ZOO PRAHA
Zoo Praha, oficiálně Zoologická zahrada hl. m. Prahy představuje nejoblíbenější zoo Česka. Dlouhodobě je nejnavštěvovanější zoologickou zahradou, která ročně vítá více než milion návštěvníků. V roce 2019 se stala třetím nejnavštěvovanějším turistickým cílem v Česku, hned po Pražském hradě a lanovce na Petřín. Prestižní žebříčky řadí Zoo Praha mezi nejlepší zoologické zahrady světa, například server TripAdvisor ji opakovaně řadí mezi TOP 10 zoo na světě, v roce 2018 se mezi zoologickými zahradami umístila na pátém místě. V roce 2020 se Zoo Praha také zařadila mezi finalisty prestižního ocenění WAZA za mimořádný přínos na poli ochrany přírody a biodiverzity.
Zoo Praha se stále výrazněji podílí na ochraně mnoha živočišných druhů, nejenom prostřednictvím svých chovů a odchovů, ale i přímo v místě jejich výskytu. Účastní se programů na ochranu koně Převalského v rámci projektu Návrat divokých koní, ale aktivně se podílí také na ochraně gorily nížinné, adaxe, ibise skalního, zubra, čápa černého, orlosupa bradatého, supa hnědého, užovky podplamaté, sysla obecného, kvakoše nočního, puštíka bělavého, sovy pálené nebo sýčka obecného.
Historie Zoo Praha sahá až do roku 1931. Zoologická zahrada v dolní části pražské Troje byla poprvé otevřena 28. září 1931, tehdy na ploše 24 hektarů. Jejím prvním ředitelem se stal Jiří Janda. Prvním zvířetem v pražské zoo byla vlčice Lotta s výběhem hned u hlavního vchodu. Navrh ho Carl Hagenbeck a dnes slouží pandám červeným. Zoo tehdy tvořil také dřevěný pavilónech pro lvy a tygry a voliéra dravců, která se nedochovala. Mezi prvními zvířaty byla i lvice Šárka, koně Převalského nebo lachtani Hýtu a Bahula, které zoo věnoval komik Vlasta Burian. V současnosti chová zoo Praha bezmála sedm set živočišných druhů. Počtem druhů i kusů zvířata patří mezi největší zoo Česka i Evropy.
Zoo Léto v Zoo Praha oživila samice hrabáče kapského Kvída, když porodila roztomilé holátko. Mládě hrabáče vypadá trochu jako malé prasátko, ale jeho nepřehlédnutelné uši prozrazují, že tohle zvíře na český dvorek tak úplně nepatří. Po narození toto nevšední africké miminko vážilo celých 1 450 gramů a měřilo 54 centimetrů. Dospělý hrabáč přitom dorůstá do…
Jedna z nejočekávanějších událostí v Zoo Praha přišla spolu s květnovým úplňkem. Od dubna jsou luskouni v Praze, konkrétně luskouni krátkoocasí. Slavnostní vítání luskounů proběhlo v neděli 15. května 2022. Zoo Praha je přitom teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny představuje návštěvníkům.
Třetí sobota v únoru má připomínat nejvíce nelegálně pašované živočichy světa. Jde o luskouny, starobylou skupinu bezzubých šelem, kteří připomínají oživlé šišky. Světový den luskounů upozorňuje na jedinečnost těchto unikátních savců s tělem pokrytým šupinami. Jako jediní ze všech živočichů na planetě nemají tělo pokryté chlupy.
Rok 2020 přinesl mnoho, také mnoho dobrého, třeba v podobě mláďat. Pokud jde o mláďata v zoo, konkrétně Zoo Praha, přišlo tam na svět hned 1369 mláďat 216 druhů savců, ptáků a plazů. Některá mláďata jsme již představovali. Nedaly se minout zejména ty největší zvířecí celebrity – slůňata.
Ne každý má možnost vzít si domů nějaké zvíře a zajistit mu náležitou péči. U některých zvířat je to dokonce nemožné. Nabízí se však adopce na dálku jako způsob, jak být nějaké zvířecí duši o kousek blíž. Adopce, podpora konkrétního zvířete je jednou z možností, jak podpořit také zvířata v zoologických zahradách, které s nuceným…
Indonéská džungle v pražské zoo, domov makaků vepřích, je plná roztomilosti! Přestože je zoologická zahrada stále uzavřena a návštěvníci se tak nemohou těšit z pohledu na nová mláďata, mohou se alespoň na dálku kochat roztomilými fotkami opičího dorostu. Alespoň zprostředkovaně můžeme se Zoo Praha sdílet radostné novinky. Ta poslední k nám dolétla přes sociální sítě,…
Máme rádi zvířata
Rozhlédneme-li se kolem sebe, máme možnost po celé planetě spatřit pozoruhodná zvířata, zoologické zahrady nám pomáhají pestrý svět zvířat poznat, na jednom místě nás čeká cesta kolem světa provázená úchvatnými živočišnými druhy. Při putování světem zvířat jsme bohužel také svědky toho, jak se divoká zvířata ztrácí spolu s jejich přirozeným prostředím. Vlivem lidské aktivity mnoho zvířat postupně mizí, zvířata trpí i přímým vlivem člověka. Na druhé straně se setkáváme i s aktivitami zaměřenými na zachování přírodního bohatství Země a ochranu krajiny, rostlin i zvířat. Tyto ochranné projekty realizuje také Zoo Praha.