Mazlíček jako domácí lékař: prospívá psychice, posiluje imunitu i srdce

Psi, kočky i jiní domácí mazlíčci nás dělají šťastnějšími, ale také zdravějšími. Pomáhají nám naplnit každodenní život o radostné okamžiky. Dokážou nás rozveselit i zklidnit, po psychické stránce, ale i z hlediska fyziologických funkcí. Ulevují od psychického napětí, ale umí toho mnohem víc. Jako terapeuté se uplatňují nejenom v profesionální zooterapii, ale v každé domácnosti, kde mají otevřené dveře.

Nejenom chovatelé i vědecké studie přinášejí další a další potvrzení o přínosech zvířat na lidské zdraví.

Úvodní foto: Unsplash.com

Začíná to u srdce

Domácí mazlíčci umějí rozehřát lidské srdce, ale také ho prokazatelně posilují. Studie dokládají, že chovatelé domácích mazlíčků jsou v lepší kondici. Mají nižší tlak, nižší hladinu cholesterolu a mj. dle studie vědců univerzity v Minneapolis nižší riziko chorob kardiovaskulárního systému, tedy srdce a cév. Zvířata na srdce doporučuje i Americká kardiologická asociace, o jejich pozitivním působení se dá dočíst i na webu Kardiochirurgie. Tam se odkazují na japonskou studii, která dokládá, že domácí mazlíčci zlepšují schopnost srdce reagovat na rozdílné situace, včetně těch stresových. Právě tato schopnost snižuje riziko vážných srdečních onemocnění.

Zvířata jsou prospěšná i těm, které nemají zcela zdravé srdce. U pacientů po infarktu dle studií podporují rekonvalescenci. Lidé, kteří se po infarktu zotavují ve společnosti psa nebo kočky, se léčí lépe a mají optimističtější vyhlídky. To je také závěr metaanalýzy, která shrnuje několik odborných studií. Odborníci potvrdili, že mít zvíře, konkrétně psa zvyšuje pravděpodobnost delšího života, zejména u lidí po infarktu nebo mozkové mrtvici. Jedním z faktorů jistě bude i to, že zvířata pomáhají proti stresu a zahánějí černé myšlenky.

Psychika v pohodě

Pes nebo kočka zklidní tep stejně jako psychiku. Zvířata pomáhají těm, které trápí deprese a úzkosti, ale i seniorům a dalším lidem trpícím pocity osamělosti. V podobě zooterapie jsou však zvířata užitečná také například v domovech důchodců, ale také dětských domovech a kojeneckých ústavech, ve školkách i školách, v nápravných zařízeních nebo psychiatrických léčebnách. Pomáhají dlouhodobě nemocným, handicapovaným nebo psychiatricky nemocným pacientům, v praxi dokážou zvířata prospět všem, kteří jim to umožní…

Domácí mazlíčci v lidech vzbuzují radost do života, i starost a odpovědnost za zvíře je lidem prospěšná. Učí se tak zvládat běžný denní režim a nepropadat negativním pocitům. Zvířata nám lidem také dávají tolik potřebný pocit bezpečí a jistotu v nejistém světě. Jak vysvětluje studie Lisy Beck a Elizabeth A. Maadresh – vztah člověka a zvířete nese jen minimální rizika, to se o vztazích mezi lidmi říct nedá.

Domácí mazlíček u lidí nezřídka nahrazuje lidskou společnost, pomáhá čelit samotě a pocitům osamělosti, na druhé straně podporuje i společenskou aktivitu lidí. Není snad příjemnější téma hovoru než je kočka nebo pes, při venčení psa lze navázat kontakt s lidmi snáze než jindy a nemusí přitom jít pouze o ty, co také právě venčí.

Mazlení a imunita. Jak to jde dohromady?

Vědci nechali skupinu hladit psa. Stačilo 18 minut, aby u lidí mazlení zvýšilo množství protilátek v imunitním systému. Ty fungují jako štít proti nejrůznějším infekcím. Aby prokazatelnost studie s mazlením byla nesporná, hladili další lidé psa plyšového a třetí skupina jen tak odpočívala na gauči. U těch se však žádné zvýšení obranných látek v imunitním systému neprojevilo…

V poslední době se v souvislosti s imunitním systémem vyzdvihuje úloha střevních mikroorganismů, střevního mikrobiomu. Ten se ve velké míře vytváří během prvního roku života, roli přitom hraje i to, zda dítě vyrůstá ve společnosti psa nebo kočky. Studie kanadských vědců se věnovala analýze mikrobiomu 743 dětí se závěrem, že chlupatý mazlíček podporuje počet i druhovou pestrost mikrobiomu. To se pak odráží v lepší obranyschopnosti, a tím i lepším zdravotním stavu.

Vrnivá terapie

Každý mazlíček funguje jako domácí lékař. Kočka, pes, papoušek, rybičky nebo třeba koně nás dělají šťastnějšími a také zdravějšími. Zvířata nám pomáhají zvládnout nelehké úkoly moderního života, učí nás klidu, nadhledu a trpělivosti. Léčivé působení zvířat využívá zooterapie, která v praxi nabývá rozličných podob. Může jít klidně o prosté mazlení s chlupáčem, naslouchání kočičímu předení nebo třeba pozorování rybiček v akváriu…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura:

  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
  • Blazina, Ch., Boyraz, G., Shen-Miller, D.: The Psychology of the Human-Animal Bond. New York, Springer-Verlag New York, 2011.

Internetové zdroje

/1/ Qureshi AI, Memon MZ, Vazquez G, Suri MF. Cat ownership and the Risk of Fatal Cardiovascular Diseases. Results from the Second National Health and Nutrition Examination Study Mortality Follow-up Study. Journal of vascular and interventional neurology, 2009. [cit. 2019-03-27] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3317329/

/2/ Beck, A. M.: The biology of the human–animal bond. Animal Frontiers, July 2014 [cit. 2019-03-27]. Dostupné z: https://academic.oup.com/af/article/4/3/32/4638688

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Mazlíček jako domácí lékař: prospívá psychice, posiluje imunitu i srdce

Psi, kočky i jiní domácí mazlíčci nás dělají šťastnějšími, ale také zdravějšími. Nejenom chovatelé i vědecké studie přinášejí potvrzení o přínosech zvířat na lidské zdraví.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *