Nejkrásnější interiér roku 2021? Prestižní soutěž vyhrál Mezonet 69 v Praze

Soutěž Interiér roku 2021 ovládla harmonie. Právě harmonie a stabilita vyjadřuje princip jing jang, který má numerické vyjádření 69. Právě tento princip inspiroval architekty ze studia NO ARCHITECTS, kteří se se svým projektem nazvaným Mezonet 69 stali vítězi kategorie rekonstrukce i absolutními vítězi sedmého ročníku soutěže.

Antistresový styl bydlení

Mezonet 69 navazuje na předchozí ročník, i v něm se stal absolutním vítězem mezonetový byt. Konkrétně mezonet v areálu Obecní dvůr v Praze, který pro manželský pár, sběratele umění, majitele velké knihovny a klavírního křídla, navrhl Akad. arch. Rudolf Netík pod značkou RN ARCHITEKTONICKÝ ATELIER.

Autory interiéru roku 2021 jsou MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková a Ing. arch. Ján Šefčík ze studia NO ARCHITECTS, kteří v soutěži uspěli již v minulosti, se svým projektem Baugruppe.

Mezonet 69 porota ocenila především za rafinovaný koncept střídmého a nezahlceného interiéru, který působí velmi antistresově. Dále vyzdvihla hru s barvami, konotace k tvarování první republiky a pochopení génia loci. Stejně tak zdůraznila smysl pro citlivé začlenění uměleckých děl, skvělé řemeslné zpracování a smysl pro detail.

Rekonstrukce a novostavby v soutěži Interiér roku

Přestože se interiérem roku letos stal rekonstruovaný byt, největší počet interiérů byl zastoupen v kategorii novostavba. Jejím vítězem se stal víkendový dům v Bukovanech autorů Václav Navrátil, Jan Sedláček, Kateřina Zabadalová, Jan Gadziala ze studia SENAA ARCHITEKTI.

Soukromé interiéry v kategorii Nízkonákladové bydlení reprezentuje téměř stoletý dělnický domek – Dům pro rodačku ze Šaľy. Prošel sofistikovanou rekonstrukcí pod vedením týmu Ing. arch. Zoran Samol a Ing. arch. Martina Baborjaková z ORA-ARCHITEKTI, kde se nic nebouralo zbytečně. Po ní interiéru dominuje smrkové dřevo v kombinaci s bílou a pastelovými barvami.

  • Interiér roku, oficiální webové stránky soutěže [online]. Praha: INSTITUT BYTOVÉHO DESIGNU, 2022 [cit. 2022-05-26]. Dostupné z: https://www.interierroku.cz/
  • D.E.S.I.G.N. Praha: Jana Kostelecká jakost, 2020. ISBN: 978-80-260-8277-4
  • Atlas současných interiérů. Praha: Slovart, 2011. ISBN: 978-80-7391-452-3

Nejkrásnější interiér roku 2021? Prestižní soutěž vyhrál Mezonet 69 v Praze. Soutěž Interiér roku 2021 ovládla harmonie. Právě ta vyjadřuje princip jing jang, který má numerické vyjádření 69. Inspiroval architekty ze studia NO ARCHITECTS, kteří se se svým projektem nazvaným Mezonet 69 stali absolutními vítězi soutěže. Mezonet 69 navazuje na předchozí ročník, i ten vyhrál mezonetový byt. Přestože se interiérem roku letos stal rekonstruovaný byt, největší počet interiérů byl zastoupen v kategorii novostavba. Jejím vítězem se stal víkendový dům v Bukovanech.

,

Křivánková, R.: Nejkrásnější interiér roku 2021? Prestižní soutěž vyhrál Mezonet 69 v Praze. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 26. květen 2022 [cit. 2022-05-26]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/interier-roku-2021-soutez/

Interiér roku 2021

Odborná porota soutěže Interiér roku 2021 pod vedením emeritního rektora pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové architekta a designéra prof. akad. arch. Jiřího Pelcla dr.h.c. vybírala z 200 interiérů českých a slovenských architektů a interiérových designérů. V mezinárodní odborné porotě rozhodovali o vítězích kromě Čechů i španělský architekt José Toral, dánský architekt Rasmus Kruse Jensen, italská architektka Daniela Colli, řecký interiérový designér Vangelis Bonios a řada dalších. Kromě architektů a interiérových designérů zasedli v porotě i tuzemské osobnosti s výjimečnými výsledky v oblasti vizuální kultury, jako je designér a sochař Rony Plesl, filmová režisérka a producentka Hana Třeštíková, designér Jakub Pollág, výtvarník Pasta Oner a další. Záštitu nad šestým ročníkem soutěže Interiér roku poskytlo Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo kultury SR, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Senát Parlamentu ČR, Magistrát hlavního města Prahy a starosta městské části Praha 7.

ČESKÝ DESIGN · ZDRAVÝ DOMOV · ČESKO · OBJEVUJTE!

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?
„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům
Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?
Pokojové rostliny jako přírodní čističky vzduchu
Domácnost bez chemie. Jak na to? Kde začít?
Levandule není (jen) pro kočky. Víte, kde všude v domácnosti se dá využít?
 

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.