Radostná novina dolétla ze Zlína, konkrétně ze ZOO Zlín. Tam se již 16 let věnují chovu novozélandského papouška nestor kea. Až letos se tam však vylíhlo ptáče. A má se k světu. Mladá samička se již chystá začlenit do hejna zlínských papoušků.

Jedno ptáče vzácného horského papouška, symbolu Nového Zélandu, mají i v ZOO Praha. I tam se narodilo umělým odchovem, v době karantény.

Umělý odchov – Papoušek na sněhu: Sněhurka – Nestor kea – ZOO

 

Umělý odchov

Odchovy nestorů nejsou v rámci Evropy až tak výjimečné, většina mláďat je však odchována uměle s velkou fixací na člověka. Stejně tak tomu bylo v případě naší samice. I když se samcem vytvořila harmonizující pár a snášela oplozená vejce, nebyla schopna je vysedět a odchovat mládě.

Chovatelé se snažili, aby se samice naučila rodičovskému chování. Vždy ji proto nechali jedno oplozené vejce, aby měla šanci je odchovat, avšak bez úspěchu. Letos se ve Zlíně rozhodli jít jednodušší, avšak méně přirozenou cestou. Umělý odchov vyzkoušeli poprvé. A podařilo se.

Sněhurka, papoušek na sněhu

Chovatelé zlínské ZOO umístili několik vajec nestorů do líhně, z jednoho se vylíhlo vitální mládě. Podle analýzy DNA z vaječných obalů určili ihned pohlaví ptáčete. Samička dostala jméno Sněhurka. Dá se předpokládat, že pohádka samotná nebyla pro jméno takovou inspirací jako to, že se jedná o jediného vysokohorského papouška. Nestor se proto přezdívá také “papoušek na sněhu”.

Aby nedošlo k nežádoucí fixaci na člověka, krmila se Sněhurka ve Zlíně pomocí speciální loutky, několikrát denně. Po vylíhnutí byla nejprve v inkubátoru, do kterého chovatelé umístili také fotografie dospělých ptáků. Alespoň nepřímo tak byla v kontaktu s rodiči. Po čase, až se stav ptáčete stabilizoval se přesunulo do hnízdní nory rodičů, ovšem s chráněným kontaktem.

Sněhurku a rodiče zatím oddělovalo plexisklo. Vizuální kontakt ptáci využívali a také spolu komunikovali zvukově. Jakmile Sněhurka změnila peří, přemístili ji chovatelé do venkovní klece ve voliéře nestorů. S rodiči je tak ještě v užším kontaktu. Poslední krok, který Sněhurku co nevidět čeká, je úplné spojení s rodiči. Mládě by se mělo socializovat a stát součástí rodinného hejna tak, jak tomu u nestorů bývá ve volné přírodě. Mláďata se učí od rodičů i celé roky. Pohlavní dospělost u nestorů nastává až asi ve třech letech.

První odchov nestora kea!Poprvé v historii se nám podařilo odchovat mládě novozélandského papouška nestora kea. I…

Zveřejnil(a) ZOO a zámek Zlín – Lešná dne Středa 10. června 2020

 

Nestor kea

Papoušek nestor kea je velký pták o hmotnosti asi kilogram a rozpětí křídel až jeden metr. Je jediný papoušek, který obývá vysokohorské prostředí. „Papoušek na sněhu“ žije na jediném místě na světě, v horských oblastech Jižního ostrova Nového Zélandu. V současné době je ohroženým druhem, odhaduje se, že ve volné přírodě je 1 až 5 tisíc jedinců.

KEA the cheeky and comical alpine parrot - Franz Josef Glacier car park - New Zealand

Video: Papoušek nestor kea

 

Nestor kea v ZOO

V Česku je nestor kea k vidění hned v několika ZOO, vedle ZOO Zlín a ZOO Praha například také v ZOO Brno, ZOO Liberec nebo ZOO Plzeň. Sněhurku a její rodiče můžete vidět v australské oblasti ZOO Zlín u expozice kivi hnědého.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *