Kočka je lék. Prospívá srdci, podporuje hojení a pomáhá od stresu

Každý chovatel kočky jistě bude souhlasit s tvrzením, že přítomnost kočky působí jako blahodárný elixír na nervy. Kočka vyzařuje zvláštní energii, která má ochraňovat a léčit. Nejde přitom o žádnou magii, ačkoliv i v té se kočka využívá. Kočka prokazatelně podporuje psychické i fyzické zdraví. Existují i vědecké studie, které to dokládají. A není jich málo…

Úvodní foto: Unsplash.com

Kočka na srdce – Vrnivá terapie – Léčivé mazlení – Antidepresivum

Kočka na srdce

Kočka umí rozehřát lidské srdce, prospívá mu však i tím, že snižuje krevní tlak a zklidňuje tep. Zvláště všudypřítomný stres se odráží na tom, že nám lidem stoupá tlak. Kočka si s tím poradí. Výsledkem je mj. také dlouhodobě nižší riziko kardiovaskulárních chorob, tedy chorob srdce a krevního oběhu.

Vědci z výzkumného centra univerzity v Minneapolis publikovali studii, která potvrzuje, že kočka jako domácí mazlíček představuje způsob, jak snížit pravděpodobnost kardiovaskulárních onemocnění u rizikových jedinců. Studie přináší závěr, že chovatelé koček trpí oproti těm, kteří kočky nemají, méně kardiovaskulárními onemocněními. U chovatelů koček je dle vědců také menší pravděpodobnost, že zemřou na infarkt.

Nutno podotknout, že příznivé účinky na kardiovaskulární systém jsou dle odborníků, například Americké kardiologické asociace, připisovány i psům a dalším domácím mazlíčkům. Jednoduše, srdci prospívá jakékoliv zvíře chované s láskou.

Vrnivá terapie

Je to právě kočka, která mnohdy lépe než lékař rozpozná bolavé místo na těle svého člověka. Lehá si přesně tam, kde je to potřeba. Kočka je přirozeným léčitelem, toho také využívá felinoterapie.

Felinoterapie – kočičí terapie je dostupná každému chovateli. Kočka působí hojivě již svým teplem, které tlumí bolest. Bolest ustupuje i díky kočičímu vrnění, které podporuje hojení a regeneraci tkání, ať již jde o svaly, šachy, nebo kosti.

I kočky samotné vrnění využívají, aby podpořily své vnitřní regenerační procesy. Tzv. předení jim pomáhá proti bolesti i proti stresu. Dle vědců se mechanismus předení u koček vyvinul primárně jako způsob sebeléčby. Jemné vibrace také stimulují pohybový aparát, posilují kosti i svaly bez toho, aby kočka musela vynakládat energii na pohyb.

Léčivé účinky kočičího předení s frekvencí od 20 do 140 Hz se dokonce využívají i nepřímo. Existují i přístroje, které kočičí vrnění napodobují, mají léčit a zklidňovat organismus. Moderní technologie přinášejí i vrnící aplikaci Purrli.

Kočičí předení nabízí i video na Youtube, třeba tohle:

1 Hour ★ Cute Cat Purring [ASMR] ★ [no talking] [ear to ear] for soothing stress relief

Video: Kočičí předení (Cat Purring), Youtube

Léčivé mazlení

Žádná technologie ani přístroj však nenahradí přítomnost živého zvířete poblíž člověka. Domácí mazlíček člověku dává mnohem více, než by se mohlo zdát. Podporuje hojivé a samouzdravující procesy, má však také schopnost přímo aktivovat imunitní systém. Stačí přitom jenom mazlíčka hladit. Prokázala to studie, kdy lidé měli hladit psa 18 minut. Oproti těm, kteří hladili psa plyšového nebo jen odpočívali na gauči, se u lidí po přímém kontaktu s živým chlupáčem prokazatelně zvedla hladina protilátek, které imunitní systém využívá v boji proti různým patogenům a chorobám. Mazlení s mazlíčky je zkrátka nadmíru příjemný a neméně efektivní způsob, jak být fit.

Antidepresivum a spřízněná duše

Pouhá přítomnost domácího mazlíčka má dle statistik snižovat počet návštěv u lékaře. Kočka pomáhá zdraví fyzickému i psychickému. Již byla řeč o tom, že dokáže zklidnit a pomáhá proti stresu. Funguje také jako antidepresivum, může ulevit při depresích a úzkostech, mj. tak, že pomáhá zbavovat pocitů osamělosti. Aktivuje motivaci a povzbuzuje chuť do života.

Svoji věrností a upřímností nabízí kočka tolik potřebný pocit bezpečí. Dává bezpodmínečnou lásku. Vztah člověka a zvířete nese minimální rizika, na rozdíl od vztahů mezi lidmi. I to je přitom vědecky podložené studií Lisy Beck a Elizabeth A. Madresh.

Zuzana Navarová - Kočky

Video: Zuzana Navarová – Když kočky řvou (Youtube)

Když kočky řvou

Autor: Zuzana Navarová

Když kočky řvou, tma sirkou připálí
sladkobolný karamel, voňavá neštěstí.
Celou mě rozkrájí broušený půlměsíc

Když ptáci řvou, není to bolestí.
Když holky lžou, mrazí je v zápěstí.
Cikánko maličká, přičaruj synečka…
Když holky lžou.

Už svatí jdou, v kulhavém příběhu
sandály dřou na paty Vševědů
a voda k zábradlí tak moudře promlouvá
hou houpy hou

Pili jsme na zimu, líbali se na jaro
léto jsme milovali, na podzim spali, héj!
Pili jsme na zimu, líbali se na jaro
léto jsme milovali…

Když ptáci lžou, voňavá neštěstí,
připálený karamel zamrazí v zápěstí,
v kulhavém příběhu, není to bolestí.

Pili jsme na zimu, líbali se na jaro
léto jsme milovali, na podzim spali, héj!
Pili jsme na zimu, líbali se na jaro
léto jsme milovali…

Zdroj: https://navarova.cz/kocky.php

Vrnivá terapie

Každý mazlíček funguje jako domácí lékař. Kočka, pes, papoušek, rybičky nebo třeba koně nás dělají šťastnějšími a také zdravějšími. Zvířata nám pomáhají zvládnout nelehké úkoly moderního života, učí nás klidu, nadhledu a trpělivosti. Léčivé působení zvířat využívá zooterapie, která v praxi nabývá rozličných podob. Může jít klidně o prosté mazlení s chlupáčem, naslouchání kočičímu předení nebo třeba pozorování rybiček v akváriu…

Jak zlepšit vzduch v interiéru

Zdravý domov: 5 tipů jak zlepšit ovzduší v interiéru

Znečištěné ovzduší? Ano, vzduch ve městech není právě nejčistší. Vzduch uvnitř budov je však až…

Energizující atmosféra borovice. Naplňte vzduch svěžestí lesa!

Čistý vzduch je klíčovou podmínkou života. Bohužel, aniž bychom si to uvědomovali, většina z nás…

Literatura:

  • Říhová, Marie: Chov koček. Praha: Grada, 2007.
  • Hüsemann, Lena: Kočka: chov, bydlení, hry. Praha: Grada, 2010.
  • Blazina, Ch., Boyraz, G., Shen-Miller, D.: The Psychology of the Human-Animal Bond. New York, Springer-Verlag New York, 2011.

Internetové zdroje

/1/ Qureshi AI, Memon MZ, Vazquez G, Suri MF. Cat ownership and the Risk of Fatal Cardiovascular Diseases. Results from the Second National Health and Nutrition Examination Study Mortality Follow-up Study. Journal of vascular and interventional neurology, 2009. [cit. 2020-02-13] Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3317329/

/2/ Beck, A. M.: The biology of the human–animal bond. Animal Frontiers, July 2014 [cit. 2020-06-26]. Dostupné z: https://academic.oup.com/af/article/4/3/32/4638688

…a vlastní poznatky a zkušenosti

Kočka je lék. Prospívá srdci, podporuje hojení a pomáhá od stresu

Kočka prospívá srdci, podporuje hojení a pomáhá od stresu. Kočka vyzařuje zvláštní energii, která má ochraňovat a léčit. Nejde přitom o žádnou magii, ačkoliv i v té se kočka využívá. Kočka prokazatelně podporuje psychické i fyzické zdraví. Existují i vědecké studie, které to dokládají. A není jich málo…

Redakce U KOCOURA DOMA

Vyznáváme šťastné doma, přinášíme tipy na vrnivou spokojenost a harmonii. Hledáme inspiraci pro útulné bydlení, kde mají své místo domácí mazlíčci nebo pokojové rostliny. Jsme milovníci zvířat a přírody. Více…

Hvězdičkujeme...

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.