Nejoblíbenější plemena koček v ČR

Každá kočka je pozoruhodné stvoření a jistě si zaslouží pozornost. Žádná kočka není obyčejná. Přesto existují i šlechtěné kočky, kočičí plemena, některá méně, některá více oblíbená. Jaké kočičí plemeno je v Česku nejoblíbenější? A jaká další plemena jsou u nás populární? Pokud jde o šlechtěná plemena koček (kočičí rasy) dá se relativně snadno spočítat jejich oblíbenost. Stačí se jenom podívat na čísla z chovatelských stanic o počtu odchovaných koťat. Tato čísla se evidují!

Z čísel, která zveřejňuje Sdružení chovatelů koček Českého svazu chovatelů zjistíme, že úplně tím nejoblíbenějším kočičím plemenem je v Česku aktuálně mainská mývalí kočka, následovaná britskou kočkou a ragdollem. Jaká další plemena (kočičí rasy) jsou u nás rozšířená? Jaká jsou nejoblíbenější kočičí plemena? A jaká jsou konkrétní čísla? Jaké kočičí plemeno bude to pravé pro Vás? To vše se dozvíte níže.

Úvodní foto: Pixabay.com

Mainská mývalí kočka – Britská kočka – Ragdoll – TOP 10 – Jaké plemeno vybrat?

 

1. Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka (Maine Coon) vede žebříček nejoblíbenějších kočičích plemen v Česku, minimálně z hlediska počtu odchovaných koťat. V roce 2016 bylo registrováno hned 1816 odchovaných koťat mainské mývalí s průkazem původu.

Je toho hodně, čím si mainka získala takovou oblibu. Především je nepřehlédnutelná, je to jedno z největších kočičích plemen. Přitom je společenská a její povaha je nekonfliktní. Hluboce přede, o to tišeji mňouká, dokonce může svým mňoukáním připomínat holuba. Její uši zase připomínají rysa a huňatý ocas mývala… Mainská mývalí kočka je prostě zajímavá v mnoha směrech. Více o plemenu tady.

Plemena koček: MAINSKÁ MÝVALÍ KOČKA (reportáž)

Video: Mainská mývalí kočka – popis plemene (Youtube)

2. Britská kočka

Britská kočka, přesněji britská krátkosrstá kočka, která dlouho patřila k těm vůbec nejoblíbenějším rasám šlechtěných koček v Česku, se v žebříčku za rok 2016 umístila druhá. Celkem bylo registrováno 1518 odchovaných koťat britské kočky s PP.

Zatímco mainka je Američanka, ryzí aktivní kočka, britská kočka je pravou anglickou dámou se vším všudy. Její roztomilý vzhled s krátkou plyšovou srstí provází mírná a klidná povaha. Tato kočka je trpělivá, často si však zachovává odstup a bývá značně konzervativní, jak už to tak s Angličany bývá. Více o britské kočce…

Kočičí život - Stuart Getthelouk 2016

Video: Stuart – britská kočka blogerky a youtuberky Getthelouk (Youtube)

3. Ragdoll

První dvě nejpočetnější šlechtěná kočičí rasy (mainská mývalí a britská) v číselném vyjádření u nás v současnosti zdaleka překonají všechna ostatní. Třetí ragdoll na druhou britskou kočku v počtech odchovaných koťat s PP nedosáhne ani z poloviny. V roce 2016 bylo odchováno „jen“ 740 koťat ragdoll s PP. Skokový rozdíl platí i o další v pořadí – sibiřské kočce, která početně zaujímá pouze asi třetinu ve srovnání s ragdollem.

Ragdoll je společenská kočka, která povahou může připomínat psa. Je něžná a roztomilá, vyžívá se ve všemožných hrách. Hry a neustálé objevování jsou vlastní i kočce v bytě, měla by však mít i prostor pro klid a spánek. Domeček pro kočku jako úkryt, pelíšek a škrabadlo by měly doplňovat i šplhací prvky, aby se kočka nenudila. Nudu u ragdolla můžete zahánět i učením nejrůznějších povelů.

Tato impozantní kočka s okouzlujícím vzhledem je fixovaná na svoji rodinu a dokonce se dá vychovat podobně jako pes, nejlépe metodou pozitivního posilování. Kočka na vodítku – to není nic zvláštního, minimálně v případě plemene ragdoll – viz video.

Ugo Chan Ragdoll Cat walking on leash

Video: ragdoll – kočka na vodítku (Youtube)

 

TOP 10 Nejoblíbenější kočičí plemena v ČR

Není to jen Maine Coon, britská krátkosrstá kočka nebo ragdoll. Existují stovky různých kočičích plemen nebo ras. Jak jsou na tom další rasy koček? Do desítky nejoblíbenějších kočičích plemen v Česku se dostala i sibiřská kočka, perská kočka, ruská modrá, bengálská kočka, sphynx, něvská maškaráda a kartouzská kočka.

