Nejoblíbenější domácí mazlíčci v Česku

Více než polovina dospělé populace v Česku žije s domácím mazlíčkem. Podle výzkumu agentury Focus vlastní nějaké domácí zvíře 74 % lidí žijící v rodinných domech, 47 % lidí v bytových domech a 45 % v panelácích. Nad všemi domácími mazlíčky přitom s přehledem vítězí psi, až za nimi jsou pak kočky a další zvířata. Ovšem nezřídka narazíme i na kombinaci kočka a pes.

Úvodní foto: Unsplash.com

Kočka a pes – Rybičky – Papoušci – Hlodavci

Kočka a pes

Nejčastěji chovaným domácím mazlíčkem v Česku je pes. Chov psů má na našem území dlouholetou tradici. Pes byl nejlepší přítel již panovníků z rodu Přemyslovců. V počátcích byl chov psů spojený především s loveckou kynologií, také český král a římský císař Karel IV. choval lovecká plemena. Později se psi stali také společníky strážníků, do popředí se dostala plemena německý ovčák, erdelteriér, dobrman, rotvajler, posléze i boxer a knírač. I přes své pracovní využití dnes čeští psi představují zejména ryzí domácí mazlíčky, kteří lidé chovají převážně pro radost, příp. jako hlídače domu.

24 % obyvatel psa dle agentury focus chová převážně doma a 13 % obyvatel převážně venku. K vidění jsou u nás nejčastěji voříšci, ale vyskytují se zde i plemena psů snad ze všech koutů světa. Ta nejoblíbenější psí plemena dnes představují: německý ovčák, jezevčík, yorkšírský teriér, čivava, labrador, border kolie, stafordšírský bulteriér, retriever, bernský salašnický pes a anglický kokršpaněl. Češi si oblíbili také plemena jako boxer, bígl, maltézský psík, německý ohař, německá doga, bígl, rhodéský ridgeback, maďarská vizsla, hovawart, francouzský buldoček, Jack Russell teriér, kavalír king Charles španěl, irský setr, knírač, pudl, dobrman, rotvajler, mops, West White teriér, také chodský pes nebo československý vlčák nebo český strakatý pes. V Česku přitom mají původ vedle chodského psa, českého strakatého psa nebo československého vlčáka i další česká plemena: český fousek, český teriér, český horský pes nebo pražský krysařík. Celkem v Česku žije více než dva miliony psů. To koček je asi polovina.

🐾Česká národní plemena psů 🐾

Video: Česká národní plemena psů (Youtube)

„Ať je koček milion!“ volá ve slavném večerníčku do sluchátka Mach se Šebestovou a koček v Česku milion opravdu je, dokonce o něco víc. Dle statistiky organizace FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation) za rok 2019 v Česku žije asi 2 miliony psů a 1,4 milionů koček. Výzkum Focus doplňuje, že kočky chová 11 % obyvatel jako vnitřní a 12 % jako venkovní zvíře. A pozor, 2 % chovatelů má doma čtyři a více koček.

Z dat Českého svazu chovatelů se pak dá vyčíst, že nejoblíbenějším plemenem v Česku je aktuálně mainská mývalí kočka následovaná britskou kočkou a ragdollem. Početně pochopitelně převažují klasické kočky evropské, pokud však jde o šlechtěné kočky, mezi nejoblíbenější plemena koček se vedle mainské, britské nebo ragdolla dostala i sibiřská kočka, perská kočka, ruská modrá, bengálská kočka, sphynx, něvská maškaráda a kartouzská kočka.

TOP 10 nejoblíbenějších kočičích plemen

Video: Nejoblíbenější kočičí plemena (Youtube

Rybičky a další obyvatelé akvárií

Není to však jen kočka a pes. 9 % Čechů má doma akvárium a rybičky. Ty představují vděčné a nenáročné domácí mazlíčky, kteří si vystačí povětšinou sami a doma jsou člověku opravdu především potěšením. I rybičky však nabízejí relax a starají se o psychickou pohodu svého chovatele. Nejčastěji jsou to konkrétně neonky, závojnatky, skaláry nebo mečovky. V akváriu však může plavat třeba i tzv. rybí pitbull, okrasná akvarijní ryba Cichlasoma Flowerhorn.

V akváriu však lze chovat i netradiční tvory, například hlemýždě, želvy, ale také krevetky nebo prastaré listonohy připomínající trilobity známé ze zkamenělin. A to jsou tu i terária s nejrůznějšími plazy, ale i akvaterária, kde žije například bazilišek.

Krevetky - krmení

Video: Akvárium s krevetkami, krmení (Youtube)

Papoušci a další exotičtí ptáci

7 % Čechů jako domácí mazlíčky vyznává papoušky, kanárky nebo jiné ptactvo. Nejčastější a také nejméně náročný je papoušek vlnkovaný, známý jako andulka. V počtu andulky, s korelami a roselami nad ostatními ptáky bezkonkurenčně vedou, mezi většími ptáky chovanými doma pak kraluje žako, známý jako mluvící papoušek.

Příšerně ukecaný žako

Video: Papoušek žako mluví (Youtube)

Najdou se však i chovatelé, kteří se věnují náročnějšímu chovu největších papoušků rodu ara, konkrétně například ararauna, také kakadu bílý nebo amazoňan modročelý. Zájem o chov velmi vzácných a drahých papoušků stoupá i díky příznivé ekonomické situaci, například ara hyacintový pořízený v páru vyjde asi na 600 tisíc korun. Češi se však chovu věnují tak úspěšně, že se čeští papoušci ve velkém exportují. Ročně z Česka putují exotičtí ptáci v hodnotě několika desítek milionů korun. Mluvčí výstavy exotického ptactva Exota Olomouc Jan Potůček pro server Týden uvedl, že se z ČR exportují zejména andulky, korely, rosely, agapornisové, alexandři nebo neofémy.

Hlodavci a neobvyklí domácí mazlíčci

Nenáročné domácí mazlíčky zastupují i hlodavci. Králíčka má doma 6 % Čechů a nějakého malého hlodavce 4 %. Může to být morče, křeček, myš, potkan, krysa, ale také tzv. chillská veverka – osmák degu, pískomil nebo činčila.

Video: Osmák degu, chov (Youtube)

Ale pozor, takový osmák, pískomil nebo činčila nejsou jediní netradiční domácí mazlíčci. V Česku se jako domácí mazlíček chová také skunk nebo fretka, miniprasátko, ježek, šnek nebo tzv. vodní dráček, obojživelník axolotl mexický, který dorůstá až do délky 35 centimetrů. Vodní dráček sice nežere princezny, ale na čerstvém mase si s radostí pochutná.

Internetové zdroje

/1/ Podíl domácích mazlíčků v českých domácnostech mírně roste. Výzkum agentury focus. Focus-agency.cz [online]. Brno: FOCUS – Centrum pro sociální a marketingovou analýzu, 12. únor 2018 [cit. 2020-09-10]. Dostupné z: https://www.focus-agency.cz/z-nasich-vyzkumu/podil-domacich-mazlicku-v-ceskych-domacnostech-mirne-roste

/2/ FEDIAF European Facts and figures 2019, Informace o evropském trhu s potravou pro domácí zvířata (studie Sdružení výrobců potravy pro domácí zvířata). FEDIAF.org [online]. FEDIAF, Bruxelles, 2019 [cit. 2020-09-10]. Dostupné online z: https://fediaf.org/images/FEDIAF_facts_and_figs_2019_cor-35-48.pdf

/3/ Peška, R.: Milion psů, stejný počet koček. Většina lidí v Česku má doma zvíře. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 6. září 2010 [cit. 2020-09-10]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/milion-psu-stejny-pocet-kocek-vetsina-lidi-v-cesku-ma-doma-zvire.A100905_141126_hobby-mazlicci_bma

/4/ Zvíře má doma každý druhý Čech. Nejpopulárnějším mazlíčkem je pes. iRozhlas.cz [online]. Praha: Český rozhlas, 12. únor 2018 [cit. 2020-09-10]. Dostupné z: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/pes-kocka-zvirata-cesko-pruzkum_1802121955_ako

/5/ Mašín, R.: Papoušek je oblíbeným domácím mazlíčkem. Novinky.cz [online]. Praha: Borgis, 13. ledna 2016 [cit. 2020-09-10]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/papousek-je-oblibenym-domacim-mazlickem-337901

/6/ „Čeští“ papoušci jsou žádaní. Do zahraničí putují za desítky milionů. Týden.cz [online]. Praha: Impression Media, 18. září 2016 [cit. 2020-09-10]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/byznys/cesko/cesti-papousci-jsou-zadani-do-zahranici-putuji-za-desitky-milionu_398271.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Nejoblíbenější domácí mazlíčci v Česku

Více než polovina dospělé populace v Česku žije s domácím mazlíčkem. Nad všemi domácími mazlíčky přitom s přehledem vítězí psi, až za nimi jsou pak kočky a další zvířata jako rybičky, papoušci nebo hlodavci. Ovšem nezřídka narazíme i na kombinaci kočka a pes.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *