Zámek Libochovice: Výstava kaktusů a sukulentů zve k návštěvě

Ve stejnojmenném městě v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji leží romantický zámek Libochovice ve stylu raného baroka. Je sice zasazen na břehu řeky Ohře, aktuálně jsou tady však k vidění také suchomilné rostliny –⁠ kaktusy a sukulenty v rámci prodejní výstavy zdejších pěstitelů. Prodejní výstava kaktusů a sukulentů v Libochovicích probíhá tradičně během června.

Jubilejní výstava

Jednopatrový renesanční zámek vystavěl v šestnáctém století Jan Lobkowicz. Stojí na místě původní gotické tvrzi, kterou ve čtrnáctém století vlastnili Zajícové z Harmburka. Nedaleko se také na čedičovém vrchu tyčí zřícenina hradu Hazmburk neboli Zaječí hrad, příp. Zajícův hrad. Spolu s nejvyšší horou českého středohoří Milešovkou vytváří nezaměnitelnou dominantu dolního Poohří, která okouzlila i české romantiky jako Karel Hynek Mácha či Svatopluk Čech. Krajinu vedle vulkanických kopců zpestřuje i řeka Ohře, ovšem smysly na zámku Libochovice okouzlí i okrasná zahrada. Její součástí jsou i skleníky a právě v nich se od 11. do 19. června 2022 lze potěšit pohledem na kaktusy a sukulenty.

Letošní výstava je již 60. jubilejní. Do produkčního skleníku zámku Libochovice na ni návštěvníky zve Klub pěstitelů kaktusů a sukulentů v Roudnici nad Labem, který funguje již od roku 1958. Ve skleníku zámecké zahrady v Libochovicích každoročně pořádá přehlídku nejzajímavějších výpěstků svých členů. Vedle výstavních rostlin je tady pro návštěvníky připraven i prodej kaktusů a sukulentů. Od pěstitelů se tady dozví také mnoho užitečných informací a rad pro pěstování rostlin extraordinérní krásy.

Hned začátkem července se v Libochovicích koná další výstava pro milovníky rostlin, tentokrát jde o letní výstavu bonsají. Tu organizuje Bonsaj klub Libochovice na nádvoří zámku. V zámecké zahradě je přitom o celou sezónu alpinum a rosarium. Skleníky skrývají i bohaté sbírky palem a exotických rostlin.

  • Dušek, J., Grygar, J., Pokorný, Z.: Náš vesmír. Praha: Aventinum. ISBN: 978-80-86858-65-4
  • Clark, S., Sumcov, P.: Neznámý vesmír v 10 kapitolách. Praha: Universum, 2017. ISBN: 978-80-242-5689-4

Ve stejnojmenném městě v okrese Litoměřice v Ústeckém kraji leží romantický zámek Libochovice ve stylu raného baroka. Je sice zasazen na břehu řeky Ohře, aktuálně jsZámek Libochovice je sice zasazen na břehu řeky Ohře, aktuálně jsou tady však k vidění také suchomilné rostliny –⁠ kaktusy a sukulenty v rámci prodejní výstavy zdejších pěstitelů. Prodejní výstava kaktusů a sukulentů v Libochovicích probíhá tradičně během června. V červenci pak milovníky zeleně v Libochovicích potěší výstava bonsají.

, , , ,

Křivánková, R.: Zámek Libochovice: Výstava kaktusů a sukulentů zve k návštěvě. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 10. červen 2022 [cit. 2022-06-10]. Dostupné z:

Zámek Libochovice

Jižně od Ústí nad Labem, asi dvanáct kilometrů od Lovosic leží raně barokní zámek Libochovice. Lemuje ho krajina Dolnohorské tabule a Českého středohoří. Přímo na zámku se 17. listopadu 1787 narodil Jan Evangelista Purkyně. Jeho otec byl správcem libochovického šlechtického panství. Jan Evangelista Purkyně se později stal zakladatelem rytířského rodu Purkyňů. Do dějin se však zapsal především jako fyziolog, anatom, biolog a otec cytologie.

ČESKO · VÝLETY · ZDRAVÝ DOMOV · OBJEVUJTE!

4.5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *