Nová mláďata v Zoo Praha se počítají ve stovkách. Jsou mezi nimi i vzácné druhy

Jaro v Zoo Praha předvádí veškerou svoji roztomilost a hravost v podobě mláďat na opičích ostrovech. Dovádí tady mláďata lemura kata, guerézy pláštíkové či gibona stříbrného. Nejvíc v době, kdy probíhá krmení primátů, v Zoo Praha kolem půl jedenácté dopoledne a kolem třetí hodiny odpoledne. Na lákavou show jménem krmení se návštěvníci můžou těšit i u tučňáků Humboldtových, ani tam nechybí nová mláďata, dva malí tučňáci. Hned čtyři přírůstky letos přivítal na svět chovný pár vlků hřivnatých, kteří se již pomalu odvažují vzdálit od své nory.

Bažant, majna nebo pekari

„Od začátku letošního roku přišlo v Zoo Praha na svět už 267 mláďat od 81 druhů savců, ptáků, plazů i obojživelníků. A to ani nelze spočítat všechny další drobné bezobratlé,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Vůbec nejcennější jsou pochopitelně ta mláďata, která dávají svému druhu naději na přežití. V tom je role moderních zoo klíčová.“

Mezi nejvzácnější mláďata patří kuřata bažanta Edwardsova. Těch se v Zoo Praha vylíhlo hned sedm, dle některých zdrojů je přitom tento vietnamský bažant v přírodě již vyhynulý. Podobně je na tom i majna Rothschildova. Je to pěvec indonéského ostrova Bali, kde však již jednou vyhynul. Ochráncům se však podařilo druh na planetě zachovat, a to i úsilím ptačích parků a zoologických zahrad včetně Zoo Praha, kde od roku 1977 odchovali již 200 mláďat vzácné majny. Majna Rothschildova je příbuzná u nás známým špačkům, ale s těmi je spojuje i zpěv. Na rozdíl od špačků má však bíle zbarvené peří, její exotický vzhled ještě povyšuje modré lemování očí holou kůží a roztřepená chocholka peří, kterou při námluvách vztyčuje. Právě kvůli vzhledu se majna nelegálně loví pro chov v lidské péči. Ohrožuje ji však také drastický úbytek přirozeného prostředí. Okrasný pták je doma je v otevřených lesích s travinami. Jídelníček majny tvoří nektar rostlin, ale i hmyz, který také nektar vyhledává. Majna se živí motýly, termity, mravenci a kobylkami, kroužkovci nebo menšími plazi, stejně tak i semeny a ovocnými plody.

Majna Rotschildova

Video: Majna Rotschieldova, YouTube

Jako jedno ze dvou chovatelských zařízení v Evropě Zoo Praha pravidelně rozmnožuje i ohrožené pekari Wagnerovy. Letos se tady narodila hned čtyři mláďata druhu, který byl paradoxně nejprve popsán na základě fosilních nálezů. V roce 1930 byl pekari vědecky zdokumentován jako vymizelé, prehistorické zvíře, až o čtyřicet let později byl objeven v paraguayské části oblasti Grand Chaco. V přírodě však pekari Wagnerův žije jen v počtu několika málo tisíců, několik desítek jich žije v lidské péči, několik i v Zoo Praha.

Velikonoční kraslice pro pekari Wagnerovi (Jana Doktorová, Zuzana Kohoutová)

Video: Pekari Wagnerovy, YouTube

Velbloudi nebo lamy

V květnu se Zoo Praha rozrostla o velblouda dvouhrbého nebo nevlastní sourozence lam guanako, jedna z lam se přitom narodila přímo ve výběhu.

„Bylo to velmi rychlé a naprosto bezproblémové. Malá lama přišla na svět během půl hodiny, za druhou půl hodinu již chodila a připojila se ke zvídavému zbytku stáda,“ uvedla kurátorka kopytníků Zoo Praha Barbora Dobiášová. Radost má i z mladého velbloudího samečka. „Samice Fidorka je prvorodička, a tak přirozená obava byla na místě. I mladý velbloud dvouhrbý se však těší skvělému zdraví, stejně tak jeho mladá matka,“ dodala k novým přírůstkům.

Samec do Olomouce přicestoval ze zoo a botanické zahrady města Plzně, samice pochází z odchovu jihlavské zoo. V Zoo Olomouc zakládají chov seriem vůbec poprvé. Připravili pro ně voliéru ve stylu jejich jihoamerické domoviny. Zdobí je tak primárně pampová tráva (Cortaderia selloana). Pampová tráva, kortadérie, je jako impozantní trvalka k vidění i v českých zahradách, na rozdíl od seriem, za těmi se musí do zoo. Chovají je v Zoo Olomouc, ale i dalších zoologických zahradách Česka. Nechybí ani v Zoo Praha.

  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Nová mláďata v Zoo Praha se počítají ve stovkách. Jsou mezi nimi i vzácné druhy. Jaro v Zoo Praha předvádí veškerou svoji hravost. Dovádí tady mláďata lemura kata, guerézy pláštíkové či gibona stříbrného. Mláďata řádí u tučnáků Humboltových. Nové přírůstky mají i vlci. Mezi nejvzácnější mláďata patří ptáčata druhů bažant Edwardsův nebo majka Rotschildova.

, , , ,

Křivánková, R.: Nová mláďata v Zoo Praha se počítají ve stovkách. Jsou mezi nimi i vzácné druhy. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 25. květen 2022 [cit. 2022-05-25]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/seriemy-zoo-olomouc/

Zoo Praha

Zoo Praha představuje nejoblíbenější zoo v České republice. S více než milionem návštěvníků ročně je nejnavštěvovanější zoo v Česku. Patří také mezi nejnavštěvovanější turistické cíle v Česku vůbec. Prestižní žebříčky řadí Zoo Praha mezi nejkrásnější zoologické zahrady světa, server TripAdvisor ji opakovaně řadí mezi desítku nejlepších zoo na světě, v roce 2018 se mezi zoologickými zahradami dokonce umístila na pátém místě. V roce 2020 se Zoo Praha také zařadila mezi finalisty prestižního ocenění WAZA za mimořádný přínos na poli ochrany přírody a biodiverzity.

ZPRÁVY ZE ZOO · NOVÉ ČLÁNKY · ČESKO · OBJEVUJTE!

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *