Pražský zázrak. I tak se označují dvě roztomilé samičky slona indického, které přišly na svět v Údolí slonů pražské zoologické zahrady letos na jaře. První Lakuna se narodila v březnu, o šest týdnů později pak i Amalee. Měsíc navíc se projevil na hmotnosti, a tak v květnu obě sloní mláďata vážila téměř stejně. Od té doby však slůňata vyrostla asi o dvacet centimetrů a dostala se na hmotnost necelých tří set kilogramů. Amalee Lakunu hmotností dokonce překonala. Lakuna však jako starší zase zvládá věci, které mladší Amalee ještě neumí.
Slůňata – Mláďata a voda – Sloní dávka roztomilosti – Údolí slonů v Zoo Praha
Slůňata rostou jako z vody
Kurátor savců Pavel Brandl uvádí, že slůňata přibývají na váze průměrně sedm až deset kilogramů za týden. Amalee o trochu rychleji. Podle chovatele nezapře geny po své matce Janitě. Janita je také větší slon.
Lakuna krátce po porodu měřila asi 88 cm a teď má výšku 108, 5 cm. Amalee vyrostla od narození asi o 17 cm na současných 107 cm. Hmotnost Lakuny je 278 kilogramů, Amalee má o 8 kilogramů víc. Vrchní chovatel slonů Martin Kristen popisuje, že se mláďata postupně naučila věci, které pochopitelně po porodu neuměla.
Lakuna už se zajímá o pevnou potravu, žere všechny druhy měkkého ovoce a nově i seno. Obě se také za půl roku na světě stihly naučit používat svůj chobot. Dokážou chobotem sebrat některé předměty ze země ve výběhu a také pijí vodu.
Video: Slůňata ve vodě, Zoo Praha (Youtube)
Mláďata a voda
Mláďata se musela také naučit plavat, nejdříve trénovala ve vnitřním bazénu. Až poté, co se chovatelé přesvědčili, že slůňata plavání perfektně ovládají, je vzali ven. Sloní princezny tak nyní s radostí využívají venkovní bazén. Obě už se umí potápět, takže jim nehrozí žádné riziko. Milují vodu, ale i bláto.
Pokud jde o slony, kteří mají co dělat, aby své ohromné tělo dokázali ochránit před přehřátím, vody není nikdy dost. Pražští sloni si tak v Údolí slonů sami vydupali jámu, ve které se drží dešťová voda. Chovatelé ji teď využívají jako kaliště a vodu jim tam i připouští. Když je horko, najdete právě v kališti zaručeně obě slůňata.
Sloní dávka roztomilosti
Slůňata si velmi rychle zvykla na venkovní výběh a jeho vymoženosti. Dnes se tam cítí i na suchu jako ryba ve vodě. Považují výběh za známé prostředí, zejména k radosti návštěvníků, kteří se tu se samičkami mohou potkat hned po ránu. To slůňata společně se svými matkami Tamarou a Janitou i staršími samicemi Gulab a Shanti vyrážejí na ranní kolečko po výběhu.
Chovatelé také už několik týdnů zpět začali malé samičky zvykat na přítomnost sloního samce Ankhora, svého otce. Ten je prozatím většinu dne s Maxem a Rudim, slůňaty narozenými v roce 2016. Jednou týdně se potkává i se samičí skupinou.
Video: Slůňata poprvé s otcem (Youtube)
První kontakt slůňat s otcem byl dle chovatele slonů Martina Kristena pozitivní a velmi klidný. Ankhor je na mláďata zvyklý, nejenom z Prahy díky Rudymu a Maxovi, ale také ze svého předchozího působiště. Slůňata tak vnímá kladně.
Lakuna a Amalee byly na velkého slona samozřejmě zvědavé. Napoprvé ovšem ještě nevěděly, co si k Ankhorovi můžou dovolit, takže tam byly dva momenty, kdy je odstrčil – například když se k němu přiblížily zezadu. Pro slůňata je to nová zkušenost, kterou se učí.
Dle chovatele je kontakt mladých samiček s Ankhorem nadmíru důležitý proto, aby měly mužský vzor, naučily se slona respektovat a současně se ho nebály. Starší samice Shanti tuto zkušenost neměla. Do Prahy přišla v roce 1799 jako mládě a dodnes je možné pozorovat obavy, které má z velkých samců.
Údolí slonů v Zoo Praha
Údolí slonů v pražské zoologické zahradě tvoří rozsáhlý komplex palouků, remízků a jezer. S plochou 0,8 hektarů jde o největší expoziční areál v celé zoo. Obývá ho také největší sloní stádo v Česku. Starším samicím Gulab a Shanti dělají společnost Tamara a Janita, matky Lakuny a Amalee, ale také odrostlejších mláďat Maxe a Rudyho. Otcem je sloní samec Ankhor, největší slon v Údolí slonů.
Chovu slona indického se v Česku věnuje i Zoo Ostrava, Zoo Liberec a Zoo Ostrava. V Zoo Dvůr Králové a Zoo Zlín mají také slony, avšak jde o druh slon africký. Slon africký je oproti slonu indickému větší. Oproti indickému má slon africký také větší uši.
Literatura:
- Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
- Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
- Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
- Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3
Internet:
/1/ Dosedělová, L.: Sloní princezny už umí plavat, mladší Amalee trumfla na váze Lakunu. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 16. září 2020 [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/novinky-u-zvirat/12517-sloni-princezny-uz-umi-plavat-mladsi-amalee-trumfla-na-vaze-lakunu
/2/ Patáková, H.: Sloní samičky byly poprvé v přímém kontaktu s otcem. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 14. srpna 2020 [cit. 2020-09-21]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/novinky-u-zvirat/12472-sloni-samicky-byly-poprve-v-primem-kontaktu-s-otcem
/3/ Slon indický na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slon_indick%C3%BD
…a vlastní poznatky a zkušenosti
Zprávy ze Zoo Praha: Slůňata už umí plavat
Pražský zázrak. I tak se označují dvě sloní samičky, které přišly na svět v Údolí slonů pražské zoo letos na jaře. Slůňata už umí plavat, a tak se mohou prohánět po venkovním výběhu k radosti návštěvníků.
Redakce U KOCOURA DOMA
Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…
Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.
Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…