Očista prostoru: (ne)obyčejný úklid

Možná si to ani neuvědomujeme, ale těžký vzduch nám brání cítit se lehce, svírá naši duši, nepropouští příjemné pocity a zatemňuje mysl. Jen si to představte!

A představte si, že otevřete okno. Jednoduše vyměníte starý vydýchaný vzduch za vzduch nabitý energií. Vyženete nepříjemné neidentifikovatelné pachy, nabijete prostor kyslíkem, nahradíme špatnou energii energií novou, a rázem se cítíme jinak, prostě lépe. Tak funguje očista prostoru, úklid místa, které nazýváme doma.

Není to nic složitého, ale výsledky jsou zásadní. Odrážejí se na našich pocitech, náladě, ale i na tom, co v životě zažíváme. Obyčejný úklid vůbec není tak obyčejný, jak by se mohlo zdát.

ABYCHOM SE DOMA CÍTILI JAKO DOMA

Očista prostoru nám umožní cítit se doma skutečně dobře a bezpečně.

 • Podpoří naše fyzické i psychické zdraví.
 • Pomůže nám zbavit se husté atmosféry.
 • Odstraní staré negativní energie a umožní vstup nových, takových, které patří jen nám.
 • Očista prostoru otevírá dveře něčemu novému, dává průchod novým zkušenostem.
 • Učí nás nelpět na minulosti a neřídit se diktátem ostatních. Pomáhá nám být sám sebou.

Jednoduše harmonizuje místo, ve kterém žijeme.

Harmonizujeme to způsobem, který je nám blízký, rozhodně nemá cenu se do něčeho nutit. Sami si zvolíme očistné metody a prostředky -- jednoduché či složité, méně či více ezoterické, využívající vodu, oheň, vzduch nebo třeba zvuk. Sami si z množství rituálů, které čistí prostor, vybereme ten svůj.

Ať bude mít očista jakoukoliv podobu, vždy nám umožní cítit se doma jako doma. Dovolí, aby v našem vlastním světě vše fungovalo dle našich představ a k naší plné spokojenosti. Očista nás posune kupředu, blíž ke štěstí, radosti a lásce. Pomůže nám v mnoha životních situacích.

ANO, JDE O ÚKLID

Z toho nejjednoduššího úhlu pohledu přitom nejde o nic jiného než o úklid. Jde o úklid, který tentokrát nebudeme provádět „jen tak, aby se neřeklo.“ Nespoléhejte ani na agresivní chemické čističe, které v domácnosti zanechají toxické stopy. Důležitější je váš záměr, který podpoříte šetrnými přírodními čističi jako je ocet, sůl nebo jedlá soda. K úklidu se skvěle hodí i přírodní éterické oleje, které nesou čistící, antibakteriální a protiplísňové účinky, a také nenásilnou vůni, která pozitivně působí i na lidskou psychiku. Více v článku: Šetrný úklid s vonnými silicemi…

Jedlá soda, šetrný úklidSilice, esenciální olej levanduleEsenciální olej citron

Zkuste to tentokrát jinak

V rámci tohoto úklidu uklidíte nejenom prostor kolem sebe, ale uděláte pořádek i ve svých emocích a myšlenkách. Neschovávejte tentokrát věci, které nepotřebujete a nikdy potřebovat nebudete, zbavte se jich! Jakmile se zbavíme všeho nepotřebného harampádí, zbavíme se s ním i svých strachů, nepříjemných pocitů, negativních vzorců chování či nepotřebných myšlenek.

Půjde o tak trochu jiný úklid, úklid s cílem:

 • vyčistit vzduch a s ním i své emoce,
 • projasnit prostor a s ním i své myšlenky,
 • vnést do místnosti více světla a světlem tak naplnit i svoji duši,
 • harmonizovat svůj domov a umožnit mu tak naplnit všechny své funkce.

Domov má být našim útočištěm, které nás ochrání a nabije energií.

 • V ložnici si máme skutečně odpočinout a načerpat sílu, nic by zde nemělo rušit. Obnovujeme zde energii a zpravidla zde trávíme nejvíce času. Protože zde povětšinou spíme a jsme bezbranní, musí ložnice poskytovat především bezpečí.
 • Se zdravím a prosperitou celé kuchyni úzce souvisí kuchyně, protože právě tady zajišťujeme kvalitní stravu, tedy energii nezbytnou pro každodenní fungování těla.
 • V koupelně se zase máme zbavit všeho negativního, co jsme během dne nabrali.
 • Obývací pokoj je místem příležitosti a potenciálu, kde se spojuje osobní, rodinný i pracovní život. Měl by přinášet pocity jistoty, harmonie a vitality, aby dokonale naplnil svoji funkci.

Tak to vidí starobylé čínské učení o harmonizaci prostoru Feng Šuej (také Feng Shui).

NEHÁZEJTE SI KLACKY POD NOHY

Dejte na své pocity! Známkou, že je nejvyšší čas na řádný úklid a očistu domu je prostě pocit – pocit, že máte svázané ruce nebo vám někdo hází klacky pod nohy. Rozhlédněte se kolem sebe. Nemáte všude doma překážky, kterým musíte uhýbat?

Podívejte se na vstup do domu – je čistý, uklizený a příjemný? Jak vypadají vchodové dveře, klika, práh? Může vstupními dveřmi snadno proudit energie – ta dobrá dovnitř a ta špatná ven? Pokud ne, začněte úklid právě tam a pokračujte místy, kudy chodíte nejvíc – právě ta by měla být volně průchozí, právě tudy proudí nejvíce energie.

Dle starodávného učení Feng Šuej by neměl být vstup do domu (ani vstupy do jednotlivých pokojů) v obležení překážejících věcí. Všechno včetně nábytku, co je vstupním dveřím blíže než 1,5 metrů, je přitom považováno za překážku…

Další zásady, které vám pomohou s úklidem podle Feng Šuej…

ZBAVTE SE HARAMPÁDÍ

Projděte svůj dům a všimněte si všech předmětů, které vás dennodenně obklopují. Skutečně na vás působí pozitivně, vzbouzejí ve vás pouze pozitivní energii anebo jsou plné vzpomínek, které vám nedovolí plně prožívat přítomnost?

Úklid začíná tím, že se zbavíte všeho harampádí, které se hromadí kolem vás, harampádí, které vám nedovolí se pohnout z místa.

OČISTA PROSTORU PODLE FENG SHUI

Až se proberete vším tím harampádím, je na řadě vmést do míst, kde je nepořádek, čistotu. Je potřeba otřít prach, omýt a očistit vše, co je špinavé.

Jakmile se zbavíte harampádí a špíny, jakmile vyklidíte a očistíte všechny (opravdu všechny) místnosti svého domu, je na čase očista energetická.

Energetická očista se odrazí v atmosféře domu, která se stane jasnější, čistější, průhlednější, uvolněnější. Přinese klid, harmonii, ale probudí i hojivé a regenerační síly. Energetická obnova domova se projeví i na obnově vašeho těla, probudí vaši bystrost a myšlenky, protřídí emoce a dodá vám nové síly.

Jak na energetickou očistu prostoru?

Můžete využít očistné účinky soli, naředěný ocet nebo třeba plamen svíčky.

Jsou tu ale i další očistné techniky – aromaterapie a vykuřování, očista pomocí zvuku zvonků, bubínků a jiných léčivých nástrojů.

Vybíráme z eshopu MUZIKANT.cz

Zvonkohra, léčivé nástrojeChimes, léčivé nástrojeChimes, léčivé nástroje

Velmi jednoduše vyladíte prostor i své emoce i myšlenky za zvuku nebeské zvonkohry Koshi. JejÍ harmonické zvuky, alikvótní tóny a povznášející vibrace očistí váš domov a pohladí vaši duši.

[10 Hours] Koshi Wind Chimes Earth, Air, Water, Fire - Video & Audio [1080HD] SlowTV

Zajímá vás energetická očista prostoru? Chcete vědět víc?

Inspiraci můžete hledat zase ve Feng Šuej (Feng Shui), kde se dají očistné techniky rozdělit do pěti elementů – více v článku: Země, voda, dřevo, oheň nebo kov? 5 Feng Šuej elementů pro úklid a očistu prostor.

Každá hvězdička je dobrá! [ratings]


© 2016 -- 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *