Houby rostou, dokonce i vzácný hřib rudonachový

Hřib rudonachový

Hřib rudonachový, lat. Imperator rhodopurpureus je jednou z nejatraktivnějších hub českých lesů. Jako teplomilný hřib zdobí zejména dubové lesy a habřiny, také zalesněné hráze a břehy rybníků. Roste od června až do září, svědčí mu jílovito vápnité podloží. Jeho výskyt je však velmi vzácný. V Červeném seznamu ČR je uveden jako kriticky ohrožený druh. Po nálezu bychom ho tak neměli sbírat, ale chránit, ideálně zamaskovat a kontaktovat nejbližší mykologické stanoviště.

Úvodní foto: Xth-Floor / CC BY-SA

Mykologové – Nejkrásnější hřib – Nezaměnitelná houba – Modráci

   

Mykologové se radují z vzácných hub

Každý nález hřibu rudonachového je úspěchem. V září 2020 se z něho radují právě mykologové, konkrétně z Mykologického klubu Ryzec, ostatně běžní houbaři nemívají v modrajících hřibech takový přehled.

Zprávu o vzácném houbařském nálezu zvaném rudonacha podal český svaz ochránců přírody Klenice. Rudonacha dle mykologů z Mykologického klubu Ryzec letos vyrostla hned na dvou místech Mladoboleslavska. Na druhé procházce se pak houbaři těšili nejen z hřibu rudonachového, ale i nálezu hřibu plavého, hřibu Le Galové nebo hřibu Quéletova.

Dle wikipedie je přitom hřib rudonachový v Česku doložený v přírodním parku Džbán a národní přírodní památce Luční.

😲Obrovský úspěch se povedl našim mykologům, kteří našli vzácný hřib rudonáchový. Traduje se o něm, že je nejkrásnější ze…

Zveřejnil(a) Český svaz ochránců přírody Klenice, Mladá Boleslav dne Pondělí 14. září 2020

 

Nejkrásnější hřib českých lesů

Jako nejkrásnější z českých hřibů vzácný druh označil profesor a mykolog Josef Velenovský. Poprvé ho popsal mykolog František Smotlacha v roce 1909. Pozoruhodné zbarvení v odstínech žluté, hnědé a červené na řezu ihned modrá tak, jak je to typické pro skupinu hub označovanou jako modráci. Barva hřibu rudonachového při poranění či stlačení přitom časem z modré přechází přes hnědou až do rudé.

Klobouk hřibu dorůstá až do průměru 20 centimetrů, v mládí je polokulovitý, později klenutý nebo až téměř plochý. Je typický nepravidelnými hrbolky, u starších plodnic může být i hladký. Ze spodní strany má klobouk sytě žluté rourky s drobnými hustými póry v červené barvě. Póry i rourky při doteku okamžitě modrají. Třeň je typická výraznou žloutkově žlutou síťkou, zpravidla v tmavším odstínu než podklad. Třeň časem oranžoví, u země bývá skvrnitě červená.

Zbarvení hřibu je variabilní, může hrát různými odstíny žluté, také oranžovou, červenou, hnědou, okrovou až našedlou.

Imperator rhodopurpureus - hríb vínovočervený , SVK, 12.06.2018

Video: Hřib rudonachový, Imperator rhodopurpureus

Téměř nezaměnitelná houba

Hřib rudonachový (Imperator rhodopurpureus), nazývaný také hřib rudopurpurový, hřib vínočervený nebo modrák rudonachový, je téměř nezaměnitelný. Barvou klobouku může připomínat hřib královský (Boletus regius), ale ten má povrch klobouku hladký, navíc nemodrá.

Hřib se může vyskytovat i v dalších barevných formách, také jako hřib žlutonachový.

Tento hřib se nesbírá!

Nádherný hřib rudonachový, lidově také červeňák, by měl vždy zůstat v lese, jako kriticky ohrožený druh v košíku houbaře nemá co dělat. Jakkoli, některé zdroje ho řadí mezi jedovaté houby. Může způsobit i těžké zažívací potíže.

Modráci

Celá skupina hřibovitých hub se v místě poranění projevuje modráním dužiny. Tyto houby se označují jako modráci. Mezi modráky řadíme jedlé hřiby kovář, koloděj a modračka, ale také vzácné hřiby, jako je hřib rudonachový, hřib nachový, hřib Le Galové, hřib moravský, hřib šumavský aj. Modrající dužinu má i nejedlý hřib kříšť nebo jedovatý hřib satan, vůbec největší hřib, který u nás roste.

Literatura

  • Mikšík, M.: Houby – příruční atlas. Praha: Universum, 2018. ISBN: 978-80-242-6286-4
  • Knauerová, M., Slavíček, J., Urubová, L.: Atlas hub: Průvodce českou přírodou. Praha: Edika, 2020. ISBN: 978-80-266-1552-1
  • Antonín, V., Baier, J., Hagara, L.: Houby: velká encyklopedie. Praha: Aventinum. ISBN: 80-7151-236-2

Internetové zdroje

/1/ Hřib rudonachový na wikipedii. [online]. Wikipedia.org, 2020 [cit. 2020-09-22]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C5%99ib_rudonachov%C3%BD

/2/ Kořínek, O: Mykologové našli vzácný hřib rudonachový. CSOPKlenice.cz [online]. Klenice: ČSOP Klenice, 2020 [cit. 2020-09-22]. Dostupné z: http://csopklenice.cz/index.php/priroda-mb/486-mykologove-nasli-vzacny-hrib-rudonachovy

/3/ Mykologové našli “nejkrásnější z českých hřibů” – vzácný hřib rudonachový. Ekolist.cz [online]. Praha: BEZK, 21. září 2020 [cit. 2020-09-22]. Dostupné z: https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/mykologove-nasli-nejkrasnejsiho-z-ceskych-hribu-vzacny-hrib-rudonachovy

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Úvodní foto: Luční – Boletus rhodopurpureus, Xth-Floor / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Houby rostou, dokonce i hřib rudonachový z Červeného seznamu hub ČR

Hřib rudonachový, Imperator rhodopurpureus je jednou z nejatraktivnějších hub českých lesů. Roste od června až do září. Jeho výskyt je však velmi vzácný. V Červeném seznamu ČR je uveden jako kriticky ohrožený druh. Každý nález hřibu rudonachového je úspěchem a v září 2020 se z něho radují mykologové z Mladoboleslavska.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak se doma postarat o svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Řešení je na dosah. Základním zdrojem…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Univerzální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *