/2/ Projevy alergie můžete zmírnit přírodní cestou. Ordinace.cz [online]. Ordinace.cz, 2018 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z:
https://www.ordinace.cz/clanek/projevy-alergie-muzete-zmirnit-prirodni-cestou/

/3/ Příhodová, A.: Příznaky alergie se dají zmírnit, přestože je jaro. Vitalia.cz [online]. Praha: Internet Info, 18. duben 2012 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z: https://www.vitalia.cz/clanky/priznaky-alergie-se-daji-i-na-jare-zmirnit/

/4/ Chňoupková, D.: Projevy pylové alergie: Máme tipy, jak je zmírnit na minimum! Proženy.cz [online]. Praha: Seznam.cz, 15. červen 2016 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z: https://www.prozeny.cz/clanek/projevy-pylove-alergie-mame-tipy-jak-je-zmirnit-na-minimum-10206

/5/ Víchová, I.: Jak zastavit alergii? 11 tipů, které jsme vyzkoušeli. Žena.aktuálně.cz [online]. Praha: Economia, 28. květen 2014 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z: https://zena.aktualne.cz/jak-zastavit-alergii-11-tipu-ktere-jsme-vyzkouseli/r~i:article:803485/

/6/ Alergie na wikipedii [online]. Wikipedia.org, 2018 [cit. 2018-05-07]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Alergie

…a vlastní poznatky a zkušenosti.

#stromy #kvety #jaro #maj #jarnipotize #alergie #pyl #pylovaalergie #sunnyday #sennaryma

3 základní pravidla pro alergiky, které uleví. Bez chemie.

Nešetrným úklidem s agresivními čisticími prostředky můžeme ublížit nejenom sobě, ale především svým chlupáčům. Jak provádět úklid šetrně a bezpečně?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

reklama

Hvězdičkujeme...

3 názory na “Jak na úklid s domácími mazlíčky? Hlavně šetrně!”

  1. Dobrý den. Moc pěkný článek, opravdu. Trochu mě mrzí, že se o této problematice na internetu moc nepíše. Já už dlouhodobě sleduji ekologický úklid, ale lidi to moc nezajímá. Lidi vidí jenom levný čisticí prostředek nebo deodorant, ale už si neuvědomují, protože jim to nikdo neřekne, co vlastně tyto chemikálie mohou způsobit lidskému organizmu, zejména pak dětem. Četla jsem několik studií od předních světových odborníků, kteří se vlivy čisticích prostředků na člověka zabývají a je dokázáno, že jejich výpary mají velmi špatný vliv na plíce, respektive zvyšují riziko plicních onemocnění. Nedávno jsem o tomto problému četla zajímavý článek, ale nemohu ho najít. Ještě jednou díky za váš článek. Posílám dál.

    1. Dobrý den Edito, děkujeme za milý a pozitivní komentář. Udělal nám radost, rádi v podobném duchu budeme pokračovat dál, tak snad se i naše další články budou hodit.

      1. Dobrý den. Našla jsem ten článek, tak si dovolím ho sem přidat. Je to výtažek ze studie podle Orianne Dumas, Ph.D. (výzkumnice z francouzského Národního ústavu pro zdraví a lékařský výzkum) a Davida Vizcaya z Výzkumného centra nemocnice v Montrealu…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *