Dobré zprávy od kriticky ohrožených goril horských: letošní mláďata trhla rekord

Na začátku září dorazily dobré zprávy až z Ugandy. V ugandském národním parku Bwindi se radují z nových gorilích mláďat. V létě 2020 se tamním gorilám narodilo hned pět miminek, od začátku roku přibylo v parku celkem sedm mláďat. Gorily horské patří k ohroženým druhům, dle odhadů jich na světě žije jen do jednoho tisíce. O to větší radost letošní populační exploze vyvolala.

Poslední na světě – Gorily v mlze – Gorila horská

Gorily horské, poslední na světě

Pro přežití poddruhu se počítá každý jedinec. Gorily horské žijí již jen na nepatrném území uprostřed Afriky. Nenajdeme ji v žádné zoo na světě. Jedna z několika málo populací se nachází právě v parku Bwindi, na území sopečného pohoří Virunga, kde čítá asi čtyři stovky primátů, asi polovinu celé populace goril. Leží na hranicích Ugandy, Rwandy a Demokratické republiky Kongo. Správa národního parku v Bwindi v Ugandě provozuje tzv. gorilí turistiku. Omezený počet turistů se každý den vydává do hor, aby gorilí rodiny pozoroval. Poplatky návštěvníků parku pak slouží na ochranu těchto pozoruhodných primátů.

I přes nová mláďata jsou nadále gorily horské ohroženy pytláctvím, také nemocemi (jsou mj. náchylné na zápal plic) a důsledky změny klimatu. V posledních letech se jejich přirozené prostředí ocitá v nebezpečí také úsilím o těžbu ropy ve východním Kongu.

Gorilla trekking in Rwanda: epic & moving adventure!

Video: Gorila horská (Youtube)

Gorily v mlze

Gorila horská, největší primát na planetě, se dostala do povědomí díky americké zooložce Dian Fosseyové, která celý život zasvětila výzkumu a ochraně tohoto mimořádného druhu. Angažovala se ve Rwandském národním parku Volcanoes, kde založila svou výzkumnou stanici. Přijela sem v druhé polovině šedesátých let, aby objevila zdecimovanou gorilí populaci na hraně vyhynutí. Podařilo se ji přitáhnout pozornost světa, a tím gorilám pomoct. Sama však zaplatila životem, ve výzkumné stanici byla zavražděna, údajně pytláky. Její smrt je však dodnes zahalena mlhou.

Jako Gorily v mlze Dian nazvala také svoji knihu, která vycházela z deníkových zápisků během působení ve Rwandě. Na motivy knihy byl natočen stejnojmenný film. Dian Fosseyovou v něm ztvárnila Sigourney Weaverová. Snímek zachycuje i tragický konec životního příběhu Dian Fosseyové v roce 1985.

Gorila horská

Gorila horská, lat. Gorilla beringei beringei, je poddruhem gorily východní. Jedná se o druhého největšího primáta na světě. Dospělí samci dorůstají až do hmotnosti 200 kilogramů. Oproti jiným gorilám na hustší srst a nápadně dlouhé černé chlupy na temeni hlavy a končetinách. Stejně jako šimpanzi využívají při chůzi klouby prstů místo dlaní. Chodí většinu času po čtyřech, ale dokážou kráčet i vzpřímeně.

Gorila horská má 98 % DNA identická s člověkem. Není předchůdcem člověka jako jiní hominidé, ale vyvíjela se současně s člověkem ze společných předků. S lidmi má společného mnoho, třeba schopnost učit se nebo komunikovat. Na rozdíl od všeobecného povědomí však gorilám, na rozdíl od člověka chybí agresivita. Jsou to mírumilovná zvířata, která na svoji povahu doplácí.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Internetové zdroje

/1/ Gorilí babyboom v Ugandě překvapil. Za šest týdnů se narodilo dvakrát tolik mláďat než za celý loňský rok. ČeskáTelevize.cz
[online]. Praha: ČT24, 3. září 2020 [cit. 2020-09-15]. Dostupné z: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3175395-gorili-babyboom-v-ugande-nikdo-necekal-za-sest-tydnu-se-narodilo-dvakrat-tolik-mladat

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Dobré zprávy od kriticky ohrožených goril: letošní mláďata trhla rekord

Na začátku září dorazily dobré zprávy až z Ugandy. V ugandském národním parku Bwindi se radují z nových gorilích mláďat. Gorily horské patří k ohroženým druhům, dle odhadů jich na světě žije jen do jednoho tisíce. O to větší radost letošní populační exploze vyvolala.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *