Neviditelné vitamíny vzduchu: Jak záporné ionty ovlivňují lidské zdraví? Co o nich nejspíš ani netušíte?

Zdravé vnitřní prostředí charakterizuje několik základních faktorů, ty klíčové se nedají pozorovat, vidět nebo slyšet. Subjektivně je však vnímáme prostřednictvím příjemných pocitů. Jde zejména o pocit čerstvého vzduchu, kdy se můžeme zhluboka nadechnout a zachytit příval nové energie. Je to pocit, který zažíváme venku po bouřce.

Svěží, lehký vzduch, kdy se nám dobře dýchá, necharakterizuje pouze podíl kyslíku. Ve skutečnosti jde především o koncentraci záporných iontů ve srovnání s ionty kladnými, tzv. iontové mikroklima.

Svěžest vodopádů a čistota vzduchu po bouřce

Největší koncentraci záporných iontů lze zachytit například poblíž vodopádů nebo těsně nad vodní hladinou. Přirozeně totiž záporné ionty vznikají například odpařováním či rozstřikováním vody, ale také třeba při hoření nebo elektrických výbojích blesků při bouřce. Proto je pro nás vzduch po bouřce tak přitažlivý. Vědci to vysvětlují právě prostřednictvím ionizace, resp. zvýšené koncentrace vzdušných iontů se záporným nábojem. Zatímco před bouřkou se koncentrace negativních iontů v kubickém centimetru vzduchu pohybuje do necelé tisícovky, po bouřce je koncentrace záporných iontů ve vzduchu v řádech tisíců až desetitisíců.

Blesk Smrtící síla přírody

Video National Geographic: Tajemný blesk (dokument)

Co jsou to vlastně ionty?

Ionty jsou lehké částice, které získaly, nebo ztratily elektron. Záporné vzdušné ionty jsou molekuly kyslíku nabité jedním elektronem. Jsou mimořádně pohyblivé, proto se jim říká také lehké ionty. Velmi snadno reagují, i s těmi nejmenšími částečkami ovzduší. Proto záporné ionty ničí jakýkoliv prach nebo kouř. Proto je jejich vysoká koncentrace charakteristická pro čisté ovzduší. Na druhé straně se však záporné ionty o čisté ovzduší také starají – právě tím, že se jejich nadbytečný elektron připojuje k částečkám prachu a dalších nečistot. Ty pak těžknou a usazují se, nedochází tak k jejich vdechování.

Co všechno dokážou záporné ionty?

Jan Sitar z interní a endokrinologické ordinace Polikliniky v Kuřimi vysvětluje vliv vzdušných iontů na lidské zdraví prostřednictvím tzv. serotoninového metabolismu. Serotonin je hormon, který se z velké části podílí na celkové náladě. Mj. se účastní regulace spánku, resp. způsobuje nespavost, zvyšuje krevní tlak, pocity bolestivosti nebo agresivitu. Nadbytek serotoninu v nervové tkání mj. způsobuje deprese a další psychické potíže.

Když se negativní ionty dostanou prostřednictvím vzduchu do plic, krevním oběhem se dostávají až do mezimozku, kde se normálně tvoří serotonin. Tady aktivují enzymy, které serotonin rozkládají, tím snižují jeho hladinu v krvi a tkáních. Pozitivně nabité ionty působí opačně. Obecně jsou proto negativním iontům přičítány pozitivní účinky na náladu a emoce, psychický stav, spánek, ale také kardiovaskulární systém. Jan Sitar ve svém článku Vzdušné ionty a naše zdraví přisuzuje záporným částicím také schopnost urychlovat hojení ran a popálenin.

Ionizovaný vzduch prokazatelně podporuje dýchání, ulevuje při respiračních potížích, mj. působí bakteriostaticky až baktericidně. Toho využívá tzv. speleoterapie. Jeskynní mikroklima je typické právě vysokou koncentrací záporných iontů. Příznivé působení ionizace v jeskyních provází i další pozitivní faktory, například téměř stoprocentní vlhkost, absolutní čistota ovzduší, nízká prašnost, stálá teplota nebo malé malé kolísání barometrického tlaku.

Jak ozdravit ovzduší v interiéru?

Těžko se v 21. století budeme přesouvat do jeskyní, přestože nabízejí mnohem zdravější ovzduší než moderní budovy. I tam je však dostupná ionizace, o kterou se postará ionizátor, často v kombinaci s čističkou vzduchu. Sám o sobě však ionizátor nestačí. Základem zdravého ovzduší v interiéru je větrání a správná hladina vlhkosti vzduchu.

Koncentraci negativních, avšak pozitivně působících iontů napomůže také úklid, který zbaví ovzduší prachu a dalších škodlivin. Ovšem pozor na agresivní mycí a čistící prostředky, které ovzduší zamořují celou paletou toxických částeček. Chceme-li mít v interiéru zdravé klima, měli bychom při úklidu využívat přírodní čističe a eko drogerii.

Ohlídat bychom měli také kvalitu materiálů, nábytku a předmětů v domácnosti, ze kterých se bohužel do ovzduší také mohou dostávat škodliviny, typicky například formaldehyd ze skupiny ftalátů. Ionizaci v neposlední řadě také přímo škodí tzv. elektrosmog, který vyzařují televize, monitory a další elektronická zařízení.

TIPY OD KOCOURA: JAK DOMA ZLEPŠIT IONTOVÉ MIKROKLIMA?

  • Nezapomínejte na pravidelné větrání, udržujte vlhkost vzduchu kolem 55 %.
  • Vypínejte ze systému elektrické přístroje a omezte jejich používání, ztlumte elektrosmog.
  • Upřednostňujte přírodní materiály, které mají lepší elektrické vlastnosti než materiály syntetické.
  • Vyhýbejte se agresivní chemii v domácnosti, pro úklid využívejte přírodní čističe a eko drogerii.
  • Pěstujte pokojové rostliny, fungují jako přírodní čističky vzduchu.
  • Využijte v interiéru proudící vodu, může to být třeba fontána pro zvířata.
Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Literatura

  • PONČÍK, V. Sledování koncentrace vzdušných iontů – bakalářská práce. Brno: Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2009. 39 s. Vedoucí bakalářské práce Ing. Zdeněk Buřival, CSc.
  • HRADECKÝ, J. Iontové pole v pobytových prostorech – diplomová práce. Brno: Vysoké učení technické v Brně, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, 2004. 74 s. Vedoucí diplomové práce Ing. Zdeněk Buřival, CSc.

Internetové zdroje

Článek , zdroje ke článku: Proč se uvnitř necítíme jako venku? Kde se bere pocit čerstvého vzduchu? Objasnění nabízí ionizace. U KOCOURA DOMA.cz [online]. U Kocoura doma, 2019 [cit. 2020-09-11]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/ionizace/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Pocit čerstvého vzduchu: Jak to ta příroda dělá? A jak to od přírody okopírovat doma?

Zhluboka se nadechnout a cítit příval svěží energie! V mnoha domácnostech si bohužel o dýchání čerstvého vzduchu můžeme nechat jenom zdát. Větrání prostě nestačí, klíčem je ionizace. Pocit čerstvého vzduchu totiž zprostředkovávají záporné ionty.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

AROMATERAPIE | BACHOVY ESENCE | BYLINKOVÁNÍ |  VRNIVÁ MAGIE |  DŮM & ZAHRADA

5/5 - (8 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *