Slůňata v Zoo Praha

Již dva roky po otevření Zoo Praha, tedy v roce 1933 se v Tróji objevil první slon. Současně šlo o prvního slona chovaného v československých zoologických zahradách. V současnosti pražská zoologická zahrada patří k těm nejvýznamnějším evropským chovatelům slonů. Aktuálně devítičlenné stádo je také největší v českých a slovenských zoo.

Poslední slůňata přišla v Troji na svět v roce 2020. Pražský zázrak v podobě dvou sloních samiček v Údolí slonů zpestřuje sloní stádo se dvěma odrostlejšími slůňaty a pěti dospělými slony. Stejně jako jsou sloni a slůňata těmi největšími hvězdami zoo, je i Údolí slonů největším expozičním areálem v celé zahradě.

Sloní stádo v Zoo Praha

Rozsáhlý komplex palouků, remízků a jezer o celkové ploše 0,8 hektarů nazvaný Údolí slonů využívá sloní stádo se staršími slonicemi Gulab a Shanti, samicemi Tamarou a Janitou, které jsou také matky samiček narozených v roce 2020 a pojmenovaných Lakuna a Amalee. Právě tato slůňata patří aktuálně k největším zvířecím hvězdám Údolí slonů v pražské zoo. Ale žije tu i samec Ankhor a jeho synové, slůňata narozená v roce 2016 Max a Rudy.

Sloní samičky Lakuna a Amalee poprvé s otcem

Video: Slůňata v Zoo Praha (Youtube)

Údolí slonů v Zoo Praha

Údolí slonů bylo v Zoo Praha slavnostně otevřeno v březnu 2013. Jako nejdražší stavba v historii zoo si vyžádala investici v hodnotě 346 miliard korun. Pavilon je určen až pro deset slonů, navazuje na něho trojice výběhů s palouky a remízky. Mají připodobňovat rozhraní lesa a louky, ve kterém slon indický jako lesní zvíře přirozeně žije.

Slon indický se ve volné přírodě setkává s přírodními nerovnostmi, travnatým, hlinitým i písčitým terénem, nic z toho v Údolí slonů nechybí. Sloni mají k dispozici také koupací jezera, které velikánům i ve volné přírodě pomáhají s termoregulací.

Sloní táta na plný úvazek

Video: Koupel v Údolí slonů (Youtube)

Sloni jsou v Praze chovaní ve stádu s možností dělení a spojování do skupin, což umožňuje systém výběhů i zázemí pro slony s vnitřním bazénem, společnými prostory i boxy pro jednotlivé slony. Sloni zde mají klid, soukromí a možnost schovat se před návštěvníky, což chovu prospívá. Návštěvníci mohou do pavilonu nahlížet z vyhlídky. Vede k ní Naučná stezka údolí slonů.

Půl kilometrů dlouhá stezka skrze údolí slonů nabízí i zážitky jako je jízda v unikátním sloním trenažéru. Zpestřují ji desítky originálních asijských artefaktů, domorodá vesnice a dva svatostánky. Naučná stezka seznamuje návštěvníky s rolí slonů v asijské kultuře, ačkoliv setkání s indickými velikány v reálném prostředí se nic nevyrovná. Architektonické a scénografické prvky Údolí slonů jsou navíc vytvořeny pro komponovaný výhled návštěvníků.

Sloni vycházejí ven podle počasí, dle informací Zoo Praha se slonice pohybují kolem poledne v předním travnatém výběhu a odpoledne v prostředním výběhu s bazénem. Samci tráví nejvíce času v zadním samčím výběhu. Někdy dochází i na návštěvy samců a samiček. V létě navíc v Údolí slonů probíhají komentovaná setkání.

Sloni v zoo

Chovu slona indického se v Česku věnuje i Zoo Ostrava, Zoo Liberec a Zoo Ostrava. V Zoo Dvůr Králové a Zoo Zlín mají také slony, avšak jde o druh slon africký. Slon africký je oproti slonu indickému větší. Slon africký, který v dospělosti dosahuje hmotnosti až 7 tun, je je také největším suchozemským samcem. Oproti indickému má slon africký také větší uši. Je to kvůli extrémním africkým teplotám. Plocha uší napomáhá ochlazování obrovského organismu.

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Sloni v Zoo Praha. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/multimedia/prenos-z-udoli-slonu-zive/zakladni-informace/8858-sloni-v-zoo-praha

/2/ Petáková, H.: Obě letošní slůňata už návštěvníci Zoo Praha uvidí venku. ZooPraha.cz [online]. Praha: Zoologická zahrada Praha, 15. května 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://www.zoopraha.cz/aktualne/novinky-u-zvirat/12336-obe-letosni-slunata-uz-navstevnici-zoo-praha-uvidi-venku

/3/ Slon indický na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slon_indick%C3%BD

/4/ Slon africký na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Slon_africk%C3%BD

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Slůňata v Zoo Praha

Zoo Praha patří k nejvýznamnějším chovatelům slonů v Evropě. Stádo, které tvoří celkem čtyři slůňata je také největší v českých a slovenských zoo. Stejně jako jsou sloni a slůňata těmi největšími hvězdami zoo, je i Údolí slonů největším expozičním areálem v celé zahradě.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.