Kam se psem? Náš tip: Naučná stezka Bažantnice – Obora, Letohrad

Kam na výlet se psem? Pokud by měl vybírat pes, jistě by se vydal do přírody. Toulky přírodou, nové pachy a zážitky psa zaručeně nadchnou. Takový výlet do přírody si může užít pes i jeho doprovod. Česko nabízí nespočet krásných míst, kde se můžete třeba i něco zajímavého dozvědět.

Kam na výlet se psem? Co takto Orlické hory, historické město Letohrad v okrese Ústí nad Orlicí (Pardubický kraj)?

Letohrad – Město alejí – Naučná stezka Bažantnice – Obora – Pro psy

Kyšperk, tedy Letohrad

Historické město v podhůří Orlických hor se jako hrad Kyšperk objevilo ve Zbraslavské kronice již v roce 1308. Z původního gotického hradu z počátku 13. století dnes zůstala jen zřícenina, i ta je však zajímavým turistickým cílem s úchvatným výhledem na údolí řeky Tiché Orlice k hradu Lanšperk.

Město Letohrad zdobí také raně barokní zámek, původně renesanční tvrz, v jeho sousedství se navíc nachází barokní zámecká kaple s bohatou štukovou výzdobou. Za zámkem Letohrad se rozprostírá přírodně krajinářský park, který v letech 1820 až 1830 vybudoval hrabě Marcolini – Feretti. K odpočinku tu slouží otevřený empírový pavilon, zpestření nabízí i umělá jeskyně (grotta) s vyhlídkou. Dolní část parku patřila oranžerii, kde se pěstovali tropické rostliny, kaktusy a bonsaje. Do roku 1948, kdy byla oranžérie zrušena, se zdejší zahrada pyšnila nejstarší bonsají v Evropě, posléze byla přemístěna do Botanické zahrady v Liberci.

Dodnes jsou však v zámeckém parku Letohradu k vidění vzácné rostliny, například brzy zjara tady svými růžovofialovými kvítky zaujme vzácná bylina „Kandík psí zub“.

STRAŠIDELNÁ JESKYNĚ s vyhlídkou - Letohrad, zámecký park

Video: Letohrad, zámecký park, strašidelná jeskyně grotta (Youtube)

Město alejí

Nad parkem se tyčí barokní kaple svatého Jana Nepomuckého. Vede k ní památná lipová alej z roku 1736. Za kaplí se pak po hřebenu táhne smíšená alej, ve které jsou zastoupeny lípy, ale také kaštany, ořechy a další listnaté stromy. Starobylá alej okouzlí také krásnou vyhlídkou na Krkonoše, Orlické hory a část Jeseníků, hrad Lanšperk a Žampach. Výhledem se tady kochal i Mistr Alfons Mucha, čestný občan kyšperský. Místo se proto označuje také jako Muchova alej. Je odtud vidět i torso Muchovy lípy u lukavického dvora, zvěčněné Muchou na Slovanské epopeji.

Není náhodou, že kdysi Lidové noviny Kyšperk (dnešní Letohrad) označily jako město alejí. Všechny cesty, které vedly do města, totiž lemovaly krásné stromy. Dodnes je zde mnoho úchvatných alejí. Vedle lipové a Muchovy aleje například oboustranná alej z roku 1915, která vede od Bažantnice směrem k silnici na Šedivec. Nachází se na druhé straně města a právě tady začíná také naučná stezka Bažantnice – Obora, tip na výlet se psem.

Video: Letohrad (Youtube)

Naučná stezka Bažantnice – Obora

Na dvou a půl kilometrech stezky čeká výletníky osm zastavení s informačními cedulemi. Připraveny jsou informace o obhospodařování lesa, ale také místních přírodních zajímavostech nebo legendách tohoto kraje. Dozvíte se něco o místní flóře a fauně. Na dvou místech si můžete odpočinout, příjemné posezení nabízí zejména zastřešený altán u leknínového jezírka.

Trasa vede převážně po žluté turistické značce, první zastavení je před vstupem do Letohradské bažantnice, poslední v lesním komplexu Obora u bývalé hájenky U hvězdy. Převážně přes polní a lesní cesty poznáte jednu z nejstarších bažantnic v Čechách. Letohradská bažantnice byla založena kolem roku 1628. Od počátku 20. století byla chráněna majitelem – hrabětem Arnoštem Stubenbergem. Obora ani bažantnice již dne neslouží původnímu účelu, v roce 1953 však bylo území vyhlášeno jako státní přírodní rezervace.

Brhlík lesní - The Eurasian nuthatch (Sitta europea) - Zpěv/Song

Video: Brhlík lesní (Youtube)

V současnosti je Bažantnice a Obora v Letohradu především přírodní památkou. Zbytky původní bažantnice, především dubový a habrový les s významným podílem starých lip jsou pod ochranou Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Les vedle dubů, habrů a líp tvoří i borovice, jasany a smrky. Keře zastupuje brslen a střemcha, byliny například medvědí česnek, prvosenka vyšší nebo lýkovec jedovatý. Hnízdí zde také ptáci, jako je brhlík lesní, červenka obecná, drozd zpěvný, jiřička obecná, kavka obecná, kos černý, kukačka obecná, pěnkava obecná, poštolka obecná, strakapoud velký, strnad obecný a další.

REKLAMA

Pro psí návštěvníky Letohradu…

Historické sídlo Letohrad je v současnosti dopravním a průmyslovým centrem oblasti. V Letohradu má sídlo také český výrobce pet-food Nativia. Když sem zavítáte se svým čtyřnohým miláčkem, můžete mu zrovna koupit české granule pro psy, které jsou postaveny na důmyslných recepturách respektujících přirozené potřeby a výživu psa.

České granule pro psy Nativia vynikají vysokým podílem živočišných bílkovin. Maso a rýži doplňuje extrakt z čekanky, který funguje jako probiotikum. Střevnímu mikrobiomu a imunitnímu systému prospívají přítomné probiotické bakterie. Krmivo Nativia obsahuje také kloubní výživu, tzv. SYSADOA látky. Nechybí ani cenné minerální látky a stopové prvky, v organické podobě. Jde o tzv. cheláty, které jsou psí organismus využije snáze než jiné formy minerálů. Pro stabilitu a trvanlivost se využívají přírodní antioxidanty, mj. extrakt z rozmarýnu. Pro ty nejnáročnější je připravena řada krmiva Nativia Real Meat s obsahem čerstvého masa (k zakoupení tady).

Nativia

 

Literatura:

  • Kitchenhamová, K.: Pes – člen rodiny. Praha: Esence, 2020, ISBN: 978-80-242-6534-6

Internet:

/1/ Bažantnice – Obora. LesyČR.cz [online]. Hradec Králové: Lesy České republiky, 2020 [cit. 2020-08-20]. Dostupné z: https://lesycr.cz/naucna-stezka/bazantnice-obora/

/2/ Naučná stezka Bažantnice – Obora. Letohrad.eu [online]. Letohrad: Kulturní centrum Letohrad, 2020 [cit. 2020-08-20]. Dostupné z: http://www.info.letohrad.eu/naucna-stezka-bazantnice—obora/

/3/ Letohradská naučná stezka vypráví pověsti i o lese. iDnes.cz [online]. Praha: Praha: MAFRA, 23. září 2010 [cit. 2020-08-20]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/pardubice/zpravy/letohradska-naucna-stezka-vypravi-povesti-i-o-lese.A100923_175858_pardubice-zpravy_klu

/4/ Naučná stezka Bažantnice-Obora. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 2020 [cit. 2020-08-20]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/naucna-stezka-bazantnice-obora

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kam se psem? Náš tip: Naučná stezka Bažantnice – Obora, Letohrad

Kam na výlet se psem? Pokud by měl vybírat pes, jistě by se vydal do přírody. Takový výlet do přírody si může užít pes i jeho doprovod. Co takto Orlické hory, historické město Letohrad v okrese Ústí nad Orlicí (Pardubický kraj)?

Autor: Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jsme pisálci, fotografové a designéři života. Jsme také autoři, redaktoři, tvůrci obsahu, správci a provozovatelé webu.

Chceme být otevření a pravdiví. Přestože web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako osobní blog, nevylučujeme ani placené formy spolupráce tak, abychom alespoň částečně pokryli náklady na provoz, správu webu a tvorbu obsahu.

Sdílíme své vlastní zkušenosti, čerpáme ze zkušeností jiných, jako zdroj využíváme i odborníky a experty z oboru, z nekomerční i komerční sféry. Nebráníme se různým formám #spolupráce, pokud nám umožní zachovat si autenticitu webu.

Tento článek vznikl na základě spolupráce.

PES | GRANULE PRO PSA | ČESKÉ GRANULE | NATIVIA

Cestování se psem

Cestování se psem autem, letadlem anebo vlakem. Co byste měli vědět, než se vydáte na cestu?

Cestovatelé a výletníci se vypravují do různých koutů Česka i ciziny v různém složení. Někdo se vydává do světa sám, další putují jako rodina s dětmi, někdo cestuje v sestavě přátel. Vždy se přitom najde i místo pro psa, vždyť je to nejlepší přítel člověka a skvělý společník kdekoliv. Pes zpravidla cestování snáší dobře, na…

Pes

Granule pro psa s masem jsou nejlepší. Jenže jde o maso čerstvé, dehydratované, sušené nebo moučku?

Maso by v granulích pro psa rozhodně nemělo chybět. Pes je totiž masožravec a maso je pro něho základním prvkem výživy. Je to ten nejdůležitější zdroj bílkovin, ale obsahuje také tuky. Jenže není maso jako maso. Nakonec pes nepotřebuje ani tak maso jako živočišné bílkoviny. Deklarace o tom, že dané krmivo pro psa obsahuje maso,…

5/5 - (9 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.