Dle Sdružení chovatelů koček a dat o počtu narozených koťat daného plemene v roce 2016…

 1. Mainská mývalí kočka – registrováno 1816 odchovaných koťat s PP
 2. Britská kočka – registrováno 1518 odchovaných koťat s PP
 3. Ragdoll – registrováno 740 odchovaných koťat s PP
 4. Sibiřská kočka – registrováno 254 odchovaných koťat s PP
 5. Perská kočka – registrováno 233 odchovaných koťat s PP
 6. Ruská modrá – registrováno 212 odchovaných koťat s PP
 7. Bengálská kočka – registrováno 190 odchovaných koťat s PP
 8. Sphynx – registrováno 159 odchovaných koťat s PP
 9. Něvská maškaráda – registrováno 148 odchovaných koťat s PP
 10. Kartouzská kočka – registrováno 106 registrováno

Fotogalerie: Nejoblíbenější plemena koček

Foto zdroj: Pixabay.com

Jaké kočičí plemeno vybrat?

Nejde jenom o vzhled. Každé kočičí plemeno necharakterizuje pouze vzhled, barva a struktura srsti, stavba těla nebo velikost. Přestože je každá kočka individuální osobností, náleží také ke každému plemeni povaha, temperament, psychické rysy, které ovlivňují to, jak se kočka v konkrétní domácnosti bude projevovat.

 • Kočičí plemena se dají rozdělit i dle povahy. Jsou tu aktivní kočky, které si jistě padnou do noty s aktivními lidmi, které ocení jejich hravost a povahu nutící je stále k nějaké činnosti. Mezi aktivní kočky patří například mainská mývalí kočka nebo kočka bengálská.
 • Na druhé straně existují i klidné kočky, například kočka britská, také exotická nebo perská kočka. Dokonce mezi plemeny existují i tzv. kočičí introverti, které si v domácnosti vystačí téměř sami.

Jistě si hyperaktivní kočičí torpédo i sebestředný kočičí majestát najde své příznivce, ovšem vyplatí se dopředu zvážit, jaká kočičí povaha bude odpovídat preferencím chovatelů, jaká kočka se hodí do dané konkrétní domácnosti.

Více se dozvíte v našich dalších článcích:

Kompletní seznam všech plemen koček

Jaká plemena koček existují? To se dozvíte tady v článku. A jaké jsou druhy koček? Není to jen kočka domácí, je to také kočka divoká, bažinná, pouštní, černooká. Mezi malými kočkovitými šelmami najdeme i kočku mramorovanou, bornejskou, Temminckova… Rod Prionailurus reprezentuje kočka bengálská, také kočka cejlonská, kočka rybářská nebo kočka plochočelá.  Je tu však také serval, karakal, ocelot, rys, gepard, puma nebo manul. Kočka zlatá z rodu Caracal, kočka horská nebo kočka tmavá z rodu Leopardus… A tím ještě výčet zdaleka nekončí. Více tady v článku…

Bengálská kočka

  Foto: Toto není bengálský tygr, ale bengálská kočka, jedno z nejoblíbenějších kočičích plemen v Česku, zdroj: Pixabay.com

REKLAMA

Internetové zdroje

/1/ Čermáková, M.: Od chlupatých obrů po modré kliďase. Deset nejoblíbenějších koček Čechů. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 10. května 2017 [cit. 2017-11-12]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/deset-nejoblibenejsich-plemen-kocek-v-cesku.A170509_103747_hobby-mazlicci_mce

/3/ Řehořová, K.: Deset nejoblíbenějších psích plemen. Chovatelka.cz [online]. Praha: Railsformers, 5. září 2007 [cit. 2016-10-28]. Dostupné z: https://chovatelka.cz/clanek/deset-nejoblibenejsich-psich-plemen

/4/ 10 nej společenských psů. Vyberpsa.cz [online]. Vyberpsa.cz, 2016 [cit. 2016-10-28]. Dostupné z:
http://www.vyberpsa.cz/top_10/top10mazliku

/6/ FEDIAF European Facts and figures 2019, Informace o evropském trhu s potravou pro domácí zvířata (studie Sdružení výrobců potravy pro domácí zvířata). FEDIAF.org [online]. FEDIAF, Bruxelles, 2019 [cit. 2020-10-29]. Dostupné online z: https://fediaf.org/images/FEDIAF_facts_and_figs_2019_cor-35-48.pdf

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Nejoblíbenější plemena koček v ČR

Nejoblíbenější je v Česku aktuálně americká kočka, ve vedení vystřídala kočku britskou, která skončila druhá. Jaká plemena koček jsou u nás rozšířená?

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (4 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.