Botanická zahrada Praha slaví nebývalý úspěch: Prastarý cykas ozdobila oranžová šištice

Cykasy představují archaickou skupinu rostlin s pozoruhodným vzhledem. Velké tuhé zpeřené listy v listové růžici provází vajíčka na plodolistech. Starobylé cykasy zdobí planetu zemi od prvohor, tedy asi dvě stě milionů let. Řadí se k těm nejstarším živým organismům na světě.

Cykasy dříve a dnes

Zkamenělé otisky cykasovitých rostlin byly nalezeny na všech kontinentech, dokonce i na Arktidě. Dnes se však řadí mezi vzácné a ohrožené druhy, které rostou v tropických a subtropických oblastech. Připomínají nám dávný svět nekvetoucích rostlin, protože v prvohorách ještě nebyl hmyz, který by květy opyloval.

Asi nejznámější z cykasovitých rostlin je Cycas revoluta, který se dá běžně zakoupit v květinářstvích, pěstuje se jako pokojová rostlina. Ovšem stejně jako ostatní cykasy i Cykas revoluta obsahuje toxické látky. Cykasy tedy nejsou vhodnou ozdobou domácností, které obývají děti, kočky nebo jiní domácí mazlíčci. Svoji elegancí a exotickým vzhledem však skvěle zapadnou do skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha.

Fata Morgana 2004, část 1

Video: Skleník Fata Morgana, Botanická zahrada Praha (Youtube)

Botanická zahrada hlavního města Praha se pyšní jednou z nejzajímavějších sbírek cykasovitých rostlin v Evropě. Zahrnuje všechny existující rody, celkem jde o více než sto druhů rostlin. Některé druhy, které tady pěstují, jsou na samém pokraji vyhynutí. 17 druhů se v Červeném seznamu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) řadí do nejvyšší kategorie kriticky ohrožených druhů a 26 do druhé nejvyšší kategorie ohrožených druhů. Kriticky ohrožený druh Zamia purpurea se v Praze přitom daří opakovaně množit. Nyní pražská botanická zahrada hlásí další úspěch. Na dvacetiletém cykasu druhu Encephalartos ferox poprvé vytvořila oranžově zbarvená šištice.

Encephalartos ferox: nová ozdoba v pražské Troji

Právě oranžově zbarvená šištice je nápadným rysem druhu Encephalartos ferox, který je označován za nejkrásnější ze všech cykasů. I to je důvod, proč se do jeho pěstování pouští většina nadšenců do cykasů. Atraktivní jsou i tuhé ostnité listy šedozelené barvy. Kmen rostliny dorůstá až do výše dvou metrů, stejné výšky dosahují i listy a dávají rostlině majestátnost.

A kde tuto úchvatnou rostlinu můžete vidět na vlastní oči? Je součástí aktuální výstavy jehličnanů

Rostlina obvykle zůstává v zázemí, ale nyní je vystavena v Ornamentální zahradě nedaleko vchodu na okraji Pineta. Je zajímavým zpestřením probíhající výstavy jehličnanů, protože cykasy také patří do rodiny nahosemenných rostlin a jsou s jehličnany vzdáleně příbuzné.

Barry Landau - Encephalartos Ferox In Bloom At Rainforest Flora, Inc.

Video: Encephalartos ferox (Youtube)

Rod Encephalartos zahrnuje 63 druhů, je tak mezi cykasami nejpočetnějším rodem. Jeho název přitom pochází z řečtiny. Dá se přeložit jako „chléb v hlavě“. I přes obsah toxických látek se totiž dřeň těchto cykasů uplatňuje k získání mouky. Rostliny rodu Encephalortos jsou doma zejména v jižní Africe, Nigérii a jižním Súdánu. Cykas však v dalších podobách a druzích najdete i v Asii nebo Austrálii.

Botanická zahrada Praha

Botanická zahrada v Troji byla založena v roce 1969. Venkovní expozice se rozkládají na ploše téměř 25 hektarů. Vedle proslulého skleníku Fata Morgana zde návštěvníci mohou obdivovat i Pivoňkovou louku nebo Japonskou zahradu. K návštěvě láká i expozice Středomoří nebo vinice svaté Kláry. Celkem je zde k vidění neuvěřitelných 15 tisíc druhů stromů a květin.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura

  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Návštěvnost turistických cílů 2019. Praha: CzechTourism, 2020.

Internetové zdroje

/1/ Encephalartos ferox vytvořil šištici. Botanicka.cz [online]. Praha: Botanická zahrada Praha, 13. srpen 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://www.botanicka.cz/clanky/novinky/encephalartos-ferox-vytvoril-sistici

/2/ Cykasy v Botanické zahradě Praha (oficiální web) [online]. Praha: Botanická zahrada Praha, 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://www.botanicka.cz/odborna-cinnost/sbirka-rostlin/cykasy

/3/ Jehličnany v Botanické zahradě Praha (web akce) [online]. Praha: Botanická zahrada Praha, 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://www.botanicka.cz/clanky/akce/jehlicnany

/4/ V pražské botanické zahradě je k vidění barevný cykas. Českénoviny.cz [online]. Praha: ČTK, 13. srpen 2020 [cit. 2020-08-13]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/v-prazske-botanicke-zahrade-je-k-videni-barevny-cykas/1921579

Botanická zahrada Praha slaví nebývalý úspěch: Prastarý cykas ozdobila oranžová šištice

Botanická zahrada hlavního města Praha se pyšní jednou z nejzajímavějších sbírek cykasovitých rostlin v Evropě. Dvacetiletý cykas Encephalartos ferox zde navíc poprvé ozdobila pozoruhodná oranžová šištice.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.