Mezi papoušky nestor kea v ZOO Zlín je nové ptáče. Říkají mu Sněhurka

Radostná novina dolétla ze Zlína, konkrétně ze ZOO Zlín. Tam se již 16 let věnují chovu novozélandského papouška nestor kea. Až letos se tam však vylíhlo ptáče. A má se k světu. Mladá samička se již chystá začlenit do hejna zlínských papoušků.

Jedno ptáče vzácného horského papouška, symbolu Nového Zélandu, mají i v ZOO Praha. I tam se narodilo umělým odchovem, v době karantény.

Úvodní foto: Zoo Zlín

Umělý odchov – Papoušek na sněhu: Sněhurka – Nestor kea – ZOO

Umělý odchov

Odchovy nestorů nejsou v rámci Evropy až tak výjimečné, většina mláďat je však odchována uměle s velkou fixací na člověka. Stejně tak tomu bylo v případě naší samice. I když se samcem vytvořila harmonizující pár a snášela oplozená vejce, nebyla schopna je vysedět a odchovat mládě.

Chovatelé se snažili, aby se samice naučila rodičovskému chování. Vždy ji proto nechali jedno oplozené vejce, aby měla šanci je odchovat, avšak bez úspěchu. Letos se ve Zlíně rozhodli jít jednodušší, avšak méně přirozenou cestou. Umělý odchov vyzkoušeli poprvé. A podařilo se.

Sněhurka, papoušek na sněhu

Chovatelé zlínské ZOO umístili několik vajec nestorů do líhně, z jednoho se vylíhlo vitální mládě. Podle analýzy DNA z vaječných obalů určili ihned pohlaví ptáčete. Samička dostala jméno Sněhurka. Dá se předpokládat, že pohádka samotná nebyla pro jméno takovou inspirací jako to, že se jedná o jediného vysokohorského papouška. Nestor se proto přezdívá také „papoušek na sněhu“.

Aby nedošlo k nežádoucí fixaci na člověka, krmila se Sněhurka ve Zlíně pomocí speciální loutky, několikrát denně. Po vylíhnutí byla nejprve v inkubátoru, do kterého chovatelé umístili také fotografie dospělých ptáků. Alespoň nepřímo tak byla v kontaktu s rodiči. Po čase, až se stav ptáčete stabilizoval se přesunulo do hnízdní nory rodičů, ovšem s chráněným kontaktem.

Sněhurku a rodiče zatím oddělovalo plexisklo. Vizuální kontakt ptáci využívali a také spolu komunikovali zvukově. Jakmile Sněhurka změnila peří, přemístili ji chovatelé do venkovní klece ve voliéře nestorů. S rodiči je tak ještě v užším kontaktu. Poslední krok, který Sněhurku co nevidět čeká, je úplné spojení s rodiči. Mládě by se mělo socializovat a stát součástí rodinného hejna tak, jak tomu u nestorů bývá ve volné přírodě. Mláďata se učí od rodičů i celé roky. Pohlavní dospělost u nestorů nastává až asi ve třech letech.

První odchov nestora kea!Poprvé v historii se nám podařilo odchovat mládě novozélandského papouška nestora kea. I…

Zveřejnil(a) ZOO a zámek Zlín – Lešná dne Středa 10. června 2020

Nestor kea

Papoušek nestor kea je velký pták o hmotnosti asi kilogram a rozpětí křídel až jeden metr. Je jediný papoušek, který obývá vysokohorské prostředí. „Papoušek na sněhu“ žije na jediném místě na světě, v horských oblastech Jižního ostrova Nového Zélandu. V současné době je ohroženým druhem, odhaduje se, že ve volné přírodě je 1 až 5 tisíc jedinců.

KEA the cheeky and comical alpine parrot - Franz Josef Glacier car park - New Zealand

Video: Papoušek nestor kea (Youtube)

Nestor kea v ZOO

V Česku je nestor kea k vidění hned v několika ZOO, vedle ZOO Zlín a ZOO Praha například také v ZOO Brno, ZOO Liberec nebo ZOO Plzeň. Sněhurku a její rodiče můžete vidět v australské oblasti ZOO Zlín u expozice kivi hnědého.

Zoo Zlín

Zoo Zlín byla založena 1. května 1930, tehdy se rozkládala v parku u zlínského zámku. U jejího zrodu stál nejslavnější zlínský rodák Tomáš Baťa. V roce 1934 se zoo přesunula na vrchol Tlusté hory, později k zámku Zlín – Lešná, asi 10 kilometrů od centra Zlína. Právě tam se nyní nachází také jako nejnavštěvovanější turistická destinace na Moravě a jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy. Součástí zoo je také botanická zahrada.

Zoo Zlín Lešná dnes chová více než dvě stě druhů zvířat, českým unikátem jsou ptáci kivi. K největším hvězdám patří sloni afričtí nebo nosorožci. Zoo Zlín pro návštěvníky připravila přímý vstup do expozice pštrosů emu a klokanů.

Literatura

  • Zvířata: Velká ilustrovaná encyklopedie. Praha: Svojtka & Co., 2011. ISBN: 978-80-256-0514-1
  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9

Internetové zdroje

/1/ Mládě papouška nestor kea. ZooZlin.eu [online]. Zlín: ZOO a zámek Zlín-Lešná, 2020 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://www.zoozlin.eu/nestor-kea-2/

/2/ Frolová, I.: Zlínská zoo poprvé odchovala mládě papouška nestor kea. Zlín.cz [online]. Zlín.cz, 26. červen 2020 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://zlin.cz/zpravy/zlinska-zoo-poprve-odchovala-mlade-papouska-nestor-kea/

/3/ Zlínské zoo se podařil vzácný odchov papouška, pomáhala jej krmit loutka. iDnes.cz [online]. Praha: MAFRA, 26. června 2020 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/nestor-kea-papousek-zoo-zlin-odchov.A200626_555682_zlin-zpravy_ras

/4/ Babíková, M.: Zoo odchovala první mládě papouška nestor kea. Jde o samičku, má jméno Sněhurka. Deník.cz [online]. Praha: VLTAVA LABE MEDIA, 25. červen 2020 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://zlinsky.denik.cz/zpravy_region/zoo-odchovala-prvni-mlade-papouska-nestor-kea-jde-o-samicku-ma-jmeno-snehurka-20200625.html

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Mezi papoušky nestor kea v ZOO Zlín je nové ptáče. Říkají mu Sněhurka

V ZOO Zlín se již 16 let věnují chovu novozélandského papouška nestor kea. Až v roce 2020 se tam však vylíhlo ptáče. A má se k světu. Mladá samička, pojmenovaná Sněhurka, se již chystá začlenit do hejna zlínských papoušků.

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *