Skip to content →

3 nejoblíbenější plemena koček v Česku

Jaké kočičí plemeno je v současnosti u nás nejoblíbenější? A jaká další plemena jsou u nás populární? Pokud jde o šlechtěná plemena koček (kočičí rasy) dá se relativně snadno spočítat jejich oblíbenost. Stačí se jenom podívat na čísla z chovatelských stanic o počtu odchovaných koťat. Tato čísla eviduje Sdružení chovatelů koček Českého svazu chovatelů.

Z čísel Sdružení chovatelů koček zjistíme , že úplně tím nejoblíbenějším kočičím plemenem je v Česku aktuálně mainská mývalí kočka. Jaká další plemena (kočičí rasy) jsou u nás rozšířená? Jaká jsou 3 nejoblíbenější kočičí plemena? A jaká jsou konkrétní čísla? To vše se dozvíte! A ještě víc.

1. Mainská mývalí – aktuálně vede

Mainská mývalí kočka (Main Coon) aktuálně vede žebříček nejoblíbenějších kočičích plemen v Česku, minimálně z hlediska počtu odchovaných koťat. V roce 2016 bylo registrováno hned 1816 odchovaných koťat mainské mývalí s průkazem původu.

Je toho hodně, čím si mainka získala takovou oblibu. Především je nepřehlédnutelná, je to jedno z největších kočičích plemen. Přitom je společenská a její povaha je nekonfliktní. Hluboce přede, o to tišeji mňouká, dokonce může svým mňoukáním připomínat holuba. Její uši zase připomínají rysa a huňatý ocas mývala… Mainská mývalí kočka je prostě zajímavá v mnoha směrech. Více o plemenu tady.

Video: Mainská mývalí kočka – popis plemene

2. Britská kočka

Britská kočka, která dlouho patřila k těm vůbec nejoblíbenějším rasám šlechtěných koček v Česku, se v žebříčku za rok 2016 umístila druhá. Celkem bylo registrováno 1518 odchovaných koťat britské kočky s PP.

Zatímco mainka je Američanka, britská kočka je pravou anglickou dámou se vším všudy. Její roztomilý vzhled s krátkou plyšovou srstí provází mírná a klidná povaha. Tato kočka je trpělivá, často si však zachovává odstup a bývá značně konzervativní, jak už to tak s Angličany bývá. Více…

Video: Stuart – britská kočka blogerky a youtuberky Getthelouk

3. Ragdoll

První dvě nejpočetnější šlechtěná kočičí rasy (mainská mývalí a britská) v číselném vyjádření u nás v současnosti zdaleka překonají všechna ostatní. Třetí ragdoll na druhou britskou kočku v počtech odchovaných koťat s PP nedosáhne ani z poloviny. V roce 2016 bylo odchováno „jen“ 740 koťat ragdoll s PP. Skokový rozdíl platí i o další v pořadí – sibiřské kočce, která početně zaujímá pouze asi třetinu ve srovnání s ragdollem.

Video: ragdoll je kočka, která povahou může připomínat psa. Je to impozantní kočka, která je fixovaná na svoji rodinu a dokonce se dá vychovat podobně jako pes. Kočka na vodítku – to není nic zvláštního, minimálně v případě plemene ragdoll – viz video.

Jak jsou na tom další rasy koček?

Do desítky nejoblíbenějších kočičích plemen v Česku se dostala i sibiřská kočka, perská kočka, ruská modrá, bengálská kočka, sphynx, něvská maškaráda a kartouzská kočka.

TOP 10 Nejoblíbenější kočičí plemena v ČR

 • Mainská mývalí kočka – registrováno 1816 odchovaných koťat s PP
 • Britská kočka – registrováno 1518 odchovaných koťat s PP
 • Ragdoll – registrováno 740 odchovaných koťat s PP
 • Sibiřská kočka – registrováno 254 odchovaných koťat s PP
 • Perská kočka – registrováno 233 odchovaných koťat s PP
 • Ruská modrá – registrováno 212 odchovaných koťat s PP
 • Bengálská kočka – registrováno 190 odchovaných koťat s PP
 • Sphynx – registrováno 159 odchovaných koťat s PP
 • Něvská maškaráda – registrováno 148 odchovaných koťat s PP
 • Kartouzská kočka – registrováno 106 registrováno

Zdroj: Sdružení chovatelů koček, data za rok 2016

Tyto obrázky můžete mít doma…

Foto výše: toto není bengálský tygr, ale bengálská kočka, jedno z TOP desítky nejoblíbenějších kočičích plemen v Česku. LOVE

Zajímá vás víc?

 • Jaká plemena koček existují? To se dozvíte tady v článku.
 • A jaké jsou druhy koček? Není to jen kočka domácí, je to také kočka divoká, bažinná, pouštní, černooká. Mezi malými kočkovitými šelmami najdeme i kočku mramorovanou, bornejskou, Temminckova… Je tu však také serval, karakal, ocelot, rys, gepard, puma nebo manul. Kočka zlatá, kočka horská, kočka tmavá… A tím ještě výčet zdaleka nekončí. Více tady v článku.

Každá hvězdička je dobrá! Ušlo to.Bylo to fajn, ale...Článek se líbil.Super článek.Super článek, chválím. 7x, ø5,00

Loading...


ZDROJE iDnes: Deset nejoblíbenějších plemen koček v ČeskuSdružení chovatelů koček Českého svazu chovatelů, UKOCOURADOMA: Plemena, druhy koček

© 2016 – 2018 U KOCOURA DOMA Všechna práva vyhrazena. Kontakt

sdileni3

Published in All Plemena koček