Čím nás tak okouzlují koťátka a štěňátka? Vědci mají vysvětlení

Existuje mnoho vědeckých studií, které potvrzují pozitivní vliv domácích mazlíčků na zdraví člověka, ať již je to kočka, pes, papoušek, rybičky či jiné zvířátko. Ovšem mláďata zvířat na člověka působí pozitivně i zprostředkovaně, na dálku, prostřednictvím obrázků. To vysvětluje, proč všechna ta koťátka, štěňátka, potažmo slůňata, opičky či třeba velbouďata ze ZOO vzbuzují takový zájem. Může za to tzv. baby schéma.

Úvodní foto: Pixabay.com

Roztomilost – Baby schéma – Zvířata léčí

Roztomilost otevírá srdce

Že jsou koťata, štěňata a další mláďata, třeba ta lidská roztomilá? O tom není pochyb. Stačí se na ně kouknout. Člověk by musel mít srdce z kamene, aby ho takový pohled neokouzlil. To, co nás na novorozencích okouzluje je dle vědců tzv. baby schéma. Jde o onu kulaťoučkou hlavičku, obrovské oči, malinký nosánek a pusinku, která více či méně často něco nesrozumitelného pobrukává.

Zvukové projevy, ale i ty tělesné vykazují značnou nemotornost. Za pár dnů na světě si prostě nejde osvojit všechny ty údy a tělo, které nové zvířátko či človíček dostalo. A právě tato nemotornost vzbuzuje přirozeně touhu pomáhat a opečovávat. Stejně tak i znaky v podobě kulaté hlavičky, očiček plný zvídavosti.

Kittens walk with a tiny chicken

Video: Roztomilá koťata, nejroztomilejší koťátka na světě (Youtube)

Baby schéma aneb Co zjistili vědci?

Psychologové z britské univerzity v Lincolnu, v čele s profesorkou Martou Borgi provedli v tomto směru jako první výzkum a přinesli zajímavé zjištění. Baby schéma působí příjemné pocity a vzbuzuje touhu opečovávat nejenom u dospělých, ale již u dětí od tří let věku. Už tak malé děti reagují na baby rysy.

Výzkum, který byl publikován v časopisu Frontiers in Psychology zohledňoval subjektivní pocity roztomilosti, ale i oční pohyby a čas věnovaný různým fotografiím. Potvrdilo se, že pokud jde o miminka, koťátka a štěňátka, vždy zaujmou dospělé i děti více než jiné obrázky. U předškolních dětí přitom zvítězila štěňátka.

Vědci chtějí pokračovat dál, aby výsledky využili ku prospěchu zvířat. Baby schéma totiž může působit proti násilí na zvířatech nebo pomoci zvířatům v útulcích, které péči člověka opravdu potřebují.

Zvířata léčí

Jejich zbraní je roztomilost, avšak péči a lásku člověku dokážou vrátit. Domácí mazlíčci blahodárně působí na psychiku i tělesné zdraví člověka, i proto se využívají v různých podobách zooterapie (felinoterapie, canisterapie aj.).

Nemusí to být jen magická kočka, ochránce domu. I pes, nejvěrnější přítel funguje jako antidepresivum, zklidňuje nervy, tep i krevní tlak. Příznivě působí na srdce, doslova. Dle vědeckých studií snižuje pes i jiný domácí mazlíček riziko výskytu kardiovaskulárních chorob. Kočka zase léčí prostřednictvím svého předení. Kočka, pes i jiný domácí mazlíček člověku dávají bezpodmínečnou lásku, uspokojují tak lidské potřeby jistoty a bezpečí, často lépe než blízcí lidé.

Vrnivá terapie

Každý mazlíček funguje jako domácí lékař. Kočka, pes, papoušek, rybičky nebo třeba koně nás dělají šťastnějšími a také zdravějšími. Zvířata nám pomáhají zvládnout nelehké úkoly moderního života, učí nás klidu, nadhledu a trpělivosti. A nejenom to. Vědecké studie potvrzují, že zvíře příznivě ovlivňuje i tělesné zdraví člověka, třeba i prostřednictvím mazlení. Mazlení prokazatelně posiluje imunitní systém. Také takové kočičí předení má léčivé účinky na imunitu i další systémy lidského těla. Léčivé působení zvířat využívá zooterapie, která v praxi nabývá rozličných podob.

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura:

  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
  • Blazina, Ch., Boyraz, G., Shen-Miller, D.: The Psychology of the Human-Animal Bond. New York, Springer-Verlag New York, 2011.

Internetové zdroje

/1/ Borgi, M., Cogliati-Dezza, I., Brelsford, V., Meints, K., Cirulli, F.: Baby schema in human and animal faces induces cuteness perception and gaze allocation in children. Frontiers in Psychology, July 2014 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/262378766_Baby_schema_in_human_and_animal_faces_induces_cuteness_perception_and_gaze_allocation_in_children

/2/ Bajerová, M.: Malé děti ocení roztomilost stejně jako dospělí. Vítězí štěňata. Týden.cz [online]. Praha: EMPRESA MEDIA, 23. července 2014 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/deti/male-deti-oceni-roztomilost-stejne-jako-dospeli-vitezi-stenata_313589.html

/3/ Qureshi AI, Memon MZ, Vazquez G, Suri MF. Cat ownership and the Risk of Fatal Cardiovascular Diseases. Results from the Second National Health and Nutrition Examination Study Mortality Follow-up Study. Journal of vascular and interventional neurology, 2009. [cit. 2020-02-13] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3317329/

/4/ Beck, A. M.: The biology of the human–animal bond. Animal Frontiers, July 2014 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://academic.oup.com/af/article/4/3/32/4638688

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Čím nás tak okouzlují koťátka a štěňátka? Vědci mají vysvětlení

Vědecké studie potvrzují pozitivní vliv domácích mazlíčků na zdraví člověka, ať již je to kočka, pes, papoušek, rybičky či jiné zvířátko. Ovšem mláďata zvířat na člověka působí pozitivně i zprostředkovaně, na dálku, prostřednictvím obrázků. I pro to existuje vědecké vysvětlení, jde o tzv. baby schéma.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

5/5 - (2 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *