Vykuřování –⁠ dokonalá očista prostoru, snadno a efektivně. Praktický návod pro každého

Je to způsob očisty prostoru kolem sebe, na úrovni energetické, duchovní, ale i ryze fyzické. Vykuřování lze pojmout jako součást důkladného úklidu obydlí, mj. se uplatní k dezinfekci prostoru.

Dým pronikne opravdu všude. Díky tomu vyhání zlé síly ze všech koutů, zbavuje prostor negativní energie, ale eliminuje také nežádoucí mikroorganismy, viry, bakterie, plísně a dokonce i obtížný hmyz. Vykuřování přispěje k tomu, abychom se doma cítili skutečně dobře. Pomůže zbavit se nepříjemné minulosti a naplnit prostor novou energií pro nové začátky.

Je mnoho důvodů, proč se do vykuřování pustit. Ale jak na to? Přinášíme praktický návod.

Úvodní foto: Canva.com

Výběr vykuřovadla – Pomůcky pro vykuřování – Jak vykuřovat? – Přínosy vykuřování

1. Výběr vykuřovadla

Vykuřování jako posvátný rituál najdeme v mnoha kulturách. V českých kostelech ho s pomocí kadidla provádějí kněží. To však neznamená, že by se do vykuřování svého obydlí nemohl pustit opravdu každý. Stačí k tomu jen málo, především snaha něco změnit, vylepšit a očistit. Pak už jen stačí obstarat si některé vykuřovadlo, nemusí to být přitom jen zmiňované kadidlo. Vykuřovadel je celá řada. Pro očistu domova se skvěle hodí šalvěj bílá, bazalka posvátná nebo mastix.

Základní vykuřovadla: posvátné byliny a pryskyřice

 • Šalvěj bílá je považována také za nejposvátnější bylinku vůbec. Její osvěžující kořenitá vůně očišťuje prostor od negativní energie, ale nese i dezinfekční účinky.
 • Mastix (masticha) má schopnost čistit prostor a zklidňovat psychiku. Vonná pryskyřice z keře řečíku lentišku (Pistacia lentiscus) nabízí také relaxační působení, hodí se i pro meditaci. Pomáhá rozvíjet kreativitu a slyšet svůj vnitřní hlas.
 • Santalové dřevo, symbol životní síly, zbavuje stresu, napětí i choroboplodných zárodků. Sladce sametová vůně vytváří atmosféru klidu, kterou využijete při meditaci.
 • Tulasi – bazalka posvátná má zemitou, lehce dřevitou vůni s vynikajícími ochrannými účinky. Pomáhá proti všemu negativnímu, i elektrosmogu od moderních elektrospotřebičů. Je to bylinka proti stresu, která přijde vhod i při dýchacích potížích, protože čistí vzduch.

Pokud cítíte, že prostor potřebuje opravdu hlubokou energetickou očistu, začněte nejprve s jedním z těch nejsilnějších očistných vykuřovadel, která existují. Je to dračí krev. Dračí krev představuje výjimečně zbarvenou pryskyřici, která se získává z několika druhů exotických dřevin. Nese ochranné účinky, ale má i schopnost probouzet smysly. Sladce pryskyřičná, dřevitá vůně působí také jako afrodiziakum. Podporuje záměr a koncentraci na jakýkoliv úkol, tedy i očistu. Svou dračí silou dokáže přemoci i ty nejsilnější negace v prostoru i v životě. Odstraňuje všemožné překážky.

Pokud budete provádět intenzivní vykuřování, rozdělte je na dvě fáze. Nejprve vykuřujte s pryskyřicí dračí krev, dále s některým z jemnějších bylinných vykuřovadel jako je zmiňovaná šalvěj bílá, bazalka posvátná aj.

reklama

 

2. Pomůcky aneb Co všechno je třeba pro vykuřování?

Základem vykuřování je vykuřovadlo, které je také nositelem konkrétních účinků. Aby vykuřování bylo co nejjednodušší i v domácích podmínkách budou se hodit samozápalné uhlíky (známé například z vodních dýmek), vykuřovací miska a médium, nejčastěji písek.

Základní potřeby pro vykuřování

 • vykuřovadlo
 • samozápalný uhlík
 • vykuřovací miska a písek

Vykuřování je založeno na schopnosti dýmu pohltit vše, co není vítané. Pak se to vše spolu s dýmem z prostoru jednoduše vyžene ven řádným vyvětráním. V nejjednodušším případě dým vytváříme s pomocí rozžhaveného uhlíku, na který postupně přikládáme kousky vykuřovadla. Pro zachycení kousků popela slouží vykuřovací miska (může jít o běžnou keramickou, kamennou či kovovou misku). Do misky se vkládá nejprve písek (případně sůl) jako médium pohlcující teplo, na písek se potom pokládá rozžhavený uhlík.

 

3. Jak vykuřovat?

 • Máte-li připravenou misku s pískem, vykuřovadlo a uhlík, nezbývá, než samozápalný uhlík opatrně zapálit – nejlépe tak, že ho držíte v kleštích (pinzetě) a zespodu ho sirkou či zapalovačem opatrně zapálíte.
 • Jakmile uhlík přestane prskat a zbarví se do šeda (asi po 30 vteřinách), může se umístit na písek ve vykuřovací misce a sypat na něho vykuřovadlo.
 • Vykuřovadlo se na uhlík přidává průběžně, zpočátku raději méně, případně se přidává dle toho, jak se tvoří dým. Uhlík hoří 20 – 80 minut, mezitím se s miskou prochází celý prostor tak, aby ho naplnil dým. Dým se neinhaluje ani nevdechuje, uhlík by však měl být kvůli bezpečnosti stále pod dohledem.

 

4. Co s vykuřovadlem v prostoru?

 • Při vykuřování dbejte na to, aby se dým dostal do všech koutů, projděte celý prostor, zvláště i rohy místnosti. Při vykuřování mějte zavřená okna, nechte dým v místnosti nějakou chvíli působit (nejlépe, když je zcela prázdná, lidem ani zvířatům prostor plný dýmu neprospívá).
 • Nakonec otevřete dokořán všechna okna a důkladně vyvětrejte.
 • Mějte na paměti, že dým se může usazovat v záclonách, závěsech a bytových textiliích, nejlépe, pokud je místnost vyklizená.
 • Vykuřujete-li celý dům, postupujte od sklepa až po podlahu, vykuřte a poté důkladně vyvětrejte všechny místnosti.

 

5. Jak naplnit prostor novou energií?

Po důkladném vyvětrání naplňte prostor novou pozitivní energií, k té přispívají třeba domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Vhod přijdou i krystaly či drahé kameny. Velmi rychle funguje hudba, vlastní zpěv nebo léčivé hudební nástroje jako tibetská mísa, zvonkohra, kalimba aj. Taková hudba je k dispozici i na Youtube:

SPIRITUAL HOUSE CLEANSING ㊙ House Cleansing Frequency

Video: Hudba (zvonky a tibetská mísa) pro očistu prostoru

5 přínosů vykuřování

 • slouží k očistě prostoru, ale i konkrétního člověka
 • dým působí očistně na všech úrovních, energetické i fyzické
 • dle vybrané pryskyřice, dřeva nebo bylinky má i dezinfekční a hojivé účinky
 • vykuřování ničí patogenní mikroorganismy, dokonce může fungovat i jako repelent
 • vykuřování se provádí i pro zklidnění či povzbuzení, je formou meditace

Vykuřování je více než očistným duchovním rituálem. Od pradávna poukazuje kouř stoupající vzhůru na spojení s božstvy, avšak má i své ryze praktické přínosy. Nejenom na duchovní či energetické, také na fyzické úrovni čistí prostor – od nežádoucích choroboplodných zárodků, působí proti bakteriím, virům, plísním i hmyzu.

Od pradávna je také součástí tradičních jarních rituálů a zvyků, slovanských, keltských, ale i dalších tradic po celém světe. Zvláště jaro, období očisty a úklidu je pro vykuřování jako stvořené. Avšak přijde vhod vždy, když se prostě v prostoru, kde žijeme, necítíme dobře. Intuice napovídá, že bychom měli konat…

Olivové mýdlo

„Obyčejné“ mýdlo má své místo v každé domácnosti. Universální pomocník působí i proti virům

Přírodní olivové mýdlo hýčká pokožku, přitom ji dokonale čistí. Myje od nečistot, poradí si dokonce…

Les

Inspirováno přírodou: Energie a síla lesa. Jak si doma zařídit svěží vzduch?

Stres a únava na nás útočí ze všech stran. Vyvětrat, vyčistit vzduch a nabít ho novou energií je snadné. Pomůže aromaterapie a esenciální oleje. Inspirací nám může být síla lesa, les, který nabízí novou energii, povzbuzení, posílení i projasnění mysli.

DŮM & ZAHRADA | ZDRAVÉ BYDLENÍ | ZDRAVÍ

Literatura:

 • Herzog, A.: Léčivé vykuřování. Olomouc: FONTÁNA ESOTERA, 2017. ISBN: 978-80-7336-889-0
 • Huber, G.: Energetická očista domova – Jak pomáhají bylinky a andělé. Praha: Pragma, 2018. ISBN: 978-80-7549-608-9
 • Orloff, J.: 365 tipů pro vysoce citlivé lidi: Jak se cítit dobře po celý rok. Praha: Grada, 2020. ISBN: 978-80-271-2910-2

Internetové zdroje: 

/1/ Návod jak vykuřovat. Vykuřování.cz [online]. Vykuřovadla.cz, 2019 [cit. 2019-03-25]. Dostupné z: https://www.vykurovadla.cz/clanek/44/VYKUROVADLA/navod-jak-vykurovat.html

/2/ Vykuřování pryskyřicemi – praktický návod. Vegetalismus.cz [online]. Vegetalismus.cz, 2019 [cit. 2019-03-25]. Dostupné z: https://www.vegetalismus.cz/vykurovani-pryskyricemi-prakticky-navod

/3/ Jak vykuřovat. Vykuřovadla Rymer [online]. Vykuřovadla Rymer, 2019 [cit. 2019-03-25]. Dostupné z: https://www.vykurovadla-rymer.cz/jak-vykurovat_p10.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Vykuřování –⁠ dokonalá očista prostoru, snadno a efektivně. Praktický návod pro každého

Dokonalý úklid a energetická očista? K tomu může pomoci i vykuřování. Přispěje k tomu, abychom se doma cítili skutečně dobře. Zbavuje prostor negativní energie, ale eliminuje také nežádoucí mikroorganismy, viry, bakterie, plísně a dokonce i obtížný hmyz.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Pečlivě studujeme všechny dostupné zdroje, hledáme na internetu, v herbářích a další literatuře, v odborných časopisech. Čerpáme z rad veterinářů i zkušenějších chovatelů, a nejenom jich. Přesto nejsme (ani nemůžeme být) náhradou odborné péče. Web U KOCOURA DOMA primárně slouží jako obecný internetový magazín a osobní blog. Nejsme a nechceme se tvářit jako odborníci. Jsme jenom nadšení chovatelé, milovníci přírody a bylinek, co se snaží sdílet zkušenosti a získané informace s ostatními.

Disclaimer. Tyto webové stránky mají má pouze informativní charakter. Nemůžeme nahradit lékařskou či veterinární péči. V případě zdravotních potíží vás musíme odkázat na odborníky, v jejich rukou by měla být i léčba zvířat. Samozřejmě chápeme, že nejvíce pro své miláčky může udělat zejména jejich majitel. To nejdůležitější je láska.:-)

Affiliate Disclaimer. Nefungujeme jako eshop. Naše tipy jsou naše tipy. Doporučované produkty máme rádi a sami používáme.

NECHYBÍ VÁM DOMA NĚCO?

Čistě přírodní extrakty bylinek, květů, listů i plodů dokážou provonět vzduch. Zbaví pachu, ale pročistí ovzduší také od patogenů. Přírodní vonné esence působí proti nežádoucím mikroorganismům, jako jsou bakterie, viry a plísně. Navíc mají i terapeutické účinky. Objevte svět kouzelných vonných esencí, které vytvářejí  atmosféru pohody. Rozmarýn například posiluje, levandule zbavuje stresu, nervozity a vnitřního napětí. Levandule, stejně tak i citrusové esence nebo vavřín navíc zlepší náladu. Všechny esence dodávají energii…

Osvěžovače vzduchu Tierra Verde

Svoji domácnost bohužel často sami zamořujeme toxickými látkami, říkáme jim paradoxně právě čističe nebo osvěžovače. Pokud jsou však založeny na chemii, jejich terapeutický efekt je nulový, agresivní chemie navíc dráždí citlivé sliznice a ohrožuje naše zdraví. Přírodní osvěžovače založené na esenciálních olejích jsou přitom dostupnou alternativou, osvěžují vzduch, podporují pocit čerstvého vzduchu, usnadňují dýchání a často pomáhají i jako prevence či přímo při respiračních onemocněních.

Ideální kombinace proti stresu a úzkostem, také při nachlazení a viróze nabízí rozmarýn a citron, esenciální oleje, které jsou základem BIO osvěžovače vzduchu české značky Tierra Verde. Posilující vůně, bez chemie, rozproudí energii, zažene únavu i stres. Napomáhá vytvořit zdravé ovzduší v domácnosti a přispívá k dobré náladě, stejně tak i další BIO osvěžovače vzduchu Tierra Verde: levandule, pomeranč nebo vavřín kubébový.

BIO osvěžovače vzduchu Tiera Verde najdete v eshopu BIOOO:

reklama

4.7/5 - (3 votes)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.