Zoo Liberec chová vzácné žabky. Stala se třetí zoo v Evropě, kde se listovnice pestrá chová

Listovnice pestrá je drobná žába Jižní Ameriky. Obývá tropické a subtropické lesy, mokřady, vlhké traviny a křoviny. v lidské péči je jejich chov kvůli vysoké citlivosti žabek velmi náročný. To Zoo Liberec neohradilo a v únoru 2022 s chovem vzácných žabek začala, jako jediná zoo v česku a třetí instituce v Evropě.

Úvodní foto: Zoo Liberec

Listovnice v zoo

V Evropě je listovnice pestrá k vidění v Merrist Wood and Guilford College ve Velké Británii a německé zoo Tierpark Chemnitz (Saská Kamenice). Právě odtud se dostalo do Liberce šest mladých žabek, které nejsou větší než 3 až 5 centimetrů. V Zoo Liberec budou obývat paludárium, tedy kombinaci akvária a terária. Paludárium bylo vyrobeno speciálně pro tento druh a již je umístěno za vstupem do pavilonu tropů.

„Paludárium je nádrž osázena živými rostlinami a díky optimální teplotě a vlhkosti přibližuje chovaným zvířatům v co nejvyšší možné míře jejich přirozené prostředí. Naše paludárium má uvnitř nainstalované mlžení, rosení a vodopád. Voda uvnitř teče přes filtrační systém s automatizovaným doplněním vody“, vysvětluje zooložka Petra Hnidová.

Listovnice pestrá

Listovnice pestrá, lat. Pithecopus hypochondrialis, je noční tvor, který přes den odpočívá na listech rostlin. Klidu pomáhá zelené maskování, se kterým žába dokonale splyne s listy. Zelenou barvu přizpůsobuje barvě listů. Nenápadnost ještě povyšuje zvláštním pohybem po dlouhých tenkých končetinách, kdy odhaluje své žlutooranžové boky a vnitřní strany končetin, které mají nepravidelné fialové pruhy. Potravu žáby tvoří zejména hmyz.

Raritní druh je doma především v Kolumbii, Venezuele, Guyaně a Brazílii. K páření dochází v období dešťů, tedy v období našeho jara a podzimu. K páření dochází v noci. Samice pak lepí snůšky vajíček na listy rostlin, rostoucích pod vodní hladinou. Za 7 dnů se s vajíček vyvinou pulci, když prorazí rosolovitý obal vajíčka, dostanou se do vody, kde se dále vyvíjí až v malé žabky. Pro rozmnožování a vývoj žabek je však potřeba stabilní vyšší vzdušná vlhkosti, optimální teplota ve dne a jiná v noci a další faktory. To chov raritního druhu v lidské péči značně komplikuje. Proto jsou také malé, na první pohled nenápadné žabky k vidění tak vzácně.

7 Cool Facts about Waxy Monkey Frogs | Pet Reptiles

Video: Monkey Frog, YouTube

Žáby a další zvířata Jižní Ameriky v Zoo Liberec

V Zoo Liberec se již od roku 2017 věnují chovu další žáby z Jižní Ameriky. Pralesnička strašná, která je doma v oblasti tropického lesa západní Kolumbie, však na rozdíl od listovnice vyniká nápadnou barvou. Její výstražné zbarvení v odstínech žluté, kovově zelené a oranžové stejně jako název upozorňuje na její nebezpečnost. Kožní sekret pralesničky obsahuje silně jedovatý alkaloid batrachotoxin. To rosnička včelí nebo také harlekýn, další obyvatel libereckého pavilonů tropů, tak strašná není. I rosnička včelí však při ohrožení vylučuje sekret. Jeho mléčně bílá barva také dala vznik anglickému označení žáby Amazon Milk Frog.

Amazon Milk Frog, The Best Pet Amphibian?

Video: Milk Frog, YouTube

Jihoamerickým žábám dělají v Zoo Liberec společnost i další druhy ze stejného kontinentu, například tapír jihoamerický, tamarín pinčí, kosman zakrslý, morče bolívijské, tučnák humboldův, pásovec kulovitý, nandu darwinův, ara hyacintový, dracéna krokodýlovitá, lachtan hřivnatý, mravenečník velký, želva uhlířská, vikuňa, viskača nebo margay, nebo také ocelot dlouhoocasý, známý i jako dlouhoocasá tečkovaná kočka.

Margay: The Cat That Thinks It's a Monkey

Video: Margay, Monkey Cat, YouTube

Nádherně zbarvená kočka margay je velmi plachá, většinu života se skrývá v korunách stromů. Spolu s levhartem obláčkovým je to jediná kočka, která se dokáže pohybovat po kmeni stromu hlavou dolů. Pomáhá ji k tomu právě dlouhý ocas a i na kočku nezvykle pružné zadní končetiny.

Literatura

  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

/1/ Listovnice pestrá. ZooLiberec.cz [online]. Liberec: Zoo Liberec, 24. února 2022 [cit. 2022-02-26]. Dostupné z: https://www.zooliberec.cz/zvirata-u-nas/listovnice-pestra/

/2/ Vzácné listovnice v Zoo Liberec. ZooLiberec.cz [online]. Liberec: Zoo Liberec, 24. února 2022 [cit. 2022-02-26]. Dostupné z: https://www.zooliberec.cz/vzacne-listovnice-v-zoo-liberec/novinky-v-zoo/

/3/ Malé žabky v Zoo Liberec jsou velkou raritou! VisitLiberec.cz [online]. Liberec: Městské informační centrum Liberec, 24. února 2022 [cit. 2022-02-26]. Dostupné z: https://www.visitliberec.eu/aktuality/male-zabky-v-zoo-liberec-jsou-velkou-raritou/

/4/ Kolářová, Z.: FOTO: Liberecká zoo začala s chovem vzácných žabek, jako jediná v Čechách. Denik.c [online]. Liberec: VLTAVA LABE MEDIA, 26. února 2022 [cit. 2022-02-26]. Dostupné z: https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/liberecka-zoo-zacala-s-chovem-vzacnych-zabek-jako-jedina-v-cechach-20220226.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Zoo Liberec nově chová vzácné žabky. Stala se třetí zoo v Evropě, kde se listovnice pestrá chová

Listovnice pestrá je drobná žába Jižní Ameriky. v lidské péči je jejich chov kvůli vysoké citlivosti žabek velmi náročný. To Zoo Liberec neohradilo a v únoru 2022 s chovem vzácných žabek začala, jako jediná zoo v česku a třetí instituce v Evropě.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

4.8/5 - (5 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *