Kočičí láska – láska nespoutaná, léčivá a bezpodmínečná

Tajemná povaha kočky je pro některé lidi příliš složitá. To my lidé, nikoliv kočky, jsme se příliš vzdálili své přirozenosti. Přestali jsme naslouchat svým instinktům a respektovat život takový, jaký je. Jsme pohodlní, vyžadujeme poslušnost a neumíme ocenit svobodomyslnost zvířete, jako je kočka. Chceme vše ovládat, soupeříme o moc, minimálně nad tím kouskem světa, který nazýváme doma. Jenže pokud je tam kočka, moc nad ní nikdy nezískáme. S respektem k její povaze, přirozenosti a instinktům se však můžeme radovat z kočičí lásky, bezděčné a bezpodmínečné.

Nespoutaná – Léčivá – Bezpodmínečná – Důkaz lásky

 

Láska nespoutaná

Člověk, který potřebuje životní prostor, také tento prostor musí dát ostatním kolem sebe. Kočka je osobnost, a pokud ji jako osobnost přijmeme, poznáme nespoutanou lásku.

Vztahy nemusí být okovy, které nás nutí k něčemu, co nám není vlastní. Druzí nám mohou dávat křídla a podporovat nás v našem rozletu. Taková je i kočka, když ji nebudeme přetvářet k obrazu svému, ukáže se nám v celé své kráse, dokonce nám možná odhalí kousek z onoho tajemství, které v sobě nese. Stane se inspirací. Stane se pro vás inspirací. S kočkou můžeme objevit to, co bychom bez ní nikdy neobjevili, jen jí dát prostor.

Láska léčivá

Když dáme kočce šanci a otevřeme jí své srdce, zaručeně je rozehřeje. A co víc, kočka bude srdci přímo prospěšná. Vědecké studie potvrzují, že dokáže člověka zklidnit, zklidňuje tep, snižuje krevní tlak a snižuje tak riziko kardiovaskulárních chorob. Kočka je lék.

Léčivé působení má i vrnění kočky, jemné vibrace povzbuzují samoléčivé a regenerační procesy v těle, v tom kočičím i lidském. Ne náhodou si kočka lehá na člověka v místech, kde ho něco bolí nebo kde je nějaký problém. Kočka prospívá fyzickému i psychickému zdraví, toho využívá felinoterapie – léčbou kočkou. Když má někdo doma kočku, nebo hned několik koček, má doma kdykoliv dostupnou i kočičí terapii…

Mazlíčci díl 32 - Felinoterapie

Video: Felinoterapie v praxi

Láska bezpodmínečná

Studie Lisy Beck a Elizabeth A. Madresh zkoumala vztah člověka a zvířete, aby ho porovnala s mezilidskými vztahy. Vědecké zjištění jistě potvrdí každý chovatel – vztah člověka a zvířete nese minimální rizika, na rozdíl od vztahů mezi lidmi.

Kočka je upřímná a věrná, nic nepředstírá, nikoho nesoudí. Dává bezpodmínečnou lásku. I to je důvod, proč je skvělým společníkem lidí. Pomáhá s pocity osamělosti, ale i dalšími negativními pocity. Má schopnost povzbudit, aktivovat radost ze života, dokonce funguje jako antidepresivum, je užitečná při depresích a úzkostech. Kočka člověku svou láskou a náklonností mnohonásobně vrátí zpět jeho péči.

Chillest Cat Purrrrrr Everrr....

Video: Léčivé kočičí předení

Chcete důkaz lásky?

Kočky si dělají věci po svém a vždycky budou, budou vás po svém i milovat. Projevy kočičí lásky vám mohou překvapit. Kočka se o vás bude otírat, to aby smíchala svůj pach s vaším. Je to takové kočičí značkování. Ke kočkám patří i tzv. mléčný krok, potlapkávání, kterým koťata masírují mléčné žlázy maminky. Toto speciální pošlapování jim však zůstává i v dospělosti.

Mléčný krok / Kneading

Video: Mléčný krok u koček ragdoll

Možná vás kočka bude i olizovat, to aby projevila svůj zájem a péči. Bude vyhledávat vaší přítomnost, ale načasování musíte vždy nechat na ní, kočka se rozhodně nedá do ničeho nutit, a už vůbec ne do lásky! Těšit se můžete i z dárků, která vám kočka může nosit. Ale pozor, je to pořád šelma, a tak vám bude chtít udělat radost svými úlovky. Mrtvá myška přede dveřmi je dárek od kočky, která doufá, že to její milovaný člověk ocení.

Video: Petr Hapka – Kocour se schoulil na tvůj klín

Kocour se schoulil na tvůj klín

Autor: Petr Hapka

Kocour se schoulil na Tvůj klín,
u nohou spí Ti dalmatin
v pozici lvů, co zdobí banku.
I sama noc má na kahánku,
jen Ty se ještě bráníš spánku
a síle starých vín.

Jak dlouho to však vydržíš?
Už na kostele zlátne kříž.
Ne, ani jeho svatá záře
nenajde důlek do polštáře,
natož pak obrys mužské tváře.
A ty to dobře víš.

Má krásko s přetěžkými víčky,
snad je Tvůj rytíř na cestách,
snad si Tvou krajkou od spodničky
stírá prach na cestách.

Až přes řeku a do strání
se rozléhá Tvé volání.
I Jonáš ve velrybím břiše
by Tvoje slova musel slyšet,
vždyť voláš tišeji, než tiše…
Kdo se Ti ubrání?

Vidíš však, nebo nevidíš,
jak na kostele zlátne kříž?
Ani ta jeho svatá záře
nenajde důlek do polštáře,
natož pak obrys mužské tváře…
A den je blíž a blíž.

Má krásko s přetěžkými víčky,
kývou se, kývou misky vah.
Na jedné krajka od spodničky,
na druhé, na druhé víří prach.

I ve zvířeném prachu cest
vidím Tě lampu k oknu nést.
Tvá silueta ale bledne,
kdo pohlédne, už nedohlédne…
Snad ještě můra k lampě sedne.
Já však znám tu lest.

Ach krásko, s přetěžkými víčky,
i když má víčka tíží prach,
tak po Tvé krajce od spodničky
teď bych už nerad sáh!

Zdroj: https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/hapka-horacek/kocour-se-schoulil-na-tvuj-klin-2326

Vrnivá terapie

Každý mazlíček funguje jako domácí lékař. Kočka, pes, papoušek, rybičky nebo třeba koně nás dělají šťastnějšími a také zdravějšími. Zvířata nám pomáhají zvládnout nelehké úkoly moderního života, učí nás klidu, nadhledu a trpělivosti. Léčivé působení zvířat využívá zooterapie, která v praxi nabývá rozličných podob. Může jít klidně o prosté mazlení s chlupáčem, naslouchání kočičímu předení nebo třeba pozorování rybiček v akváriu…

 

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

  • Úvodní foto: Unsplash.com
  • Ilustrační obrázky: Canva.com, Pixabay.com, Unsplash.com, commons.wikipedia.org

Literatura:

  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
  • Blazina, Ch., Boyraz, G., Shen-Miller, D.: The Psychology of the Human-Animal Bond. New York, Springer-Verlag New York, 2011.

Internetové zdroje

/3/ Qureshi AI, Memon MZ, Vazquez G, Suri MF. Cat ownership and the Risk of Fatal Cardiovascular Diseases. Results from the Second National Health and Nutrition Examination Study Mortality Follow-up Study. Journal of vascular and interventional neurology, 2009. [cit. 2020-02-13] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3317329/

/4/ Beck, A. M.: The biology of the human–animal bond. Animal Frontiers, July 2014 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://academic.oup.com/af/article/4/3/32/4638688

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočičí láska – láska nespoutaná, léčivá a bezpodmínečná

S respektem k její povaze, přirozenosti a instinktům se můžeme radovat z kočičí lásky, bezděčné a bezpodmínečné. Kočičí láska není pro každého, je pro ty, kteří dokážou otevřít své srdce.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

ZVÍŘATA | MLÁĎATA | KOŤATA | ZOOTERAPIE

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *