Žlutočerný pavouk do Česka dorazil z jihu. Nahání strach, ale nebezpečná je spíš méně nápadná zápřednice jedovatá

Kdysi byl křižák pruhovaný obyvatelem jižní Evropy, v posledních letech se ovšem tento žlutočerný pavouk šíří na sever. Jeho kontrastní zbarvení připomínající vosu právem budí rozruch, a to i v Česku. V současnosti je i v našich podmínkách běžně k vidění, přestože byl ještě před půl století ve střední Evropě raritou.

Úvodní foto: Pixabay.com

Křižák pruhovaný v ČR – Jedovatý pavouk – Nebezpeční pavouci –Zápřednice jedovatá

Křižák pruhovaný v ČR

Poprvé byl v našich končinách objeven na přelomu osmdesátých a devadesátých let. Bylo to na jižní Moravě. Postupně se z jižní Moravy rozšířil po celé republice. Pro výskyt pavouka na severu vědci zatím nemají vysvětlení. Nabízí se globální oteplování a změna klimatu, ale dle entomologů těch faktorů bude více. Jisté je, že se z jižní Evropy tento exotický křižák již dostal až k Baltu. V Česku je nyní doma takřka všude. Běžně se na něho dá narazit na loukách, ale i v zahradách. Není přitom ani ohrožením pro místní přírodu, nevytlačuje původní druhy třeba tím, že by jiným pavoukům ubíral potravu.

Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody výskyt křižáka pruhovaného komentuje slovy, že je běžné, když se některé druhy takto rozšiřují. Takto se k nám do české přírody dostal také například pták hýl rudý z chladnějších oblastí nebo labuť, kterou dnes považujeme za domácí.

Je to jedovatý pavouk, ale nebezpečný není

Křižák pruhovaný, lat. Argiope bruennichi je typických svým exotickým vzhledem. Žlutočerné pruhy ještě doplňují tenké bílé proužky, pavouk o velikosti dva centimetry tak právem vzbuzuje obavy. Je to tedy především samička, která je oproti samečkovi mnohem výraznější a asi šestkrát větší. Jak už to tak u pavouků bývá, i tato samička po páření samce obvykle sežere. Sama nepřežije zimu, avšak vytváří kokon, ze kterého se na jaře prokoušou mladí pavoučci.

Ze všech druhů pavoukovců, kteří se k nám v poslední době dostali, je jistě ten nejnápadnější. Pro běžného člověka však nepředstavuje nebezpečí. Má sice relativně silný jed, avšak jeho kusadla by neměla proniknout lidskou kůží tak hluboko, aby byl jed účinný. Stejně jako všichni křižáci má i Argiope bruennichi jen velmi drobná klepítka, pro která je lidská kůže neproniknutelná. Jeho křiklavé zbarvení evokující riziko je tak matoucí.

Křižák pruhovaný (Argiope bruennichi)

Video: Křižák pruhovaný (Youtube)

Nebezpeční pavouci vypadají jinak

Mezi nové druhy pavouků v Česku patří vedle žlutočerného křižáka i slíďák tatarský, lat. Lycosa singoriensis, přezdívaný také evropská tarantule. I ten se začíná objevovat na jižní Moravě. Není divu, že nahání strach. Dorůstá totiž až do velikosti čtyř centimetrů. Jedná se o jednoho z největších evropských pavouků, ale podobně jako křižák pruhovaný není ani slíďák tatarský obecně lidem nebezpečný. Komplikace samozřejmě hrozí lidem citlivým, dětem, seniorům nebo těhotným ženám, obezřetnost je na místě zejména pro alergiky.

Video: Slíďák tatarský (Youtube)

Ať je vědecké vysvětlení jakékoliv, Česko se začíná jižním oblastem podobat nejenom teplotami, ale i rostlinnými a živočišnými druhy typickými pro slunný jih. Tak se k nám dostal i jedovatý hmyz, který byl dříve v relativně chladné České republice něčím exotickým. Doposud byla nejjedovatějším obyvatelem Česka zmije, avšak na tu se dá natrefit stále jen zřídka. To s pavouky se setkáváme ve velkém, nově i s těmi jedovatými. Jedovatý křižák pruhovaný však není tím pavoukem, kterého bychom se měli bát. Nebezpečnější je méně nápadná zápřednice jedovatá, lat. Cheiracanthium punctorium.

Zápřednice jedovatá v ČR

I zápřednice jedovatá, lat. Cheiracanthium punctorium. se k nám dostala z teplejších částí Evropy. Poprvé byla v Česku zaznamenána již v roce 1859, avšak ještě dlouho poté na ni šlo narazit jen výjimečně. Nyní je to naopak, zejména na jižní Moravě, na Litoměřicku, Nymbursku a Pardubicku se jí dá vyhnout jen stěží.

Zápřednice jedovatá (sameček) - stavění hnízda

Video: Zápřednice jedovatá (Youtube)

Průhledné zbarvení, žlutý až nazelenalý odstín by měl před tímto pavoukem varovat. Zápřednice je jedním z nejjedovatějších a zároveň největších pavouků Evropy. Dorůstá až do velikosti několika centimetrů, pavouka tak jde snáze registrovat a také si na něho dát pozor. Zápřednice totiž údajně kousne jen výjimečně, neútočí první, zpravidla se jen brání. Nejagresivnější je přitom samička bránící svůj kokon. Ten si staví na stéblech trav na loukách. Nejnebezpečnější je v létě, většinou v srpnu, kdy si staví hnízdo.

Zápřednice způsobuje velmi nepříjemné kousnutí. Její jed může vyvolat lokální ochrnutí končetin, velkou nevolnost, malátnost a úzkosti. Následky kousnutí mívají individuální průběh, zpravidla trvají intenzivně 24 hodin, pak pomalu odeznívají.
Zápřednice je navíc expanzivní druh.

Nejjedovatější zvířata v ČR

Česko rozhodně nepatří mezi země, kde by se to jen hemžilo nebezpečnými druhy, přesto se i u nás dá narazit na jedovatá zvířata, které pro člověka představují nebezpečí. Na kobru u nás sice nenarazíte, zato tu máme zmiji. Nežije u nás jedovatý škorpion, ale přesto je zde doma jedovatý hmyz, ostatně tak se dá označit i obyčejný mravenec. Takový mravenec lesní dokáže kusadly prokousnout lidskou kůži a jed navíc stříknout i na vzdálenost dvacet centimetrů. Přesto jeho útok není tak nebezpečný jako je třeba bodnutí sršně, agresivní vosy, včely nebo čmeláka. Nově se v našich končinách rozšiřuje i jedovatý pavouk zápřednice jedovatá nebo stepník moravský.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Baroch, P.: Pavouk jako z hororu se šíří Českem. Dorazil z jihu Aktuálně.cz [online]. Praha: Economia, 31. srpna 2009 [cit. 2020-08-16]. Dostupné z: https://magazin.aktualne.cz/pavouk-jako-z-hororu-se-siri-ceskem-dorazil-z-jihu/r~i:article:646284/

/2/ Běžní pavouci České republiky. Arachnology.cz [online]. Praha: Česká arachnologická společnost, 2020 [cit. 2020-08-16]. Dostupné z: https://www.arachnology.cz/cas/bezni-pavouci-ceske-republiky-16.html

/3/ Jedovatí pavouci v České republice. infoglobe.cz [online]. Praha: Heling, 22. září 2008 [cit. 2020-08-16]. Dostupné z: https://www.infoglobe.cz/zajimavosti/jedovati-pavouci-v-ceske-republice/

/4/ U Litoměřic se zabydlel jedovatý pavouk, je rizikem hlavně pro děti. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 6. srpna 2010 [cit. 2020-08-16]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/u-litomeric-se-zabydlel-jedovaty-pavouk-je-rizikem-hlavne-pro-deti.A100806_181611_vedatech_zep

/5/ Kučera, J.: Nejjedovatější zvířata v Česku. Nebezpečný brouk, ale také největší pavouk. Čtidoma.cz [online]. Praha: Centa, 15. července 2019 [cit. 2020-08-16]. Dostupné z: https://www.ctidoma.cz/zajimavosti/2019-07-15-nejjedovatejsi-zvirata-v-cesku-nebezpecny-brouk-ale-take-nejvetsi-pavouk

Žlutočerný pavouk nahání strach, ale nebezpečná je spíš méně nápadná zápřednice

Kdysi byl křižák pruhovaný obyvatelem jižní Evropy, v posledních letech se ovšem tento žlutočerný pavouk šíří na sever. Jeho kontrastní zbarvení budí strach, větší nebezpečí však představuje méně nápadná zápřednice jedovatá.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *