Rok 2020 je jiný než ten předchozí. Stačilo pár měsíců, abychom přehodnotili své plány a změnili své chování. I dovolená bude vypadat letos jinak než obvykle. Bude to převážně dovolená v Česku. Dle průzkumu, který si nechala zpracovat agentura CzechTourism, plánuje dovolenou nebo výlet po Česku devět z deseti Čechů.

Kam na dovolenou? To je otázka, která ještě není zcela vyřešena. Tipy na dovolenou, příp. tipy na výlet se tedy jistě budou hodit, devíti z deseti Čechů…

Plány na dovolenou vzaly za své

Mnoho lidí kvůli koronaviru zjara zrušila svoji letní dovolenou anebo ji přestala plánovat. S příchodem léta tak lidé teprve vybírají, kam vyrazí. Hledají dovolenou v Česku a vybírají konkrétní lokality. Podporuje je v tom i koncept #světovéČesko. Zážitky na Čechy čekají téměř za rohem, navíc se přitom vyhnou náročnému cestování, ušetří a podpoří českou ekonomiku. V roce 2020 je to důležitější než kdy dříve.

I v Česku se totiž dají najít místa podobná vyhlášeným zahraničním destinacím.

#světovéČesko

Nejde jenom o České Švýcarsko nebo Moravské Toskánsko, nejfotogeničtější krajinu Česka. Na Moravě najdeme také například písečnou oblast, které se přezdívá Moravská Sahara. Severní Morava má zase město Štramberk, historické město roku 2019, označované jako Český Betlém. Dominuje mu Štramberská trúba, turecká věž. Zámek Nové Hrady u Litomyšle si zase kvůli své podobě s francouzským architektonickým skvostem vysloužil označení České Versailles. Mokřady podél dolního toku Dyje se dají nazvat Moravskou Amazonií a ve středních  Čechách Miličínskou vrchovinu, Českou Sibiř. Poblíž Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos s horkými prameny a bahenními sopkami, český Yellowstone. Český Stonehenge se tyčí jen kousek od Českých Budějovic, v obci Holašovice.

Po celém Česku se dá narazit na větrné mlýny, které jsou typické pro Holandsko. A máme tu i anglické parky, třeba park u zámku v Klášterci nad Ohří, zámecký park u zámku Kynžvart, Podzámeckou zahradu v Kroměříži nebo lesopark Templ u Dolní Rožínky. Na zámku Částolovice se věnují pěstování anglických růží, ale rosarium nabízí i zámecký park ve Slatiňanech, Růžový sad na Petříně nebo Botanická zahrada Výstaviště Flora Olomouc.

Cesta z města

Dle zmiňovaného průzkumu lidé chtějí nejčastěji vyrazit z města, láká je výlet do přírody, cestování bez turistů, zajímavé destinace, památky, hrady a zámky, místa dosud neobjevená, ale i místa, kam se z nostalgie chtějí po letech znovu podívat.

Z regionů patří k těm nejvyhledávanějším jihočeský kraj, jihomoravský kraj a liberecký kraj. Avšak i ty nabízejí vedle těch nejoblíbenějších turistických lokalit také zatím neobjevené skvosty. Jejich seznam nově nabízí CzechTourism.

K dosud neobjeveným skvostům patří v Jihomoravském kraji například zámek Slavkov u Brna, státní zámek Lysice nebo zámek Miroslav, Liberecký kraj Státní hrad a zámek Grabštejn, státní zámek Zákupy nebo muzeum Šindelka v Harrachově. Jihočeský kraj pak skrývá i zajímavé, avšak turisty dosud neobjevené cíle, jako je zámek Brandlín, poutní kostel Klokoty v Táboře nebo Včelín Krušlov v Čestlicích.

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *