ZOO V ČR

Zoologická zahradě je zábavné, ale i vědecké, vzdělávací a osvětové zařízení zaměřené na chov různých druhů zvířat, v podmínkách přibližujících přirozený život v přírodě.  Zoo, zoologické zahrady mají v Česku bohatou historii dlouhou více než sto let. Vůbec první byla Zoo Liberec, která byla založena v roce 1895. Od té doby vzniklo více než dvacet dalších zoologických zahrad a zoo parků. Nejoblíbenější z hlediska počtu návštěvníků je Zoo Praha v Troji, která je také třetí nejnavštěvovanější českou destinací vůbec. Unikátní je zoo Dvůr Králové v Česku, jehož součástí je africké safari.

Všechny zoo obecně patří k těm nejlákavějším turistickým cílů, které navštěvují jak rodiny s dětmi, tak jednotlivci všech věkových kategorií. Zábava v zoologické zahradě má přesah, nenásilný edukační kontext. Zoologické zahrady se navíc zasazují o záchranu ohrožených druhů. K těm největším hvězdám každý zoo patří mláďata, slůňata nebo malý hroch jsou však důkazem, že zdaleka nemusí jít o ty nejmenší obyvatele zoo. Notnou dávkou roztomilosti samozřejmě disponují i koťata, které jsou v zoo v divokém podání, například jako lvíčata, tygřata, mláďata servala, geparda aj. Pozornost budí i ptáčata (hadilov písař), která se však zvídavým očím návštěvníků zpravidla ukazují až po nějaké době v klidu a zázemí nepřístupné ubikace.

Hrošík liberijský, mládě

Hrošík liberijský v Safari Parku Dvůr Králové: Už druhý za půl roku!

O velkou radost v podobě malého hrošíka liberijského se nyní na dálku dělí Safari Park Dvůr Králové nad Labem. Stejně jako další české zoo sice mají zavřeno a jsou bez návštěvníků, zvířata však zde i nadále žijí svým životem, včetně matek a mláďat.

Mládě kočkodana, Zoo Dvůr Králové

Zoo Dvůr Králové 2020: Rok rekordů, mláďata a mimořádné odchovy

I Zoo Dvůr Králové, africký safari park byl poznamenán pandemií, shrnutí roku 2020 však není jenom negativní. Škody přes třicet milionů korun částečně snížila podpora Královéhradeckého kraje i příznivců safari. Přestože většinu roku byla zoo z nařízení vlády uzavřená, v létě trhala rekordy v návštěvnosti. Radost po celý rok přinášela také nová mláďata.

Tapírek v Zoo Praha

Mláďata v Zoo Praha v roce 2020: Ty nejvýznamnější odchovy

Rok 2020 přinesl mnoho, také mnoho dobrého, třeba v podobě mláďat. Pokud jde o mláďata v zoo, konkrétně Zoo Praha, přišlo tam na svět hned 1369 mláďat 216 druhů savců, ptáků a plazů. Některá mláďata jsme již představovali. Nedaly se minout zejména ty největší zvířecí celebrity – slůňata.

Bílá lvíčata Zoo Hodonín

Bílá lvíčata v Zoo Hodonín posílají do světa pozdravy

Přestože je Zoo Hodonín uzavřená, zdejší bílá lvíčata se mají čile k světu. Mláďata, která přišla na svět v srpnu 2020, nemůžou svoji roztomilostí těšit návštěvníky, a tak zoologická zahrada v Hodoníně vyslala do světa alespoň pozdravy. Fotky lvíčat jsou k vidění na sociálních sítích zahrady, podívat se na ně umožňuje i virtuální prohlídka.

Margay kotě

Zoo Jihlava se chlubí vzácným kotětem. Margay konečně začíná vykukovat na svět

Nápadně velké oči a výrazná kresba srsti. To jsou charakteristické rysy jihoamerické kočkovité šelmy margay. Stavbou těla připomíná kočku domácí, avšak rozhodně není člověku tak nakloněná, aby se dala chovat jako domácí mazlíček. V Česku je tak k vidění zejména v zoologických zahradách, zdobí Zoo Brno, Zoo Děčín a Zoo Jihlava. A právě ze Zoo…

Makak vepří mládě

Makakové v Zoo Praha zažívají baby boom. Letos přibyla hned čtyři mláďata

Indonéská džungle v pražské zoo, domov makaků vepřích, je plná roztomilosti! Přestože je zoologická zahrada stále uzavřena a návštěvníci se tak nemohou těšit z pohledu na nová mláďata, mohou se alespoň na dálku kochat roztomilými fotkami opičího dorostu. Alespoň zprostředkovaně můžeme se Zoo Praha sdílet radostné novinky. Ta poslední k nám dolétla přes sociální sítě,…

Máme rádi zvířata

Každý zkušený kočkomil či kočkař potvrdí, že klíčem ke šťastném soužití s kočkou je respekt k její povaze a potřebám. Respekt je klíčem, který otevírá lidské srdce a naplňuje ho láskou. Ta se pak projevuje jako láska ke všem zvířatům. Všechna zvířata si zaslouží respekt. Bez výjimky se každý živý tvor na této planetě raduje ze života, s láskou pečuje o mláďata a hraje si. I ten nejmenší dílek ze složitého ekosystému souhrnně nazvaného příroda má svůj význam. Tato planeta patří lidem, stejně jako rostlinám a zvířatům. Každý tady má své místo.

Autor: Radka Křivánková 2020/07/03