V Zoo Olomouc se urodilo! Vzácní kaloni se svými mláďaty letos v počtu překonaly všechny rekordy

Kaloň rodriguezský patří k těm nejvzácnějším zvířatům světa. V expozici netopýrů Zoo Olomouc se přitom rozmnožuje jako o život, o život tohoto druhy také jde. Letos tady dělá radost šestnáctka mláďat, to je nejvíce za celou historii pavilonu.

Netopýři, resp. kaloni v Zoo Olomouc

Kaloň rodriguezský se v Zoo Olomouc chová od roku 1999. Od té doby se tady narodilo celkem 205 mláďat. Návštěvníkům zoo tyto tzv. létající lišky sviští přímo nad hlavami. Expozice má přehozený denní a noční světelný režim, a tak je tady ve dne tma a kaloni jsou skutečně aktivní. Spí v noci, to se tady svítí, zatímco ve dne je v pavilonu netopýrů tma.

V expozici netopýrů dělají kaloňům také společnost klokánci králíkovití, to aby návštěvníci měli nějaké zpestření i přímo na zemi. Tzv. krysí klokánek je samotářský noční živočich, předek pravých klokanů. Zajímavostí je, že největší podíl v jeho stravě zaujímají houby, podzemní plodnice hub. Houby doplňují i různé podzemní cibule a hlízy, také semena a pryskyřice.

„Mláďata kaloně už poletují volně. Některá s takovým nadšením ze života, že to kolikrát vypadá, že nevyberou zatáčku a dojde k bližšímu setkání s návštěvníky. Menší mláďata se drží prozatím matek, které o ně do jejich dvou až tří měsíců věku pečují. A do toho běhají klokánci, se kterými je pojí poklidné soužití,“ popisuje zooložka Ing. Jitka Vokurková.

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Zoo Olomouc (@zooolomouc)

Kaloni z Mauricia na Svatém kopečku

Kaloň rodriguezský, pro zlatavé zbarvení na přední části těla nazývaný také kaloň zlatý, lat. Pteropus rodricensis, je zařazený v několika mezinárodních záchovných programech. Je to endemický druh ostrovů Rodriguez v Indickém oceánu, kde se však dostal na pokraj vyhubení. Zoologická zahrada na zdejším ostrově Jersey v čele spolu se zoologem a spisovatelem Geraldem Durellem dokázala svými odchovy a záchrannými programy druh zachovat, přestože celá populace svého času nečítala ani stovku jedinců. Dodnes jsou všichni kaloni v zoologických zahradách celého světa včetně té olomoucké majetkem Mauricijské republiky a chovatelé je mají jenom v zápůjčce.

Zoo Olomouc Svatý Kopeček Czech Republic 4K UHD video

 

 

  • Zvířata a rostliny – Nový průvodce přírodou. Praha: BETA Dobrovský, 2011. ISBN: 978-80-7291-218-6
  • Velká kniha živočichů od jednobuněčných po savce. Praha: Ikar, 2019. ISBN: 978-80-551-7045-9
  • Úžasná zvířata a jejich superschopnosti. Praha: Fragment, 2020. ISBN: 978-80-253-4713-3

Zoo Léto v Zoo Praha oživila samice hrabáče kapského Kvída, když porodila roztomilé holátko. Mládě hrabáče vypadá trochu jako malé prasátko, ale jeho nepřehlédnutelné uši prozrazují, že tohle zvíře na český dvorek tak úplně nepatří. Po narození toto nevšední africké miminko vážilo celých 1 450 gramů a měřilo 54 centimetrů. Dospělý hrabáč přitom dorůstá do hmotnosti kolem 50 až 80 kilogramů s tělem dlouhým 100 až 150 centimetrů, dalších 75 centimetrů pak zaujímá ocas.

Křivánková, R.: Nová mláďata v Zoo Praha se počítají ve stovkách. Jsou mezi nimi i vzácné druhy. ukocouradoma.cz [online]. U Kocoura doma, 25. květen 2022 [cit. 2022-05-25]. Dostupné z: https://ukocouradoma.cz/seriemy-zoo-olomouc/

Netopýři v Zoo Olomouc

Kaloni jsou exotickými příbuzných netopýrů. Na rozdíl od netopýrů během evoluce ztratili schopnost echolochace. V orientaci využívají zrak. V Zoo Olomouc však mají útočiště i klasičtí netopýři. U pavilonu netopýrů sídlí kolonie netopýrů rezavých. Má tady poletovat i drobný netopýr vodní.

ZPRÁVY ZE ZOO · NOVÉ ČLÁNKY · ČESKO · OBJEVUJTE!

5/5 - (1 vote)

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *