ZOO V ČR

Zoologická zahradě je zábavné, ale i vědecké, vzdělávací a osvětové zařízení zaměřené na chov různých druhů zvířat, v podmínkách přibližujících přirozený život v přírodě.  Zoo, zoologické zahrady mají v Česku bohatou historii dlouhou více než sto let. Vůbec první byla Zoo Liberec, která byla založena v roce 1895. Od té doby vzniklo více než dvacet dalších zoologických zahrad a zoo parků. Nejoblíbenější z hlediska počtu návštěvníků je Zoo Praha v Troji, která je také třetí nejnavštěvovanější českou destinací vůbec. Unikátní je zoo Dvůr Králové v Česku, jehož součástí je africké safari.

Všechny zoo obecně patří k těm nejlákavějším turistickým cílů, které navštěvují jak rodiny s dětmi, tak jednotlivci všech věkových kategorií. Zábava v zoologické zahradě má přesah, nenásilný edukační kontext. Zoologické zahrady se navíc zasazují o záchranu ohrožených druhů. K těm největším hvězdám každý zoo patří mláďata, slůňata nebo malý hroch jsou však důkazem, že zdaleka nemusí jít o ty nejmenší obyvatele zoo. Notnou dávkou roztomilosti samozřejmě disponují i koťata, které jsou v zoo v divokém podání, například jako lvíčata, tygřata, mláďata servala, geparda aj. Pozornost budí i ptáčata (hadilov písař), která se však zvídavým očím návštěvníků zpravidla ukazují až po nějaké době v klidu a zázemí nepřístupné ubikace.

Pekari Zoo Praha

Nová mláďata v Zoo Praha se počítají ve stovkách. Jsou mezi nimi i vzácné druhy

Jaro v Zoo Praha předvádí veškerou svoji hravost. Dovádí tady mláďata lemura kata, guerézy pláštíkové či gibona stříbrného. Mláďata řádí u tučnáků Humboltových. Nové přírůstky mají i vlci. Mezi nejvzácnější mláďata patří ptáčata druhů bažant Edwardsův nebo majka Rotschildova.

Seriema rudozobá v Zoo Olomouc

Hrůzoptáci seriemy: Nová atrakce v Zoo Olomouc

Seriemy rudozobé (Cariama cristata) se po roce stráveném v neveřejné části Zoo Olomouc představují veřejnosti. Návštěvníci pár seriem mohou spatřit v jedné z voliér naproti euroasijskému safari. Spíše než je uvidí, je nejspíš uslyší. Zvuk těchto zvláštních ptáků, kteří jsou doma v Jižní Americe, se nese na kilometry daleko. Již to vzbuzuje hrůzu.

Bílí lvi v Zoo Hodonín

Bílá lvíčata ze Zoo Hodonín se stěhují do Venezuely

Návštěvníky i chovatele těšila bílá lvíčata v Zoo Hodonín po dva roky. Roztomilá koťata se narodila v srpnu 2020, aby se stala obrovským lákadlem pro návštěvu zoo. Dnes jsou z nich dospělé šelmy a stěhují se do jihoamerické Venezuely.

Luskoun manis

Konečně se ukázali. Vítání luskounů v Zoo Praha

Jedna z nejočekávanějších událostí v Zoo Praha přišla spolu s květnovým úplňkem. Od dubna jsou luskouni v Praze, konkrétně luskouni krátkoocasí. Slavnostní vítání luskounů proběhlo v neděli 15. května 2022. Zoo Praha je přitom teprve druhou zoo v Evropě, která luskouny představuje návštěvníkům.

Černý panter v Zoo Zlín

Černý panter a zlatá samice: Jaguáři se vrací do Zoo Zlín. A hned do největší expozice v Evropě

Po dlouhých dvaceti letech se v roce 2022 do Zoo Zlín vrací jihoamerický jaguár, dokonce v barvě, pro kterou se označuje jako černý panter, samec Danny z dánské Zoo Skaeru. V nové expozice s názvem Jaguar Trek mu bude dělat společnost samice Yuna ze zoo v německém Rostocku. S velikostí přes dva tisíce metrů čtverečních…

Lemuři

Velemyš, lemuři, zebra či kočka arabská: Nová mláďata v Zoo Jihlava

Loni se v Zoo Jihlava narodilo či vylíhlo asi pět set mláďat osmdesáti druhů živočichů. K těm nejvýznamnějším patří vedle babirusy sulaweské, vari červeného, varana modrého také koťata vzácného levharta cejlonského. Radost v jihlavské zoo udělala koťata levharta po dlouhých dvanácti letech. Prvním mládětem roku 2022 je v Jihlavě trochu paradoxně velemyš.

Máme rádi zvířata

Každý zkušený kočkomil či kočkař potvrdí, že klíčem ke šťastném soužití s kočkou je respekt k její povaze a potřebám. Respekt je klíčem, který otevírá lidské srdce a naplňuje ho láskou. Ta se pak projevuje jako láska ke všem zvířatům. Všechna zvířata si zaslouží respekt. Bez výjimky se každý živý tvor na této planetě raduje ze života, s láskou pečuje o mláďata a hraje si. I ten nejmenší dílek ze složitého ekosystému souhrnně nazvaného příroda má svůj význam. Tato planeta patří lidem, stejně jako rostlinám a zvířatům. Každý tady má své místo.

Autor: Radka Křivánková 2020/07/03