Moravskoslezký kraj láká na vstup zdarma: Kde všude se teď neplatí?

Ostravská zoo, Svět techniky v Dolních Vítkovicích, zámek Hradec nad Moravicí, hrad Sovinec, vysílač a rozhledna Praděd, Stezka Valaška v oblacích, rodný dům Sigmunda Freuda, Dům přírody Poodří nebo třeba Archeopark Chotěbuz-Podobora… To jsou aktuálně památky zdarma, jde přitom jen o několik z bezmála šedesáti památek a dalších atraktivit, které nabízí Moravskoslezký kraj. Po celé září a říjen jsou pro návštěvníky otevřené bez toho, aby platili vstupné.

Památky zdarma – Přehled Moravskoslezský kraj – Karlovarský kraj: muzea a galerie – Česko

Památky zdarma po celém kraji

Moravskoslezský kraj chce akcí vstup zdarma prodloužit turistickou sezónu uvnitř regionu a podpořit místní podnikatele, kteří s příchodem pandemie utrpěli značné ztráty. Nyní ze svých památek a atraktivit dostanou tržby ve výši vstupného z minulého roku od kraje, navíc navýšené o 15 procent. Kraj takto rozdělí přes třicet milionů korun.

Vstupné se v Moravskoslezském kraji nebude platit v období září a října 2020 na hradech a zámcích, na rozhlednách, také muzeích, galeriích a dalších atraktivitách, těch největších jako Dolní Vítkovice nebo Zoo Ostrava, ale i těch nejmenších. Seznam a mapa památek zdarma je dostupná tady.

Dolní Vítkovice - 2 min.

Video: Dolní Vítkovice, Ostrava (Youtube)

Památky zdarma – přehled, Moravskoslezský kraj

Archeopark Chotěbuz-Podobora (viz úvodní foto), Zoo a botanický park Ostrava, Vyhlídková věž Nové radnice Ostrava, Slezskoostravský hrad, Galerie výtvarného umění Ostrava, Dolní Vítkovice – Bolt Tower, U6, Velký svět techniky, Landek Park, Důl Michal, Rozhledna Kanihůra Bílov, rozhledna Praděd, Stezka Valaška, Vodní mlýn Wesselsky, rodný dům Sigmunda Freuda, zámek Kunín, Žerotínský zámek v Novém Jičíně, zámek Slezské Rudoltice, zámek Hradec nad Moravicí, zámek Raduň, zámek Fryštát v Karviné, zámek v Kravařích, hrad Hukvaldy, hrad Sovinec, hrad Starý Jičín, Dům přírody Poodří, Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm, Kotulova dřevěnka v Havířově, Centrum tradičních technologií v Příboře, Marlenka, Muzeum Zdeňka Buriana, Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, Historická budova Muzea Těšínska, Flascharův důl, Muzeum ve Štramberku, Městské muzeum Rýmařov, Externí expozice textilu v Hedvě Český Brokát, Kaple v Lipkách, Muzeum v Bílovci, Muzeum v Klimkovicích, Historická výstavní budova Slezského zemského muzea, Areál čs. Opevnění Hlučín-Darkovičky, Železniční muzeum moravskoslezské, Muzeum Hlučínska, Památník životické tragédie, Technické muzeum Tatra, Oldtimer Muzeum Kopřivnice, Muzeum Fojtství, Lašské muzeum, Vágonářské muzeum, Expozice generál Laudon, Expozice klobouků Nový Jičín, Památník Fr. Palackého v Hodslavicích, Kosárna v Karlovicích ve Slezsku, Výstavní síň Jablunkov, Výstavní síň Karviná.

Ostrava, Landek park - Hornické muzeum, 4K

Video: Landek park, hornické muzeum (Youtube)

Karlovarský kraj: muzea a galerie zdarma

Podobnou akci jako na severní Moravě připravil i Karlovarský kraj. I tady chtějí podpořit turistiku a kulturu. Od září až do konce října proto zavedli bezplatný vstup do muzeí, galerií a dalších kulturních institucí, zřizovaných Karlovarským krajem.

Karlovarský kraj chce vstupem zdarma podpořit sníženou návštěvnost turistických destinací a přispět k oživení cestovního ruchu. Muzea a galerie lákají na vstup zdarma a často i atraktivní program.

Muzea a galerie zdarma – Karlovarský kraj

Hornické muzeum Krásno – prohlídka důlní expozice, Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku, Štola č. 1 v Jáchymově, Muzeum Jáchymov, Zámek Sokolov – Krajské muzeum v Sokolově na zámku rodu Nosticů, Krajské muzeum Karlovarského kraje – Muzeum Karlovy Vary na Nové louce, Galerie umění Karlovy Vary, Pachelbelův dům – krajské muzeum Cheb, Galerie 4 v Chebu – galerie fotografie, Retromuseum Cheb, Galerie výtvarného umění v Chebu, Dům umění Becherova vila – rodinný palác Becherů

Česko a jeho památky

Česko má nespočet krás. Mezi turisticky nejoblíbenější památky patří Pražský hrad, lanovka na Petřín a Zoo Praha. Na čtvrté pozici se z hlediska návštěvnosti umístili překvapivě ostravské Dolní Vítkovice. Nyní jsou pro návštěvníky otevřené zdarma, stejně jako další památky Moravskoslezského kraje.

Literatura

  • Návštěvnost turistických cílů 2019. Praha: CzechTourism, 2020.

Internetové zdroje

/1/ Objevuj Moravskoslezský kraj zdarma. Ostravainfo.cz [online]. Ostrava: Černá louka, 31. července 2020 [cit. 2020-09-14]. Dostupné z: https://www.ostravainfo.cz/cz/info/aktuality/891-objevuj-moravskoslezsky-kraj-zdarma.html

/2/ Kaleta, L.: Na 60 turistických atrakcí kraje je až do konce října zdarma. Vyberte si, kam se vydáte. Rozhlas.cz [online]. Ostrava: Český rozhlas, 1. září 2020 [cit. 2020-09-14]. Dostupné z: https://ostrava.rozhlas.cz/na-60-turistickych-atrakci-kraje-je-az-do-konce-rijna-zdarma-vyberte-si-kam-se-8285136

/3/ Objevuj zdarma Moravskoslezský kraj. Kudyznudy.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA,  2020 [cit. 2020-09-14]. Dostupné z: https://www.kudyznudy.cz/akce/objevuj-zdarma-moravskoslezsky-kraj

/4/ Klofcová, M.: Tisková zpráva: Turismus je černé zlato. CzechTourism.cz [online]. Praha: CzechTourism, 27. června 2019 [cit. 2020-07-03]. Dostupné z: https://www.czechtourism.cz/pro-media/tiskove-zpravy/turismus-je-cerne-zlato/

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Moravskoslezký kraj láká na vstup zdarma: Kde všude se teď neplatí?

Kde se neplatí vstupné? Ostravská zoo, Svět techniky v Dolních Vítkovicích, zámek Hradec nad Moravicí, hrad Sovinec, vysílač a rozhledna Praděd, Stezka Valaška v oblacích, rodný dům Sigmunda Freuda, Dům přírody Poodří nebo třeba Archeopark Chotěbuz-Podobora… To jsou aktuálně památky zdarma. A je jich ještě víc.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Tymián

Zdraví voní po tymiánu. Jak s kouzelnou bylinkou osvěžit a dezinfikovat vzduch?

Tymián je typická středomořská bylinka, která má ráda slunce a sucho. Nedostatek vody kompenzuje vysokým…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.