Očista prostoru aneb (ne)obyčejný úklid

Možná si to ani neuvědomujeme, ale těžký vzduch nám brání cítit se lehce, svírá naši duši, nepropouští příjemné pocity a zatemňuje mysl. Jen si to představte!

A představte si, že otevřete okno. Jednoduše vyměníte starý vydýchaný vzduch za vzduch nabitý energií. Vyženete nepříjemné neidentifikovatelné pachy, nabijete prostor kyslíkem, nahradíme špatnou energii energií novou, a rázem se cítíme jinak, prostě lépe. Tak funguje očista prostoru, úklid místa, které nazýváme doma.

 

Abychom se doma cítili jako doma


Není to nic složitého, ale výsledky jsou zásadní. Odrážejí se na našich pocitech, náladě, ale i na tom, co v životě zažíváme. Obyčejný úklid vůbec není tak obyčejný, jak by se mohlo zdát. Očista prostoru nám umožní cítit se doma skutečně dobře a bezpečně.

Co dokáže očista prostoru?

 • Podpoří naše fyzické i psychické zdraví.
 • Pomůže nám zbavit se husté atmosféry.
 • Odstraní staré negativní energie a umožní vstup nových, takových, které patří jen nám.
 • Očista prostoru otevírá dveře něčemu novému, dává průchod novým zkušenostem.
 • Učí nás nelpět na minulosti a neřídit se diktátem ostatních. Pomáhá nám být sám sebou.

Jak na to?

Jednoduše harmonizuje místo, ve kterém žijeme. Harmonizujeme to způsobem, který je nám blízký, rozhodně nemá cenu se do něčeho nutit. Sami si zvolíme očistné metody a prostředky – jednoduché či složité, méně či více ezoterické, využívající vodu, oheň, vzduch nebo třeba zvuk. Sami si z množství rituálů, které čistí prostor, vybereme ten svůj.

Ať bude mít očista jakoukoliv podobu, vždy nám umožní cítit se doma jako doma. Dovolí, aby v našem vlastním světě vše fungovalo dle našich představ a k naší plné spokojenosti. Očista nás posune kupředu, blíž ke štěstí, radosti a lásce. Pomůže nám v mnoha životních situacích.

 

Vzduch plný energie a svěžesti


Z toho nejjednoduššího úhlu pohledu přitom nejde o nic jiného než o úklid. Ten má pomocí vody zbavit nečistot, zejména všudypřítomného prachu. Pomocí vzduchu a větrání má zajistit svěží vzduch plný energie. Jde o úklid, který tentokrát nebudeme provádět „jen tak, aby se neřeklo.“ Nespoléhejte ani na agresivní chemické čističe, které v domácnosti zanechávají toxické stopy. Důležitější je váš záměr, který podpoříte šetrnými přírodními čističi jako je ocet, sůl nebo jedlá soda. K dispozici je také ekologická drogerie, účinná, ale ohleduplná ke zdraví a okolnímu prostředí, domácnosti i planetě Zemi.

K úklidu se skvěle hodí i přírodní éterické oleje aromaterapie. Nesou čistící, antibakteriální a protiplísňové účinky, a také nenásilnou vůni, která pozitivně působí i na lidskou psychiku. Pro šetrný úklid s pomocí aromaterapie se uplatní především tři základní silice: levandule, borovice a citron.

reklama

 

Zkuste to tentokrát jinak

V rámci tohoto úklidu uklidíte nejenom prostor kolem sebe, ale uděláte pořádek i ve svých emocích a myšlenkách. Neschovávejte tentokrát věci, které nepotřebujete a nikdy potřebovat nebudete, zbavte se jich! Jakmile se zbavíme všeho nepotřebného harampádí, zbavíme se s ním i svých strachů, nepříjemných pocitů, negativních vzorců chování či nepotřebných myšlenek.

Na co se zaměřit?

 • vyčistit vzduch a s ním i své emoce
 • projasnit prostor a s ním i své myšlenky
 • vnést do místnosti více světla a světlem tak naplnit i svoji duši
 • harmonizovat svůj domov a umožnit mu tak naplnit všechny své funkce

Domov jako útočiště

Domov má být našim útočištěm, které nás ochrání a nabije energií. Tak to vidí starobylé čínské učení o harmonizaci prostoru Feng Shui.

 • V ložnici si máme skutečně odpočinout a načerpat sílu, nic by zde nemělo rušit. Obnovujeme zde energii a zpravidla zde trávíme nejvíce času. Protože zde povětšinou spíme a jsme bezbranní, musí ložnice poskytovat především bezpečí.
 • Se zdravím a prosperitou celé kuchyni úzce souvisí kuchyně, protože právě tady zajišťujeme kvalitní stravu, tedy energii nezbytnou pro každodenní fungování těla.
 • V koupelně se zase máme zbavit všeho negativního, co jsme během dne nabrali.
 • Obývací pokoj je místem příležitosti a potenciálu, kde se spojuje osobní, rodinný i pracovní život. Měl by přinášet pocity jistoty, harmonie a vitality, aby dokonale naplnil svoji funkci.

 

Neházejte si klacky pod nohy


Dejte na své pocity! Známkou, že je nejvyšší čas na řádný úklid a očistu domu je prostě pocit – pocit, že máte svázané ruce nebo vám někdo hází klacky pod nohy. Rozhlédněte se kolem sebe. Nemáte všude doma překážky, kterým musíte uhýbat?

Podívejte se na vstup do domu – je čistý, uklizený a příjemný? Jak vypadají vchodové dveře, klika, práh? Může vstupními dveřmi snadno proudit energie – ta dobrá dovnitř a ta špatná ven? Pokud ne, začněte úklid právě tam a pokračujte místy, kudy chodíte nejvíc – právě ta by měla být volně průchozí, právě tudy proudí nejvíce energie. Dle starodávného učení Feng Šuej by neměl být vstup do domu (ani vstupy do jednotlivých pokojů) v obležení překážejících věcí. Všechno včetně nábytku, co je vstupním dveřím blíže než 1,5 metrů, je přitom považováno za překážku…

Zbavte se harampádí

Projděte svůj dům a všimněte si všech předmětů, které vás dennodenně obklopují. Skutečně na vás působí pozitivně, vzbouzejí ve vás pouze pozitivní energii anebo jsou plné vzpomínek, které vám nedovolí plně prožívat přítomnost? Úklid začíná tím, že se zbavíte všeho harampádí, které se hromadí kolem vás, harampádí, které vám nedovolí se pohnout z místa.

 

Očista prostoru podle Feng Shui


Až se proberete vším tím harampádím, je na řadě vmést do míst, kde je nepořádek, čistotu. Je potřeba otřít prach, omýt a očistit vše, co je špinavé. Jakmile se zbavíte harampádí a špíny, jakmile vyklidíte a očistíte všechny (opravdu všechny) místnosti svého domu, je na čase očista energetická. Energetická očista se odrazí v atmosféře domu, která se stane jasnější, čistější, průhlednější, uvolněnější. Přinese klid, harmonii, ale probudí i hojivé a regenerační síly. Energetická obnova domova se projeví i na obnově vašeho těla, probudí vaši bystrost a myšlenky, protřídí emoce a dodá vám nové síly.

Jak na energetickou očistu prostoru?

Můžete využít očistné účinky soli, naředěný ocet nebo třeba plamen svíčky. Jsou tu ale i další očistné techniky – aromaterapie a vykuřování, očista pomocí zvuku zvonků, bubínků a jiných léčivých nástrojů.

Vybíráme z eshopu MUZIKANT.cz

Zvonkohra, léčivé nástroje Chimes, léčivé nástroje Chimes, léčivé nástroje

Velmi jednoduše vyladíte prostor i své emoce i myšlenky za zvuku nebeské zvonkohry Koshi. JejÍ harmonické zvuky, alikvótní tóny a povznášející vibrace očistí váš domov a pohladí vaši duši.

[10 Hours] Koshi Wind Chimes Earth, Air, Water, Fire - Video & Audio [1080HD] SlowTV

Zajímá vás energetická očista prostoru? Chcete vědět víc?

Inspiraci můžete hledat zase ve Feng Šuej (Feng Shui), kde se dají očistné techniky rozdělit do pěti elementů – více v článku: Země, voda, dřevo, oheň nebo kov? 5 Feng Šuej elementů pro úklid a očistu prostor.

 

Vodopád

Proč se uvnitř necítíme jako venku? Kde se bere pocit čerstvého vzduchu? Objasnění nabízí ionizace

Na jedné straně přesně víme, co znamená užívat si naplno čerstvého vzduchu, za kterým stojí…

Silice

3 silice, které šetrně provoní každou domácnost. Hodí se i tam, kde jsou děti nebo domácí mazlíčci

Vonné silice nacházejí široké praktické využití. Jsou základním kamenem aromaterapie, také aromaterapie pro zvířata. Pro…

ÚKLID BEZ CHEMIE| DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Internetové zdroje: 

/1/ Ionizace. Wikipedie. [online]. Wikipedia.org, 2019 [cit. 2019-02-25]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ionizace

Obrázky:

Zdroj ilustračních obrázků: Pixabay.com, Unsplush.com, commons.wikipedia.org

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

Tags: Zdravé bydlení, zdraví, ionizace, čistička vzduchu

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?


Vzduch. Nejde vidět a přece je to z velké části právě vzduch, který rozhoduje o tom, zda prostředí v domácnosti bude zdravé, anebo ne. Čistý vzduch, bez alergenů, jako je pyl nebo prach, bez patogenů, jako jsou bakterie, viry nebo plísně, bez nepříjemných pachů, je základem.

Jenže zajistit čistý vzduch pouze prostřednictvím větrání nemusí stačit, zvláště tam, kde žijí také děti nebo domácí mazlíčci jako radost i zdroj nečistot a chlupů. I s chlupy, jemným prachem z kočičího steliva, stejně jako pyly, prachem, bakteriemi, viry nebo plísněmi si umí poradit kvalitní čistička vzduchu. Hned tři čističky nabízí tradiční česká značka Eta.

Čistička vzduchu a ionizátor Eta

Čističky vzduchu Eta se pyšní vysokou účinností filtrace díky HEPA filtru, který doplňují i další filtry hned v čtyřnásobné filtraci, navíc disponuje UV technologií s funkcí sterilizace a dezinfekce vzduchu. Všechny čističky slouží i jako ionizátor, který se stará o zajištění ionizace ovzduší. Právě ionty ve vzduchu podporují dýchání a pocit svěžesti.

Speciálně pro domácnosti s domácími mazlíčky je vhodná čistička vzduchu ETA Nubela s příkonem 35 W a velmi tichým chodem. Pokryje až 20 metrů čtverečních. Stejně jako všechny čističky ETA je vhodná pro alergiky, HEPA filtr je součástí čtyřnásobné filtrace 4 v 1, kde vedle HEPA filtru čistí vzduch i uhlíkový filtr, filtr ze skleněných vláken a nylonový pre-filtr. Až 80 metrů čtverečních dokáže pokrýt čistička vzduchu ETA Puris s příkonem 46,2 W. Čtyřnásobná filtrace je vlastní i čističce vzduchu ETA Puris, která pokryje 25 až 30 metrů čtverečných se standardní výškou stropu a má příkon 50 W. Podobně jako jiné přístroje nabízí tři rychlosti chodu ventilátoru nebo režim auto.

Všechny tři čističky najdete v eshopu:

reklama

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *