ZOO V ČR

Zoologická zahradě je zábavné, ale i vědecké, vzdělávací a osvětové zařízení zaměřené na chov různých druhů zvířat, v podmínkách přibližujících přirozený život v přírodě.  Zoo, zoologické zahrady mají v Česku bohatou historii dlouhou více než sto let. Vůbec první byla Zoo Liberec, která byla založena v roce 1895. Od té doby vzniklo více než dvacet dalších zoologických zahrad a zoo parků. Nejoblíbenější z hlediska počtu návštěvníků je Zoo Praha v Troji, která je také třetí nejnavštěvovanější českou destinací vůbec. Unikátní je zoo Dvůr Králové v Česku, jehož součástí je africké safari.

Všechny zoo obecně patří k těm nejlákavějším turistickým cílů, které navštěvují jak rodiny s dětmi, tak jednotlivci všech věkových kategorií. Zábava v zoologické zahradě má přesah, nenásilný edukační kontext. Zoologické zahrady se navíc zasazují o záchranu ohrožených druhů. K těm největším hvězdám každý zoo patří mláďata, slůňata nebo malý hroch jsou však důkazem, že zdaleka nemusí jít o ty nejmenší obyvatele zoo. Notnou dávkou roztomilosti samozřejmě disponují i koťata, které jsou v zoo v divokém podání, například jako lvíčata, tygřata, mláďata servala, geparda aj. Pozornost budí i ptáčata (hadilov písař), která se však zvídavým očím návštěvníků zpravidla ukazují až po nějaké době v klidu a zázemí nepřístupné ubikace.

Mládě kočkodana, Zoo Dvůr Králové

Zoo Dvůr Králové 2020: Rok rekordů, mláďata a mimořádné odchovy

I Zoo Dvůr Králové, africký safari park byl poznamenán pandemií, shrnutí roku 2020 však není jenom negativní. Škody přes třicet milionů korun částečně snížila podpora Královéhradeckého kraje i příznivců safari. Přestože většinu roku byla zoo z nařízení vlády uzavřená, v létě trhala rekordy v návštěvnosti. Radost po celý rok přinášela také nová mláďata.

Tapírek v Zoo Praha

Mláďata v Zoo Praha v roce 2020: Ty nejvýznamnější odchovy

Rok 2020 přinesl mnoho, také mnoho dobrého, třeba v podobě mláďat. Pokud jde o mláďata v zoo, konkrétně Zoo Praha, přišlo tam na svět hned 1369 mláďat 216 druhů savců, ptáků a plazů. Některá mláďata jsme již představovali. Nedaly se minout zejména ty největší zvířecí celebrity – slůňata.

Bílá lvíčata Zoo Hodonín

Bílá lvíčata v Zoo Hodonín posílají do světa pozdravy

Přestože je Zoo Hodonín uzavřená, zdejší bílá lvíčata se mají čile k světu. Mláďata, která přišla na svět v srpnu 2020, nemůžou svoji roztomilostí těšit návštěvníky, a tak zoologická zahrada v Hodoníně vyslala do světa alespoň pozdravy. Fotky lvíčat jsou k vidění na sociálních sítích zahrady, podívat se na ně umožňuje i virtuální prohlídka.

Margay kotě

Zoo Jihlava se chlubí vzácným kotětem. Margay konečně začíná vykukovat na svět

Nápadně velké oči a výrazná kresba srsti. To jsou charakteristické rysy jihoamerické kočkovité šelmy margay. Stavbou těla připomíná kočku domácí, avšak rozhodně není člověku tak nakloněná, aby se dala chovat jako domácí mazlíček. V Česku je tak k vidění zejména v zoologických zahradách, zdobí Zoo Brno, Zoo Děčín a Zoo Jihlava. A právě ze Zoo…

Makak vepří mládě

Makakové v Zoo Praha zažívají baby boom. Letos přibyla hned čtyři mláďata

Indonéská džungle v pražské zoo, domov makaků vepřích, je plná roztomilosti! Přestože je zoologická zahrada stále uzavřena a návštěvníci se tak nemohou těšit z pohledu na nová mláďata, mohou se alespoň na dálku kochat roztomilými fotkami opičího dorostu. Alespoň zprostředkovaně můžeme se Zoo Praha sdílet radostné novinky. Ta poslední k nám dolétla přes sociální sítě,…

Hadilov písař

O vzácné mládě hadilova pečuje v Zoo Dvůr Králové maňásek

Dvě letošní mláďata hadilova písaře doplnilo v Safari parku Dvůr Králové třetí. Vylíhlo se až 23. října, tedy netradičně pozdě. Rodiče vejce snesli do venkovní voliéry, navíc snůšku záhy opustili. Chovatelům tak nezbylo než vejce umístit do líhně.

Máme rádi zvířata

Každý zkušený kočkomil či kočkař potvrdí, že klíčem ke šťastném soužití s kočkou je respekt k její povaze a potřebám. Respekt je klíčem, který otevírá lidské srdce a naplňuje ho láskou. Ta se pak projevuje jako láska ke všem zvířatům. Všechna zvířata si zaslouží respekt. Bez výjimky se každý živý tvor na této planetě raduje ze života, s láskou pečuje o mláďata a hraje si. I ten nejmenší dílek ze složitého ekosystému souhrnně nazvaného příroda má svůj význam. Tato planeta patří lidem, stejně jako rostlinám a zvířatům. Každý tady má své místo.

Autor: Radka Křivánková 2020/07/03