Úplňky 2022: Kdy je úplněk tento měsíc? Co čekat?

Úplněk

Úplněk představuje vrcholnou fázi Měsíce, věčného druha planety Země. Astronomie jako úplněk označuje stav, kdy Slunce osvětluje celou polokouli Měsíce otočenou k Zemi. Měsíc o úplňku září na nebi více než jindy, už jenom tím přitahuje pozornost. Dění na planetě však ovlivňuje mnohem víc. Vliv Měsíce můžeme pozorovat typicky na mořském přílivu a odlivu, úplněk má vliv i na naši energii, citové rozpoložení, emoce, sny nebo spánek.

Úvodní foto: Pixabay.com

Leden – Únor – Březen– Duben – Květen – Červen– Červenec – Srpen – Září – Říjen – Listopad – Prosinec

Úplněk leden 2022

Kdy je úplněk, vůbec první úplněk v roce 2022? Lednový úplněk připadá na 18. leden 2022, nastává přesně v 00:48 hodin SEČ. Na co se připravit? Jde o úplněk, který následuje zimní slunovrat a přichází po prosincovém úplňku, který se označuje jako úplněk mrazivých zimních nocí. Ty jsou typické nejenom pro prosinec či leden, ale také pro únor. Paní zima se pevně drží svých otěží.

Úplněk je vrcholem, zakončením starého a začátkem nového měsíčního cyklu. Fázi ubývajícího Měsíce následuje novoluní, po něm nastává fáze přibývajícího Měsíce a konečně úplněk. Novoluní mělo tento měsíc termín 2. ledna 2022 v 19:33 hodin SEČ.

Astrologie: Úplněk v raku

Dle astrologie náleží lednový úplněk k vodnímu znamení rak. Luna znamení raka dokonce vládne. Pokud se spojí síla úplňku a energie raka, výsledkem je velká směs emocí, které nemusí být snadné zvládnout. Emoce v těchto dnech mohou být nezvykle silné, může se objevovat neklid či melancholie, ale také ochota pomáhat nebo touha tvořit.

Úplněk ve znamení raka bude naplněný emocionalitou, citlivostí, přecitlivělostí, ale i soucitem. To platí pro všechna znamení zvěrokruhu. Je to také příležitost poznat vlastní emoce a naučit se s nimi zacházet. Znamení raka nás směruje k emocím, tedy rodině, domovu a pocitům bezpečí. Další úplněk, který nás čeká v únoru 2022, horoskop přisuzuje k ohnivému znamení lva. S lednem se však pojí jiná šelma, a to vlk…

Vlčí úplněk

Úplněk v lednu je nazývaný také vlčí úplněk. Tradice ho spojuje s vlky, resp. vytím vlků, které se do lednových nocí dříve rozléhalo, o úplňku obzvlášť. V zimě navíc vlci hladověli, potravu hledali blíže lidským obydlím, a tak bylo jejich vytí hlasitější více než jindy. I přes návrat vlka do přírody se v moderní době můžeme přece jenom častěji než vlka zaslechnout o úplňku vytí psů. Pes je ostatně příbuzným vlka a stejně jako jeho divoký příbuzný i pes vyje na Měsíc, zvláště o úplňkové noci.

Úplněk únor 2022

Kdy je úplněk v únoru 2022? Únorový úplněk připadá na 16. únor 2022, nastává přesně v 17: 56 hodin SEČ. Co čekat? Stále je zima, zimní noci jsou mrazivé, a tak pozorování úplňku nebude úplně jednoduché. Nemusíte však Měsíc vidět, jeho sílu byste měli pocítit i tak.

Úplněk je vrcholem, zakončením starého a začátkem nového měsíčního cyklu. Fázi ubývajícího Měsíce následuje novoluní, po něm nastává fáze přibývajícího Měsíce a konečně úplněk. Novoluní mělo tento měsíc termín 1. února 2022 v 6:45 hodin SEČ.

Astrologie: Úplněk ve lvu

Dle astrologie náleží únorový úplněk k zemskému znamení lva. Horoskop toto znamení spojuje s velkou dávkou energie, pramení od samotného Slunce. Lev je charakteristický silnou vůlí, urputnou snahou řídit a ovlivňovat svůj život, také touhou po obdivu.

Úplněk ve lvu v nás probouzí touhu po něčem výjimečném, je nasycený energií stejně jako samotné Slunce, střed naší sluneční soustavy. Lev podporuje kreativitu a tvořivost, což můžeme příhodně využít. Plný měsíc pod vládou lva je také skvělou příležitostí naplnit své touhy po lásce. Přestože je mrazivý leden, nabádá nás Sluncem naplněný lev k milostným prožitků, utvrzuje také partnerské vztahy. Pokud jde o zdraví, lev se pojí se srdcem a kardiovaskulárním systémem obecně. Své srdce a tepny, také hlavu nebo zuby bychom měli ve dnech lva obzvlášť chránit.

Vlčí úplněk

Úplněk v únoru je nazývaný také sněžný úplněk. Nezřídka ho totiž provází sníh. Sníh znamená také nedostatek potravy v přírodě, dříve toto období přinášelo také hlad, únorový úplněk se proto někdy nazývá také jako hladový. Kvůli nepříznivým podmínkám, často až krutému mrazu to má být ten nejnáročnější úplněk v celém roce. Únor je však krátký měsíc a jaro je na dohled. Astronomické jaro, tedy termín jarní rovnodennosti v roce 2022 nastává 20. března. Jde také o Světový den vrabců.

Úplněk březen 2022

Kdy je úplněk v březnu 2022? Březnový úplněk připadá na 18. březen 2022, nastává přesně v 8:17 hodin SEČ. Co čekat? Máme před sebou jaro, od úplňku do prvního jarního dne zbývají pouhé dva dny. V roce 2022 jaro nastává 20. března.

Úplněk je vrcholem, zakončením starého a začátkem nového měsíčního cyklu. Fázi ubývajícího Měsíce následuje novoluní, po něm nastává fáze přibývajícího Měsíce a konečně úplněk. Novoluní mělo tento měsíc termín 2. března 2022 v 18:34 hodin SEČ.

Astrologie: Úplněk v panně

Dle astrologie náleží březnový úplněk ke znamení panna. Plná Luna je příležitost k očistným rituálům, cestě do svého nitra, ale znamená také ohrožení lidské psychiky. Pro úplněk ve znamení panny to platí obzvlášť, protože panna je sama o sobě náchylná k psychickým výkyvům a stresu.

Panna je dle horoskopu zodpovědná, systematická a pořádkumilovná osobnost, která je spokojená, když je všechno dokonalé. Každá maličkost může spokojenost panny narušit. Nejenom pro panny, i pro ostatní znamení zvěrokruhu platí, že vraní úplněk 2022 snadno vyvede z míry. Může v nás budit pochybnosti. Můžeme mít najednou sklony dramatizovat. O co důležitější je nepodléhat proměnlivým emocím, o to důležitější je spoléhat na svoji vnitřní intuici. Luna by měla pomoct s tím, abychom si ve svém nitru udělali jasno. Máme příležitost udělat pořádek v sobě i kolem sebe, úklid a sebepoznání jsou hlavními tématy tohoto času.

Vraní úplněk

Úplněk v lednu je nazývaný také vraní úplněk. Vraní krákání označuje konec zimy. Někdy se mu říká i úplněk ledové krusty nebo červí úplněk, protože v této době půda roztává a objevují se stopy červů, tedy žížal. S březnovým úplňkem se často vracejí i stěhovaví ptáci z teplých krajů. stěhovaví ptáci. Říká se mu také úplněk mízy nebo postní úplněk, ačkoliv půst dle křesťanských tradic patří k celému období od Třech králů až po Velikonoce.

Magie a úplněk | Fáze měsíce

Video: Magie a úplněk (YouTube)

Lunární kalendář

Lunární kalendář je zřejmě ten nejstarší kalendář vůbec. Je daný pohybem měsíčního kotouče a energií, kterou dnům dávají jednotlivé fáze Měsíce. Nejde jenom o úplněk a nov jako nejsilnější a nejvýraznější fáze měsíčního cyklu. Lunární kalendář zachycuje celý lunární cyklus, od novu až pro úplněk a od úplňku zase zpět do novoluní. První lunární den nastává po novoluní.

Literatura

  • Gabzdyl, P.: Měsíc známý i tajemný. Praha: Aventinum, 2013. ISBN: 978-80-7442-043-3
  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Internetové zdroje

/1/ Gabzdyl, P.: Fáze Měsíce. Měsíc.astronomie.cz [online]. Měsíc.astronomie.cz, 2018 [cit. 2020-12-29]. Dostupné z: http://mesic.astronomie.cz/faze-mesice.htm

/2/ Měsíc aktuálně. Česká astronomická společnost. Astro.cz [online]. Česká astronomická společnost, 2018 [cit. 2020-12-29]. Dostupné z: https://www.astro.cz/na-obloze/mesic.html

/3/ Měsíc na wikipedii [online]. Wikipedia.org, 2018 [cit. 2020-12-29]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/M%C4%9Bs%C3%ADc

…a vlastní poznatky a zkušenosti. říjen

Úplňky 2022: Kdy je úplněk tento měsíc? Co čekat?

Úplněk představuje vrcholnou fázi Měsíce, věčného druha planety Země. Vliv Měsíce na dění na Zemi je o době plné Luny nejsilnější. Kdy je úplněk v roce 2022? Kdy na nás jeho síla nejvíc působí? Kdy je úplněk tento měsíc a co mu přiřazuje horoskop?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *